YALAN

Karşı Gazete'nin "Erdoğan Ve Bilal'i Çizen Banksy'den 72 Muhteşem Çalışma" Yalanı

Karşı Gazete'nin "Erdoğan Ve Bilal'i Çizen Banksy'den 72 Muhteşem Çalışma" Yalanı
Gerçek kimliği bilinmeyen ünlü sokak sanatçısı Banksy’nin koleksiyoncularda bulunan eserlerini bir araya getiren “The Art of Banksy” (Banksy’nin Sanatı) sergisinin açılışı dünyada ilk kez dün akşam İstanbul’da Global Karaköy’de gerçekleşti. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve Beyoğlu Belediyesi’nin de destek verdiği serginin açılışına Sümeyye Erdoğan da katıldı. Erdoğan, basına yaptığı açıklamada “Banksy’nin bu kadar çok eserini bir arada görmek beni çok etkiledi. Özellikle mülteciler konusundaki yaklaşımını gösterdiği eserler çok güzel. Bu sergiyi herkese tavsiye ediyorum” dedi. Açılışı haberleştiren Karşı Gazete Haber Sitesi, Banksy’nin sergisinden resimler derleyerek oluşturduğu fotograf galerisinde “Erdoğan ve Bilal’i çizen Banksy’den 72 muhteşem çalışma” başlığını kullandı. Geçtiğimiz ekim ayında Birgün gazetesi başta olmak üzere pek çok yayın organında Banksy’nin Londra’da bir duvara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’ı konu alan bir grafiti çizdiği iddia edilmiş, fakat çok geçmeden Banksy’nin temsilciğini yapan JBPR şirketinin sözcüsü, söz konusu çizimin ünlü sanatçıya ait olmadığını ve kesinlile sahte olduğunu açıklamıştı. Sitemizde de konuyla ilgili haber yayınlanmış ve yalanlanmıştı: http://gununyalanlari.com/yalan/139-banksy-londraya-erdogan-ailesini-cizdi-yalani Dolayısıyla Karşı Gazete'nin sergiyle ilgili haberinde kullandığı başlık, önceden yalanlandığı bilinen söz konusu haberin tekrarı niteliği taşıyan bir yalandır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir