YALAN

Cumhuriyet'in "Erdoğan Mahmut Efendi Külliyesini Yıktırıyor" Yalanı

Cumhuriyet'in "Erdoğan Mahmut Efendi Külliyesini Yıktırıyor" Yalanı
Cumhuriyet Gazetesi 20 Ocak 2016 tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beykoz Çavuşbaşı’ndaki ‘Mahmut Efendi Külliyesi’ni yıktırıyor' iddiasıyla bir haber yaptı. Haberde ayrıca yıkım kararının Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapılan bir görüşmenin ardından alındığı imasına da yer verildi. Ancak yapılan araştırmalar Cumhuriyet’in “Cumhurbaşkanı Erdoğan Külliyelerini yıktırıyor” iddiasının doğru olmadığını gösterdi. Konu ile ilgili medyada çıkan haberlere ilişkin Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan Orman Müdürlüğü bir basın açıklamasında bulundu. Orman Genel Müdürlüğü 20.01.2014 tarihli ihale sonucunda Msn Enerji Besicilik Gıda İnş. Turizm Şirketi ile kira anlaşması imzalandığını ve 31.01.2014 tarihinde ise sahanın şirkete teslim edildiğini açıkladı. İmzalanan kira sözleşmesi kapsamında Beykoz Çavuşbaşı mevkiinde Külliye olarak verilen herhangi bir izin alanı olmadığını belirten Müdürlük, söz konusu işlemin C tipi mesire yeri işletme hakkı kiralaması olduğunu ifade etti. Müdürlük, söz konusu alanda yapılan denetimler sırasında şunları tespit ettiğini belirtti:
- Vaziyet planında olmayan ek binaların yapıldığı, - Vaziyet planında Zemin artı bir kat olarak onaylanmış olan 3 adet binanın 4’er kat yapıldığı ve taban alanlarının büyütüldüğü, - Vaziyet planında 200 m2 ve tek katlı olarak onaylanmış olan kır kahvelerinin taban alanlarının büyütüldüğü ve iki katlı yapıldığı, - Vaziyet planında otopark alanı olarak onaylanmış olan sahada 11 metre derinliğinde kazı yapıldığı ve yine sahanın bir kısmında ikinci katına devam edilmekte olan inşaat bulunduğu, - Onaylı vaziyet planına uyulmadığı tespit edilmiştir.
C tipi mesire alanında nelerin yapılıp nelerin yapılamayacağının vaziyet planında önceden belli olduğunu ve izinsiz yapıların mevzuatta yeri olmadığını belirten Müdürlük, görevlilerce yapılan incelemelerde tüm bu yapılan mevzuata aykırı imalatlar için ‘Suç Zaptı’nın düzenlendiğini ve zaptın tanzim edilerek Cumhuriyet Savcılığı’na iletildiğini ifade etti. Kira sözleşmesinde “İŞLETMECİ; tasdikli planda belirtilen kullanım alanlarının türünü, sınırlarını, kapasitelerini ve kullanım amaçlarını değiştiremez, ilave yapamaz.” hükmünün yer aldığını dile getiren Müdürlük, meselenin Mahmut Efendi Külliyesi ile herhangi bir alakası olmadığını kesin bir dille vurguladı. Yapılan araştırmalar ve Orman Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu basın açıklaması ışığında, Cumhuriyet Gazetesi’nin “Cumhurbaşkanı Erdoğan Külliyelerini yıktırıyor” iddiasıyla yaptığı haberin doğru olmadığı anlaşılmaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Maske Takmadığı İçin Polis Vatandaşa Şiddet Uyguladı Yalanı
YALAN

Maske Takmadığı İçin Polis Vatandaşa Şiddet Uyguladı Yalanı

5 Mart, 2021
Polisleri suçlayan vatandaş, "3-5 kişilerdi, kafama defalarca kafama vurdular, elektrik verdiler. Karakolda beni vurarak ayılttılar." iddiaları yalan.
Sözcü Gazetesi Yalanları
YALAN

Sözcü Gazetesi Yalanları

1 Mart, 2021
Sözcü Yalanları
Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı
YALAN

Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı

22 Şubat, 2021
Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir