YALAN

Cumhuriyet'in "Bu Neyin Adaleti?" Yalanı

Cumhuriyet'in "Bu Neyin Adaleti?" Yalanı
Cumhuriyet Gazetesi 19 Ocak 2016’da “Bu Neyin Adaleti” başlıklı bir haber yayınladı. Gazete Haberde, Can Dündar ve Erdem Gül’ün cezaevinde en ağır koşullarda tutulduklarını, Adalet Bakanlığı tarafından Dündar ve Gül’ü ziyaret etmek isteyenlere izin verilmediğini, daktilo kullanmalarının yasak olduğunu ve hücrede tek başlarına yaşadıklarını iddia etti. Cumhuriyet’in söz konusu iddialarına ilişkin ise Adalet Bakanlığı tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Bakanlık iddiaların asılsız olduğunu belirterek, Dündar ve Gül’ün ilk olarak 4.12.2016 tarihinde Kurum Müdürlüğü’ne bir arada kalmak istediklerine dair dilekçe gönderdiklerini ve aynı gün dilekçenin onaylanıp Dündar ve Gül’ün aynı koğuşta kalmaya başladıklarını ifade etti. Cumhuriyet’in ziyaretçilere izin verilmediği yönündeki iddialarına ilişkin Bakanlık şu bilgileri açıkladı:
Tutuklu Can DÜNDAR kuruma yerleştirildiği 26/11/2015 tarihinden bu güne kadar 72 milletvekili (54 saat), 151 avukat (132 saat 37dk) ve 22 yakını (9 saat) olmak üzere toplam 245 kişi ile 195 saat 37dk açık ve kapalı görüşme gerçekleştirmiştir.
Tutuklu Erdem GÜL kuruma yerleştirildiği 26/11/2015 tarihinden bu güne kadar 69 milletvekili (41 saat 5dk), 141 avukat (92 saat 7dk) ve 45 yakını (7 saat) olmak üzere toplam 255 kişi ile 140 saat 12 dk açık ve kapalı görüşme gerçekleştirmiştir.
Cumhuriyet’in Dündar ve Gül hakkında daktilo kullanmalarının yasak olduğu iddiasına yönelik ise Bakanlık hükümlü ve tutukluların odaların dışında ayrılmış özel yerlerde bilgisayar türünden görsel, işitsel eğitim araç ve gereçlerini kullanma haklarının olduğunu, talep ettikleri takdirde eğitim kurulunun kararı ile bunları kullanabileceklerini ifade etti. Ancak Dündar ve Gül’ün bugüne kadar bu bağlamda herhangi bir taleplerinin olmadığını da vurgulayan Bakanlık, bahse konu olan haberin tümüyle kamuoyunda algı yaratmaya yönelik olduğunu belirtti. Tüm bu bilgiler ve bakanlık açıklaması ışığında, Cumhuriyet Gazetesi’nin Dündar ve Gül’ün cezaevi koşullarına dair öne sürdüğü iddiaların gerçeği yansıtmadığı anlaşılmaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir