YALAN

Cumhuriyet'in "Üniversiteye Saray Rektörü" Yalanı

Cumhuriyet'in "Üniversiteye Saray Rektörü" Yalanı
20 Ocak 2016’da Cumhuriyet Gazetesi “Üniversiteye Saray Rektörü” başlığıyla bir haber yayınladı. Haberde Yüksek Öğretim Kurulu’nun rektör seçimlerine ilişkin yasa değişikliği planladığı ve üniversitelerde rektörlük seçimlerini tamamen ortadan kaldırmaya hazırlandığı ileri sürüldü. Haberde ayrıca YÖK’ün seçimle gelen rektörleri yönlendirememe korkusu ile yasa değişikliğine hazırlandığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın planlanan bu değişiklik ile rektörleri atayabileceğini ve görevden alabileceğini iddia edildi. Cumhuriyet Gazetesi’nde çıkan bu habere ilişkin, YÖK internet sitesinde bir basın duyurusu yayınladı. YÖK, rektörleri yönlendirememe korkusuyla üniversitelerdeki rektörlük seçimlerini kaldıracağı, bunun yerine rektörlük adaylığı için yeni kriterler belirleyerek doğrudan atama usulünü getireceği, bu atamanın da Cumhurbaşkanı’na bırakılacağı, bu sayede Cumhurbaşkanı’nın da istediği zaman istediği rektörü görevden almasının sağlanacağı şeklindeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını, bu haberin içeriğinin tamamen yanlış olduğunu açıkladı. Basın duyurusunda her türlü faaliyet ve çalışmalarını şeffaflıkla yürüttüğünü vurgulayan YÖK, Yükseköğretimin yeniden yapılandırılmasına ilişkin attıkları her adımı kamuoyu ve medya ile paylaştıklarını ifade etti. YÖK tarafından yapılan basın duyurusuna çeşitli medya organlarında, Cumhuriyet Gazetesi’nin ‘Saray Rektörü’ iddiasıyla yayınladığı habere karşılık yapılan basın duyurusu denilerek yer verildi. YÖK tarafından kamuoyuna sunulan basın duyurusuna ve çeşitli medya organlarından Cumhuriyet Gazetesi’nin iddialarına yönelik yapılan haberlere istinaden, bahse konu olan gazetenin “Üniversiteye Saray Rektörü” başlığıyla yaptığı haberin gerçeği yansıtmadığı anlaşılmaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir