YALAN

Özgür Gündem'in "Saray ve AKP Katliama Göz Yumdu" Yalanı

Özgür Gündem'in "Saray ve AKP Katliama Göz Yumdu" Yalanı
Özgür Gündem Gazetesi’nde 14 Ocak 2016 tarihinde, iki gün önce Sultanahmet’te gerçekleşen canlı bomba patlamasına ilişkin Saray ve AKP’nin katliama göz yumduğu yönünde bir haber yapıldı. Haberde Saray ve AKP’nin saldırıyı önceden bildiği fakat engellemediği ve canlı bomba Nabil Fadli’nin adım adım takip edildiği iddia edildi. Ancak Sultanahmet’teki canlı bomba saldırısı ile ilgili ortaya çıkan bilgiler incelendiğinde, Özgür Gündem’in söz konusu haberinin gerçeği yansıtmadığı anlaşılmaktadır. Nabil Fadli’nin Türkiye’ye Işid’den kaçtığını söyleyerek sığındığı ve 5 Ocak 2016’da ise İstanbul’daki Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne ‘göçmen’ sıfatı ile başvurduğu öğrenildi. Güvenlik ve İstihbarat birimleri de Nabil Fadli’nin yabancı ülkeler tarafından Türkiye’ye ‘şüpheli’ olarak bildirilmediğini açıkladılar. Ortaya çıkan bu bilgiler Nabil Fadli’nin herhangi bir şekilde şüpheli olarak kaydedilmediğini ve dolayısıyla da takip altında olmadığını göstermektedir. Haberde ayrıca, canlı bombanın kimliğinin saldırıdan birkaç saat sonra açıklanmasının, canlı bombanın takip edildiği yargısını güçlendirdiği iddia edildi. Ancak bu bilginin hızla açığa çıkmasının da canlı bombanın göçmen bürosunda alınan parmak izine ulaşılmasıyla alakalı olduğu anlaşıldı. Çeşitli kaynaklar ilgili haberlerinde, Fadli’nin Türkiye’de Daeş’e karşı alınan güvenlik önlemleri kapsamında dikkat çekmemek için 5 Ocak 2016’da Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün İstanbul’daki merkezine resmi başvuruda bulunduğunu, burada parmak izinin alındığını haberleştirdiler.Kendisini sığınmacı olarak tanıtan Fadli’den alınmış olan parmak izi kayıtlarının, saldırıdan kısa süre sonra canlı bombanın kimliğinin belirlenmesini sağladığı açıktır. Özgür Gündem’in haberinde Mit’in 4 Ocak 2016’da uyarı yazısı gönderdiği, canlı bombanın ise 5 Ocak’ta İstanbul’da geldiği iddia edildi. Ancak Mit’in sadece 4 Ocak 2016’da değil 17 Aralık 2015’te de aynı uyarı yazısını güvenlik birimleri ile paylaştığı ve Nabil Fadli’nin istanbul’a 5 Ocakta değil, yılbaşından önce geldiği ortaya çıktı. Bu durum da emniyet güçlerinin geriye doğru yaptıkları araştırmalarda anlaşıldı. Bahsedilen haberde ayrıca, Mit’in gönderdiği uyarı yazısında çoğu Suriyeli 19 kişinin isminin yer aldığı da belirtildi, fakat Nabil Fadli’nin bu listede bulunmadığı bilgisine yer verilmedi. Sultanahmet’te 12 Ocak 2016’da gerçekleşen canlı bomba saldırısı ile ilgili elde edilen bilgiler birlikte değerlendirildiğinde Özgür Gündem’in Saray ve AKP’nin söz konusu saldırıyı önceden bildiği halde engellemediği ve canlı bombanın adım adım takip edildiği iddialarının tümüyle yalan olduğu ortadadır..

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir