YALAN

JİNHA-Özgür Gündem: "Eylemde Güvenlik Yoktu Devlet Katliama Göz Yumdu" Yalanı

JİNHA-Özgür Gündem: "Eylemde Güvenlik Yoktu Devlet Katliama Göz Yumdu" Yalanı
10 Ekim 2015 tarihinde “Emek, Barış, Demokrasi” mitinginin toplanma yeri olan Ankara Tren Garı önünde intihar saldırısı düzenlenmiş, 100’ü aşkın kişi yaşamını yitirirken çok sayıda kişi de yaralanmıştı. Jin Haber Ajansı ve Özgür Gündem’de yer alan ve bugün yayınlanan bir haberde ise saldırıda yaşamını yitiren kişilerin yakınlarının avukatlarıyla birlikte, dava dosyasında katliam soruşturmasının genişletilmesi ve kamu görevlilerinin yargılanması için başvuruda bulunduğu belirtildi. Adliye önünde konuyla ilgili açıklama yapan avukat Doğan Erkan, eylemde güvenliğin olmamasının devletin katliama göz yumduğunu gösterdiğini iddia etti. Ancak güvenlik birimleri konuyla ilgili Anadolu Ajansı’na açıklamada bulunmuş ve Ankara Tren Garı’ndaki toplanma alanında gerçekleşen saldırı öncesinde, Sıhhıye’deki miting alanı ve çevresinde 2 bin 44 polisin görevlendirildiğini ve 8 ayrı arama noktası oluşturulduğunu belirtmişti. Buna göre, gruplar tarafından toplanma alanı olarak belirlenen tren garı ve civarında 30’dan fazla özel eğitimli güvenlik personeli görev yapmış çok sayıda güvenlik kamerası da kayıt tutmuştu. Miting alanı ve çevresinde güvenlik ve kamu düzeni için barikatlar, bariyerler, personel zinciri, kapama noktaları ve arama noktaları da kurulduğu belirtilerek, bomba ekiplerinin dedektör köpekleri kullanarak belirlenen tüm alanlarda patlayıcı madde araması yaptığı da ifade edilmişti. Fakat mitinglere çok sayıda grubun katılığı ve il dışından otobüslerle gelenler de dahil olmak üzere grupların Ankara’nın farklı noktalarında toplandıktan sonra yürüyüş güzergahı üzerinde birleştiği kaydedilmişti. Buna ek olarak her grup için ayrı bir kapama noktası oluşturmanın fiziken mümkün olmadığı, grupların Ankara genelinde yürüdükleri bütün güzergahların barikatlarla kapatılmasının da imkan dahilinde olmadığı vurgulandı. Buna göre Jin Haber Ajansı ve Özgür Gündem’de avukat Doğan Erkan’ın açıklamalarını haberleştirip, eylemde güvenliğin olmadığını devletin de katliama göz yumduğunu belirterek yalan bir habere imza atmıştır.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir