YALAN

Cumhuriyet'in "Arda Turan'dan 'Ayşe Öğretmen' Benzeri Çağrı" Çarpıtması

Cumhuriyet'in "Arda Turan'dan 'Ayşe Öğretmen' Benzeri Çağrı" Çarpıtması
Barcelona'da forma giyen Futbolcu Arda Turan, bir İspanyol radyo programına konuk oldu. Radyo Programında "Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı'nı tanıyor musun?" sorusuna 'Hayır' cevabını veren Turan, "Ama Katalonya'nın düşüncelerine saygı duyuyorum. Ve tarzını, bu konudaki gelişmeler keşke benim ülkemde de bu şekilde olsa çok isterim yani konuşarak, demokrasiyle, paylaşarak çok güzel olurdu. İnsanlar ölmeden." Açıklamalarında bulundu. Cumhuriyet Gazetesi de haberi, “Arda Turan’dan ‘Ayşe Öğretmen’ benzeri çağrı” başlığıyla sundu. Geçtiğimiz günlerde öğretmen olduğunu ve adının Ayşe Çelik olduğunu söyleyen bir kadın, Beyaz Show Programı’na telefonla bağlanarak devletin katliam yaptığını, çocukları öldürdüğünü ima eden bir söylemle provakasyon girişiminde bulunmuştu. Söz konusu kişinin öğretmen olmadığı da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanmıştı. Cumhuriyet Gazetesi de açık bir çarpıtma yaparak, Katalanların silahla değil barışla sorunlarını çözmeye çalışmasını örnek veren Arda Turan’ı provakasyon girişiminde bulunan Ayşe Çelik’e benzetmiştir.

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir