YALAN

Cumhuriyet'in "Üniversiteye Saray Rektörü" Yalanı

Cumhuriyet'in "Üniversiteye Saray Rektörü" Yalanı
20 Ocak 2016’da Cumhuriyet Gazetesi “Üniversiteye Saray Rektörü” başlığıyla bir haber yayınladı. Haberde Yüksek Öğretim Kurulu’nun rektör seçimlerine ilişkin yasa değişikliği planladığı ve üniversitelerde rektörlük seçimlerini tamamen ortadan kaldırmaya hazırlandığı ileri sürüldü. Haberde ayrıca YÖK’ün seçimle gelen rektörleri yönlendirememe korkusu ile yasa değişikliğine hazırlandığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın planlanan bu değişiklik ile rektörleri atayabileceğini ve görevden alabileceğini iddia edildi. Cumhuriyet Gazetesi’nde çıkan bu habere ilişkin, YÖK internet sitesinde bir basın duyurusu yayınladı. YÖK, rektörleri yönlendirememe korkusuyla üniversitelerdeki rektörlük seçimlerini kaldıracağı, bunun yerine rektörlük adaylığı için yeni kriterler belirleyerek doğrudan atama usulünü getireceği, bu atamanın da Cumhurbaşkanı’na bırakılacağı, bu sayede Cumhurbaşkanı’nın da istediği zaman istediği rektörü görevden almasının sağlanacağı şeklindeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını, bu haberin içeriğinin tamamen yanlış olduğunu açıkladı. Basın duyurusunda her türlü faaliyet ve çalışmalarını şeffaflıkla yürüttüğünü vurgulayan YÖK, Yükseköğretimin yeniden yapılandırılmasına ilişkin attıkları her adımı kamuoyu ve medya ile paylaştıklarını ifade etti. YÖK tarafından yapılan basın duyurusuna çeşitli medya organlarında, Cumhuriyet Gazetesi’nin ‘Saray Rektörü’ iddiasıyla yayınladığı habere karşılık yapılan basın duyurusu denilerek yer verildi. YÖK tarafından kamuoyuna sunulan basın duyurusuna ve çeşitli medya organlarından Cumhuriyet Gazetesi’nin iddialarına yönelik yapılan haberlere istinaden, bahse konu olan gazetenin “Üniversiteye Saray Rektörü” başlığıyla yaptığı haberin gerçeği yansıtmadığı anlaşılmaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir