YALAN

Karşı Gazete'nin "Erdoğan Ve Bilal'i Çizen Banksy'den 72 Muhteşem Çalışma" Yalanı

Karşı Gazete'nin "Erdoğan Ve Bilal'i Çizen Banksy'den 72 Muhteşem Çalışma" Yalanı
Gerçek kimliği bilinmeyen ünlü sokak sanatçısı Banksy’nin koleksiyoncularda bulunan eserlerini bir araya getiren “The Art of Banksy” (Banksy’nin Sanatı) sergisinin açılışı dünyada ilk kez dün akşam İstanbul’da Global Karaköy’de gerçekleşti. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve Beyoğlu Belediyesi’nin de destek verdiği serginin açılışına Sümeyye Erdoğan da katıldı. Erdoğan, basına yaptığı açıklamada “Banksy’nin bu kadar çok eserini bir arada görmek beni çok etkiledi. Özellikle mülteciler konusundaki yaklaşımını gösterdiği eserler çok güzel. Bu sergiyi herkese tavsiye ediyorum” dedi. Açılışı haberleştiren Karşı Gazete Haber Sitesi, Banksy’nin sergisinden resimler derleyerek oluşturduğu fotograf galerisinde “Erdoğan ve Bilal’i çizen Banksy’den 72 muhteşem çalışma” başlığını kullandı. Geçtiğimiz ekim ayında Birgün gazetesi başta olmak üzere pek çok yayın organında Banksy’nin Londra’da bir duvara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’ı konu alan bir grafiti çizdiği iddia edilmiş, fakat çok geçmeden Banksy’nin temsilciğini yapan JBPR şirketinin sözcüsü, söz konusu çizimin ünlü sanatçıya ait olmadığını ve kesinlile sahte olduğunu açıklamıştı. Sitemizde de konuyla ilgili haber yayınlanmış ve yalanlanmıştı: http://gununyalanlari.com/yalan/139-banksy-londraya-erdogan-ailesini-cizdi-yalani Dolayısıyla Karşı Gazete'nin sergiyle ilgili haberinde kullandığı başlık, önceden yalanlandığı bilinen söz konusu haberin tekrarı niteliği taşıyan bir yalandır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir