YALAN

Cumhuriyet'in "En Az 10 Bin Ağaç Katleden Erdoğan'dan 945 Yıllık Ağaç Şovu" Yalanı

Cumhuriyet'in "En Az 10 Bin Ağaç Katleden Erdoğan'dan 945 Yıllık Ağaç Şovu" Yalanı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün önümüzdeki Nisan ayında “Çiçek ve Çocuk” temasıyla kapılarını açacak olan Expo 2016 Antalya sergi alanına zeytin ağacı dikti. Erdoğan 945 yaşında olan 2 metre 55 santim çapındaki İzmir’in Ödemiş ilçesinden sökülerek özel bir yöntemle Antalya’ya getirilen zeytin ağacına can suyunu verdi. Cumuriyet Gazetesi de haberi “ En az 10 bin ağaç katleden Erdoğan’dan 945 yıllık ağaç şovu” başlığıyla verdi. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilmesi talimatı verdiği ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yapılırken Atatürk Orman Çiftliği arazisinde bulunan ağaçların kıyımına göz yumduğu iddia edildi. Son 10 senede 2 milyar 711 milyon fidan dikildi Ancak, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın açıkladığı istatistiklere göre, son 10 senede 3 milyon 586 bin 425 hektar alana 2 milyar 711 milyon 637 bin fidan dikildiği açıklanmıştı. 1946’dan 2002 yılının sonuna kadar 57 yılda, 2 milyon 446 bin 320 hektar alanda ağaçlandırma, erozyon kontrolü ve rehabilitasyon çalışması gerçekleştirildiği belirtilirken, bu rakamın son 10 yılda 3 milyon 586 bin 425 hektar olması ise dikkat çekti. Son 10 senede ağaçlandırma yapılan alan, 57 senede yapılana göre 1 milyon 140 bin 105 hektar alan daha fazla. Ayrıca 1992-2002 yılları arasında ortalama 75 milyon fidan üretilirken, bu rakamın 2012'de 6 kat artarak 500 milyona ulaştığı, 2012 yılında ayrıca 280 ton tohum üretildiği de ifade edildi. Erdoğan: Mesele yeşili korumaksa, 37 milyon dekar ağaçlandırma yaptık Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, her fırsatta ağaç dikme törenlerine katılmış, ve aynı istatistiki verileri kullanarak, 2013 senesinin Aralık ayında ASKON’ un (Anadolu Aslanları İşadamları Derneği) 400 bin fidan dikim töreninde Gezi Parkı Olayları’na da değinerek “Eğer mesele ormansa, ağaçsa, yeşili korumaksa, eğer meselenin gerçekten bu olduğuna inananlar var ise, geçtiğimiz 11 yılda 3 milyon 691 bin hektar, yani yaklaşık 37 milyon dekar ağaçlandırma ve rehabilitasyon çalışması yaptık.” İfadelerini kullanmıştı. Bütün bunları gözden geçirdiğimizde, Cumhuriyet’in bu haberinin gerçeklerle örtüşmediği görülmektedir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İyi Partili Lütfü Türkkan'a Cevap Ak Partili Öznur Çalık'tan Geldi
YALAN

İyi Partili Lütfü Türkkan'a Cevap Ak Partili Öznur Çalık'tan Geldi

26 Ekim, 2020
İyi Partili Lütfü Türkkan’ın algı çalışması işe yaramadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya’daki açıklamasını çarpıtmaya çalışan Türkan’a cevabını Ak Partili Öznur Çalık verdi.
"Şırnak'ta Binlerce Kişi Gayriresmi Sorgulandı" Yalanı
YALAN

"Şırnak'ta Binlerce Kişi Gayriresmi Sorgulandı" Yalanı

26 Ekim, 2020
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, terör örgütü ve yandaşlarının "Şırnak'ta binlerce kişi gayriresmi sorgulandı." iddialarını Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla yalanladı. Çataklı, "Akılla, izanla açıklanamayacak, gerçek dışı haberler servis ettiklerini" belirtti.
"Devlet Artık İstediği Şirkete El Koyabilecek" Yalanı
YALAN

"Devlet Artık İstediği Şirkete El Koyabilecek" Yalanı

23 Ekim, 2020
Devlet bu kararnameyle istediği şirkete el koyabilecek yalanı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir