YALAN

Özgür Gündem'in "Sanığı Masum, Öleni Suçlu Yaptılar" Çarpıtması

Özgür Gündem'in "Sanığı Masum, Öleni Suçlu Yaptılar" Çarpıtması
Özgür Gündem’de 19 Ocak 2016 tarihinde Gezi Parkı eylemleri esnasında otobanı trafiğe kapatarak eylem yapan Mehmet Ayvalıtaş’ın eylem sırasında trafik kazası hayatını kaybettiği trafik kazasına ilişkin hazırlanan bilirkişi raporuna yönelik “Sanığı masum, öleni suçlu yaptılar.” iddiasıyla haber yaptı. 2013 yılı 2 Haziran gecesi Gezi Parkı eylemleri sırasında bir grup, eylemlere destek vermek amacıyla Ataşehir ilçesi Çamlıca bağlantı yolu olan otobana inerek trafiği durdurmak istedi. Grubun içerisinde bulunan Mehmet Ayvalıtaş ile Seyit Kartal bariyerlerden atlayarak araç akışının devam etmekte olduğu otobana geçtiler. Sıkışıklık yüzünden ağır akmakta olan şeridi geçtikten sonra bariyerlerden atlayarak araçların normal otoban hızında (90-120 km/h) akmakta olduğu diğer şeride geçtiler. Trafiği durdurmak üzere yola çıktıklarında da akmakta olan trafikteki araçların zincirleme kazasına sebep oldular ve birden fazla aracın kendilerine çarpması sonucu Mehmet Ayvalıtaş hayatını kaybederken Seyit Kartal ağır yaralandı. Bu trafik kazasına ilişkin olay yerinde yapılan keşif incelemesi sonucu hazırlanan bilirkişi raporu açıklandı. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi’nde görevli 3 öğretim üyesi tarafından hazırlanan raporda, kazanın meydana geldiği yolun yerleşim yeri dışında olduğu belirtilerek "Yaya kaldırımı yoktur. Bu karayolunda yaya geçişine izin verilmemektedir. Olay anında yol yüzeyi kurudur." açıklamalarına yer verildi. Kazanın trafik akışının devam ettiği esnada meydana geldiği belirtilen raporda "Araçların akışı devam ederken yola 2 yayanın çıkmış oldukları, bu yayaların 2. şerit üzerinde bulundukları esnada bu şeritte seyir halinde bulunan Cengiz Aktaş idaresindeki taksi ve sol şeritte seyir halindeki plakası belli olmayan aracın çarptığı, daha sonra bu araçların arkasından gelen Mehmet Görkem Demirbaş’ın aracının önündeki taksiye çarptığı ve takla atarak aracının kazaya karıştığı anlaşılmaktadır." denildi. Raporda yayaların durumuna ilişkin, yayaların kullanılmasının çok tehlikeli ve yasak olduğu bariyerli karayoluna, kontrolsüz ve gerekli güvenlik önlemlerini dahi almadan çıkarak yol üzerinde bulunmalarının araçların yayalara çarpmalarına neden olduğu yönünde tespitler yapıldı. Yayaların söz konusu kazada Karayolları Trafik Kanunu’na göre kullanmalarına izin verilmeyen yolda bulundukları için asli kusur işledikleri yönünde de değerlendirmeye varıldı. Kazaya karışan sanık sürücüler hakkında ise sürücülerin kazayı önleyecek ve yayalara çarpmamak için yapılması gerekli önlemler açısından herhangi bir kusurlarının olmadığı kanaatine varıldığı ifade edildi. Özgür Gündem Gazetesi, 19 Ocak 2016 tarihli haberinde yayaların asli ve tamamen kusurlu olduklarının tespit edildiği bilirkişi raporuna ilişkin, “Sanığı masum, öleni suçlu yaptılar” başlığıyla haber yapmış, rapor içeriğinde geçen sarih bilgilere hiç değinmeyerek gerçeği çarpıtmıştır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Maske Takmadığı İçin Polis Vatandaşa Şiddet Uyguladı Yalanı
YALAN

Maske Takmadığı İçin Polis Vatandaşa Şiddet Uyguladı Yalanı

5 Mart, 2021
Polisleri suçlayan vatandaş, "3-5 kişilerdi, kafama defalarca kafama vurdular, elektrik verdiler. Karakolda beni vurarak ayılttılar." iddiaları yalan.
Sözcü Gazetesi Yalanları
YALAN

Sözcü Gazetesi Yalanları

1 Mart, 2021
Sözcü Yalanları
Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı
YALAN

Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı

22 Şubat, 2021
Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir