YALAN

Cumhuriyet'in "Bu Neyin Adaleti?" Yalanı

Cumhuriyet'in "Bu Neyin Adaleti?" Yalanı
Cumhuriyet Gazetesi 19 Ocak 2016’da “Bu Neyin Adaleti” başlıklı bir haber yayınladı. Gazete Haberde, Can Dündar ve Erdem Gül’ün cezaevinde en ağır koşullarda tutulduklarını, Adalet Bakanlığı tarafından Dündar ve Gül’ü ziyaret etmek isteyenlere izin verilmediğini, daktilo kullanmalarının yasak olduğunu ve hücrede tek başlarına yaşadıklarını iddia etti. Cumhuriyet’in söz konusu iddialarına ilişkin ise Adalet Bakanlığı tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Bakanlık iddiaların asılsız olduğunu belirterek, Dündar ve Gül’ün ilk olarak 4.12.2016 tarihinde Kurum Müdürlüğü’ne bir arada kalmak istediklerine dair dilekçe gönderdiklerini ve aynı gün dilekçenin onaylanıp Dündar ve Gül’ün aynı koğuşta kalmaya başladıklarını ifade etti. Cumhuriyet’in ziyaretçilere izin verilmediği yönündeki iddialarına ilişkin Bakanlık şu bilgileri açıkladı:
Tutuklu Can DÜNDAR kuruma yerleştirildiği 26/11/2015 tarihinden bu güne kadar 72 milletvekili (54 saat), 151 avukat (132 saat 37dk) ve 22 yakını (9 saat) olmak üzere toplam 245 kişi ile 195 saat 37dk açık ve kapalı görüşme gerçekleştirmiştir.
Tutuklu Erdem GÜL kuruma yerleştirildiği 26/11/2015 tarihinden bu güne kadar 69 milletvekili (41 saat 5dk), 141 avukat (92 saat 7dk) ve 45 yakını (7 saat) olmak üzere toplam 255 kişi ile 140 saat 12 dk açık ve kapalı görüşme gerçekleştirmiştir.
Cumhuriyet’in Dündar ve Gül hakkında daktilo kullanmalarının yasak olduğu iddiasına yönelik ise Bakanlık hükümlü ve tutukluların odaların dışında ayrılmış özel yerlerde bilgisayar türünden görsel, işitsel eğitim araç ve gereçlerini kullanma haklarının olduğunu, talep ettikleri takdirde eğitim kurulunun kararı ile bunları kullanabileceklerini ifade etti. Ancak Dündar ve Gül’ün bugüne kadar bu bağlamda herhangi bir taleplerinin olmadığını da vurgulayan Bakanlık, bahse konu olan haberin tümüyle kamuoyunda algı yaratmaya yönelik olduğunu belirtti. Tüm bu bilgiler ve bakanlık açıklaması ışığında, Cumhuriyet Gazetesi’nin Dündar ve Gül’ün cezaevi koşullarına dair öne sürdüğü iddiaların gerçeği yansıtmadığı anlaşılmaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir