YALAN

Karşı Gazete'nin "Erdoğan Ve Bilal'i Çizen Banksy'den 72 Muhteşem Çalışma" Yalanı

Karşı Gazete'nin "Erdoğan Ve Bilal'i Çizen Banksy'den 72 Muhteşem Çalışma" Yalanı
Gerçek kimliği bilinmeyen ünlü sokak sanatçısı Banksy’nin koleksiyoncularda bulunan eserlerini bir araya getiren “The Art of Banksy” (Banksy’nin Sanatı) sergisinin açılışı dünyada ilk kez dün akşam İstanbul’da Global Karaköy’de gerçekleşti. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve Beyoğlu Belediyesi’nin de destek verdiği serginin açılışına Sümeyye Erdoğan da katıldı. Erdoğan, basına yaptığı açıklamada “Banksy’nin bu kadar çok eserini bir arada görmek beni çok etkiledi. Özellikle mülteciler konusundaki yaklaşımını gösterdiği eserler çok güzel. Bu sergiyi herkese tavsiye ediyorum” dedi. Açılışı haberleştiren Karşı Gazete Haber Sitesi, Banksy’nin sergisinden resimler derleyerek oluşturduğu fotograf galerisinde “Erdoğan ve Bilal’i çizen Banksy’den 72 muhteşem çalışma” başlığını kullandı. Geçtiğimiz ekim ayında Birgün gazetesi başta olmak üzere pek çok yayın organında Banksy’nin Londra’da bir duvara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’ı konu alan bir grafiti çizdiği iddia edilmiş, fakat çok geçmeden Banksy’nin temsilciğini yapan JBPR şirketinin sözcüsü, söz konusu çizimin ünlü sanatçıya ait olmadığını ve kesinlile sahte olduğunu açıklamıştı. Sitemizde de konuyla ilgili haber yayınlanmış ve yalanlanmıştı: http://gununyalanlari.com/yalan/139-banksy-londraya-erdogan-ailesini-cizdi-yalani Dolayısıyla Karşı Gazete'nin sergiyle ilgili haberinde kullandığı başlık, önceden yalanlandığı bilinen söz konusu haberin tekrarı niteliği taşıyan bir yalandır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı
YALAN

Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı

13 Aralık, 2021
CHP'li Ömer Fethi Gürer geçtiğimiz günlerde meclisteki bir konuşmasında çeşitli iddialara yer verdi. CHP'li Gürer, Bakan Pakdemirli'nin Meclis’teki konuşması sırasında gösterdiği “seçilmiş ürünlerde maliyet ve satış fiyatları” tablosuna ilişkin, “Bakan, arpa üreten çiftçiye maliyetinin altında bir fiyat verdiğini itiraf etmiş oldu” ifadelerine yer verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı, arpa fiyatlarının piyasa fiyatının altında kaldığı ve çiftçinin zarara uğratıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada "arpa fiyatlarına" ilişkin sözlerinin çarpıtılarak farklı bir şekilde kamuoyuna yansıtıldığının görüldüğü açıkça ifade edildi. Arpa üretiminin kuraklık nedeniyle geçen yıla göre yüzde 30,7, buğday üretiminin ise yüzde 13,9 azaldığı bilgisi verilen açıklamada, "Kuraklığın da etkisiyle birim alandan elde edilen verimin düşmesi kilogram başına düşen maliyeti artırmaktadır. Arpa üretiminin dekara maliyeti, buğdaya göre daha az olmaktadır ancak bu yıl kuraklık nedeniyle dekar başına arpa verimindeki düşüş, buğdaya göre daha yüksek oranda gerçekleşmiştir. Bu nedenle 1 kilogram arpanın maliyeti, 1 kilogram buğdaya göre daha yüksek oluşmuştur." ifadelerinde bulundu.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı

13 Aralık, 2021
"Muhammed kardeşimizin ailesinin bizden bugüne kadar herhangi bir yardım ve iş talebi olmamıştır."
 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir