YALAN

Selahattin Demirtaş'ın “Eşim Bir Dizi Ameliyat Geçirdiği İçin Rapor Aldı” Yalanı

Selahattin Demirtaş'ın “Eşim Bir Dizi Ameliyat Geçirdiği İçin Rapor Aldı” Yalanı
Geçtiğimiz günlerde HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Öğretmen Eşi Başak Demirtaş’ın 774 gün rapor alarak Diyarbakır’da çalıştığı okula gitmediği gündeme gelmişti. 4 aydır çalıştığı okula gitmeyen Başak Demirtaş’la ilgili MEB açıklama yapmış ve açıklamada "Öğretmen B.D., 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde, 2004 yılından itibaren 112 günü 2015-2016 eğitim - öğretim yılına ait olmak üzere toplam 774 gün hastalık raporuna bağlı hastalık izni kullanmıştır. Bütün öğretmenlerin hastalığa bağlı aldıkları raporlarda olduğu gibi B.D.'ye ait raporlar da anılan mevzuat hükümleri çerçevesinde yetkili idari birimler tarafından incelenerek izne dönüştürülmüştür." İfadelerine yer verilmişti. Selahattin Demirtaş da konuyla ilgili açıklama yapmış ve “Eşim Başak Hanım, bir süre önce bebek beklerken maalesef ki doğum yapmadan bebeği karnındayken kaybetmiş ve bir dizi ameliyat geçirmek durumunda kalmıştır. Her ne kadar eşimin rızasını alarak bu açıklamayı yapmış olsam da bu açıklamayı yapmış olmaktan dolayı başta sevgili eşim olmak üzere, duyarlı kamuoyundan özür diliyorum." demişti. Ancak, Başak Demirtaş’ın 10 yılda yaklaşık 1900 öğretim gününün 774 gününde hastalık raporu alması ve nerdeyse meslek hayatının yarısında okula gitmediği anlaşıldı. Diyarbakır merkez’e 50 km mesafede sakin bir köy olan Yeşilli Köyü’nde Türkçe öğretmeni olarak çalışan Demirtaş’ın raporlarının genellikle “kansızlık” ve “gribal enfeksiyon” şeklinde geldiği okul yetkilileri tarafından belirtildi. Başak Demirtaş’ın okul dönemi olmasına rağmen, 8 Ekim 2015 tarihinde Selahattin Demirtaş’ın taş atılan Hürriyet Gazetesi ziyaretinde yanında olduğu görülmüştü. Ayrıca Başak Demirtaş’ın, hasta olduğu iddia edilen dönemde seçim çalışmalarına katılmanın yanında, esnaf ziyaretleri başta olmak üzere çeşitli gezilere de aktif olarak katıldığına dair görüntüler ortaya çıktı. Bir fotoğrafta da Demirtaş çiftinin Nemrut Dağı’nda trekking yaptığı görüldü. Bütün bu veriler ışığında, Başak Demirtaş'ın öğretmenlik hayatının nerdeyse yarısını kapsayacak şekilde rapor alarak işine gitmemesinin açıklamasının Selahattin Demirtaş'ın ifadelerinde değindiği şekilde olmadığı görülmektedir.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir