YALAN

Cumhuriyet'in "Bu Neyin Adaleti?" Yalanı

Cumhuriyet'in "Bu Neyin Adaleti?" Yalanı
Cumhuriyet Gazetesi 19 Ocak 2016’da “Bu Neyin Adaleti” başlıklı bir haber yayınladı. Gazete Haberde, Can Dündar ve Erdem Gül’ün cezaevinde en ağır koşullarda tutulduklarını, Adalet Bakanlığı tarafından Dündar ve Gül’ü ziyaret etmek isteyenlere izin verilmediğini, daktilo kullanmalarının yasak olduğunu ve hücrede tek başlarına yaşadıklarını iddia etti. Cumhuriyet’in söz konusu iddialarına ilişkin ise Adalet Bakanlığı tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Bakanlık iddiaların asılsız olduğunu belirterek, Dündar ve Gül’ün ilk olarak 4.12.2016 tarihinde Kurum Müdürlüğü’ne bir arada kalmak istediklerine dair dilekçe gönderdiklerini ve aynı gün dilekçenin onaylanıp Dündar ve Gül’ün aynı koğuşta kalmaya başladıklarını ifade etti. Cumhuriyet’in ziyaretçilere izin verilmediği yönündeki iddialarına ilişkin Bakanlık şu bilgileri açıkladı:
Tutuklu Can DÜNDAR kuruma yerleştirildiği 26/11/2015 tarihinden bu güne kadar 72 milletvekili (54 saat), 151 avukat (132 saat 37dk) ve 22 yakını (9 saat) olmak üzere toplam 245 kişi ile 195 saat 37dk açık ve kapalı görüşme gerçekleştirmiştir.
Tutuklu Erdem GÜL kuruma yerleştirildiği 26/11/2015 tarihinden bu güne kadar 69 milletvekili (41 saat 5dk), 141 avukat (92 saat 7dk) ve 45 yakını (7 saat) olmak üzere toplam 255 kişi ile 140 saat 12 dk açık ve kapalı görüşme gerçekleştirmiştir.
Cumhuriyet’in Dündar ve Gül hakkında daktilo kullanmalarının yasak olduğu iddiasına yönelik ise Bakanlık hükümlü ve tutukluların odaların dışında ayrılmış özel yerlerde bilgisayar türünden görsel, işitsel eğitim araç ve gereçlerini kullanma haklarının olduğunu, talep ettikleri takdirde eğitim kurulunun kararı ile bunları kullanabileceklerini ifade etti. Ancak Dündar ve Gül’ün bugüne kadar bu bağlamda herhangi bir taleplerinin olmadığını da vurgulayan Bakanlık, bahse konu olan haberin tümüyle kamuoyunda algı yaratmaya yönelik olduğunu belirtti. Tüm bu bilgiler ve bakanlık açıklaması ışığında, Cumhuriyet Gazetesi’nin Dündar ve Gül’ün cezaevi koşullarına dair öne sürdüğü iddiaların gerçeği yansıtmadığı anlaşılmaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir