YALAN

JİNHA-Özgür Gündem: "Eylemde Güvenlik Yoktu Devlet Katliama Göz Yumdu" Yalanı

JİNHA-Özgür Gündem: "Eylemde Güvenlik Yoktu Devlet Katliama Göz Yumdu" Yalanı
10 Ekim 2015 tarihinde “Emek, Barış, Demokrasi” mitinginin toplanma yeri olan Ankara Tren Garı önünde intihar saldırısı düzenlenmiş, 100’ü aşkın kişi yaşamını yitirirken çok sayıda kişi de yaralanmıştı. Jin Haber Ajansı ve Özgür Gündem’de yer alan ve bugün yayınlanan bir haberde ise saldırıda yaşamını yitiren kişilerin yakınlarının avukatlarıyla birlikte, dava dosyasında katliam soruşturmasının genişletilmesi ve kamu görevlilerinin yargılanması için başvuruda bulunduğu belirtildi. Adliye önünde konuyla ilgili açıklama yapan avukat Doğan Erkan, eylemde güvenliğin olmamasının devletin katliama göz yumduğunu gösterdiğini iddia etti. Ancak güvenlik birimleri konuyla ilgili Anadolu Ajansı’na açıklamada bulunmuş ve Ankara Tren Garı’ndaki toplanma alanında gerçekleşen saldırı öncesinde, Sıhhıye’deki miting alanı ve çevresinde 2 bin 44 polisin görevlendirildiğini ve 8 ayrı arama noktası oluşturulduğunu belirtmişti. Buna göre, gruplar tarafından toplanma alanı olarak belirlenen tren garı ve civarında 30’dan fazla özel eğitimli güvenlik personeli görev yapmış çok sayıda güvenlik kamerası da kayıt tutmuştu. Miting alanı ve çevresinde güvenlik ve kamu düzeni için barikatlar, bariyerler, personel zinciri, kapama noktaları ve arama noktaları da kurulduğu belirtilerek, bomba ekiplerinin dedektör köpekleri kullanarak belirlenen tüm alanlarda patlayıcı madde araması yaptığı da ifade edilmişti. Fakat mitinglere çok sayıda grubun katılığı ve il dışından otobüslerle gelenler de dahil olmak üzere grupların Ankara’nın farklı noktalarında toplandıktan sonra yürüyüş güzergahı üzerinde birleştiği kaydedilmişti. Buna ek olarak her grup için ayrı bir kapama noktası oluşturmanın fiziken mümkün olmadığı, grupların Ankara genelinde yürüdükleri bütün güzergahların barikatlarla kapatılmasının da imkan dahilinde olmadığı vurgulandı. Buna göre Jin Haber Ajansı ve Özgür Gündem’de avukat Doğan Erkan’ın açıklamalarını haberleştirip, eylemde güvenliğin olmadığını devletin de katliama göz yumduğunu belirterek yalan bir habere imza atmıştır.

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir