YALAN

Özgür Gündem'in "Saray ve AKP Katliama Göz Yumdu" Yalanı

Özgür Gündem'in "Saray ve AKP Katliama Göz Yumdu" Yalanı
Özgür Gündem Gazetesi’nde 14 Ocak 2016 tarihinde, iki gün önce Sultanahmet’te gerçekleşen canlı bomba patlamasına ilişkin Saray ve AKP’nin katliama göz yumduğu yönünde bir haber yapıldı. Haberde Saray ve AKP’nin saldırıyı önceden bildiği fakat engellemediği ve canlı bomba Nabil Fadli’nin adım adım takip edildiği iddia edildi. Ancak Sultanahmet’teki canlı bomba saldırısı ile ilgili ortaya çıkan bilgiler incelendiğinde, Özgür Gündem’in söz konusu haberinin gerçeği yansıtmadığı anlaşılmaktadır. Nabil Fadli’nin Türkiye’ye Işid’den kaçtığını söyleyerek sığındığı ve 5 Ocak 2016’da ise İstanbul’daki Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne ‘göçmen’ sıfatı ile başvurduğu öğrenildi. Güvenlik ve İstihbarat birimleri de Nabil Fadli’nin yabancı ülkeler tarafından Türkiye’ye ‘şüpheli’ olarak bildirilmediğini açıkladılar. Ortaya çıkan bu bilgiler Nabil Fadli’nin herhangi bir şekilde şüpheli olarak kaydedilmediğini ve dolayısıyla da takip altında olmadığını göstermektedir. Haberde ayrıca, canlı bombanın kimliğinin saldırıdan birkaç saat sonra açıklanmasının, canlı bombanın takip edildiği yargısını güçlendirdiği iddia edildi. Ancak bu bilginin hızla açığa çıkmasının da canlı bombanın göçmen bürosunda alınan parmak izine ulaşılmasıyla alakalı olduğu anlaşıldı. Çeşitli kaynaklar ilgili haberlerinde, Fadli’nin Türkiye’de Daeş’e karşı alınan güvenlik önlemleri kapsamında dikkat çekmemek için 5 Ocak 2016’da Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün İstanbul’daki merkezine resmi başvuruda bulunduğunu, burada parmak izinin alındığını haberleştirdiler.Kendisini sığınmacı olarak tanıtan Fadli’den alınmış olan parmak izi kayıtlarının, saldırıdan kısa süre sonra canlı bombanın kimliğinin belirlenmesini sağladığı açıktır. Özgür Gündem’in haberinde Mit’in 4 Ocak 2016’da uyarı yazısı gönderdiği, canlı bombanın ise 5 Ocak’ta İstanbul’da geldiği iddia edildi. Ancak Mit’in sadece 4 Ocak 2016’da değil 17 Aralık 2015’te de aynı uyarı yazısını güvenlik birimleri ile paylaştığı ve Nabil Fadli’nin istanbul’a 5 Ocakta değil, yılbaşından önce geldiği ortaya çıktı. Bu durum da emniyet güçlerinin geriye doğru yaptıkları araştırmalarda anlaşıldı. Bahsedilen haberde ayrıca, Mit’in gönderdiği uyarı yazısında çoğu Suriyeli 19 kişinin isminin yer aldığı da belirtildi, fakat Nabil Fadli’nin bu listede bulunmadığı bilgisine yer verilmedi. Sultanahmet’te 12 Ocak 2016’da gerçekleşen canlı bomba saldırısı ile ilgili elde edilen bilgiler birlikte değerlendirildiğinde Özgür Gündem’in Saray ve AKP’nin söz konusu saldırıyı önceden bildiği halde engellemediği ve canlı bombanın adım adım takip edildiği iddialarının tümüyle yalan olduğu ortadadır..

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir