YALAN

Selahattin Demirtaş'ın “Eşim Bir Dizi Ameliyat Geçirdiği İçin Rapor Aldı” Yalanı

Selahattin Demirtaş'ın “Eşim Bir Dizi Ameliyat Geçirdiği İçin Rapor Aldı” Yalanı
Geçtiğimiz günlerde HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Öğretmen Eşi Başak Demirtaş’ın 774 gün rapor alarak Diyarbakır’da çalıştığı okula gitmediği gündeme gelmişti. 4 aydır çalıştığı okula gitmeyen Başak Demirtaş’la ilgili MEB açıklama yapmış ve açıklamada "Öğretmen B.D., 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde, 2004 yılından itibaren 112 günü 2015-2016 eğitim - öğretim yılına ait olmak üzere toplam 774 gün hastalık raporuna bağlı hastalık izni kullanmıştır. Bütün öğretmenlerin hastalığa bağlı aldıkları raporlarda olduğu gibi B.D.'ye ait raporlar da anılan mevzuat hükümleri çerçevesinde yetkili idari birimler tarafından incelenerek izne dönüştürülmüştür." İfadelerine yer verilmişti. Selahattin Demirtaş da konuyla ilgili açıklama yapmış ve “Eşim Başak Hanım, bir süre önce bebek beklerken maalesef ki doğum yapmadan bebeği karnındayken kaybetmiş ve bir dizi ameliyat geçirmek durumunda kalmıştır. Her ne kadar eşimin rızasını alarak bu açıklamayı yapmış olsam da bu açıklamayı yapmış olmaktan dolayı başta sevgili eşim olmak üzere, duyarlı kamuoyundan özür diliyorum." demişti. Ancak, Başak Demirtaş’ın 10 yılda yaklaşık 1900 öğretim gününün 774 gününde hastalık raporu alması ve nerdeyse meslek hayatının yarısında okula gitmediği anlaşıldı. Diyarbakır merkez’e 50 km mesafede sakin bir köy olan Yeşilli Köyü’nde Türkçe öğretmeni olarak çalışan Demirtaş’ın raporlarının genellikle “kansızlık” ve “gribal enfeksiyon” şeklinde geldiği okul yetkilileri tarafından belirtildi. Başak Demirtaş’ın okul dönemi olmasına rağmen, 8 Ekim 2015 tarihinde Selahattin Demirtaş’ın taş atılan Hürriyet Gazetesi ziyaretinde yanında olduğu görülmüştü. Ayrıca Başak Demirtaş’ın, hasta olduğu iddia edilen dönemde seçim çalışmalarına katılmanın yanında, esnaf ziyaretleri başta olmak üzere çeşitli gezilere de aktif olarak katıldığına dair görüntüler ortaya çıktı. Bir fotoğrafta da Demirtaş çiftinin Nemrut Dağı’nda trekking yaptığı görüldü. Bütün bu veriler ışığında, Başak Demirtaş'ın öğretmenlik hayatının nerdeyse yarısını kapsayacak şekilde rapor alarak işine gitmemesinin açıklamasının Selahattin Demirtaş'ın ifadelerinde değindiği şekilde olmadığı görülmektedir.

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir