YALAN

Cumhuriyet'in "En Az 10 Bin Ağaç Katleden Erdoğan'dan 945 Yıllık Ağaç Şovu" Yalanı

Cumhuriyet'in "En Az 10 Bin Ağaç Katleden Erdoğan'dan 945 Yıllık Ağaç Şovu" Yalanı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün önümüzdeki Nisan ayında “Çiçek ve Çocuk” temasıyla kapılarını açacak olan Expo 2016 Antalya sergi alanına zeytin ağacı dikti. Erdoğan 945 yaşında olan 2 metre 55 santim çapındaki İzmir’in Ödemiş ilçesinden sökülerek özel bir yöntemle Antalya’ya getirilen zeytin ağacına can suyunu verdi. Cumuriyet Gazetesi de haberi “ En az 10 bin ağaç katleden Erdoğan’dan 945 yıllık ağaç şovu” başlığıyla verdi. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilmesi talimatı verdiği ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yapılırken Atatürk Orman Çiftliği arazisinde bulunan ağaçların kıyımına göz yumduğu iddia edildi. Son 10 senede 2 milyar 711 milyon fidan dikildi Ancak, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın açıkladığı istatistiklere göre, son 10 senede 3 milyon 586 bin 425 hektar alana 2 milyar 711 milyon 637 bin fidan dikildiği açıklanmıştı. 1946’dan 2002 yılının sonuna kadar 57 yılda, 2 milyon 446 bin 320 hektar alanda ağaçlandırma, erozyon kontrolü ve rehabilitasyon çalışması gerçekleştirildiği belirtilirken, bu rakamın son 10 yılda 3 milyon 586 bin 425 hektar olması ise dikkat çekti. Son 10 senede ağaçlandırma yapılan alan, 57 senede yapılana göre 1 milyon 140 bin 105 hektar alan daha fazla. Ayrıca 1992-2002 yılları arasında ortalama 75 milyon fidan üretilirken, bu rakamın 2012'de 6 kat artarak 500 milyona ulaştığı, 2012 yılında ayrıca 280 ton tohum üretildiği de ifade edildi. Erdoğan: Mesele yeşili korumaksa, 37 milyon dekar ağaçlandırma yaptık Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, her fırsatta ağaç dikme törenlerine katılmış, ve aynı istatistiki verileri kullanarak, 2013 senesinin Aralık ayında ASKON’ un (Anadolu Aslanları İşadamları Derneği) 400 bin fidan dikim töreninde Gezi Parkı Olayları’na da değinerek “Eğer mesele ormansa, ağaçsa, yeşili korumaksa, eğer meselenin gerçekten bu olduğuna inananlar var ise, geçtiğimiz 11 yılda 3 milyon 691 bin hektar, yani yaklaşık 37 milyon dekar ağaçlandırma ve rehabilitasyon çalışması yaptık.” İfadelerini kullanmıştı. Bütün bunları gözden geçirdiğimizde, Cumhuriyet’in bu haberinin gerçeklerle örtüşmediği görülmektedir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir