YALAN

Yeniyön-Ortadoğu'nun“ Ve AKP Mursi’yi de Sattı Sisi’yi Türkiye’ye Davet Etti” Çarpıtması

Yeniyön-Ortadoğu'nun“ Ve AKP Mursi’yi de Sattı Sisi’yi Türkiye’ye Davet Etti” Çarpıtması

Yeniyön Haber Sitesi’nde 9 Ocak tarihinde İslam İşbirliği Teşkilatı’nın İstanbul’da yapacağı toplantı için Mısır’ın davet edileceğini konu alan bir haber yayınlandı. Haberde ayrıca, Mısır basınının “Dönem Başkanlığı’nı Erdoğan’ın Sisi’nin elinden alacağı” iddiası da yer aldı. Ortadoğu Gazetesi de aynı konuyla ilgili bir haber yayınlayarak, “Çark Partisi. İsrail’den sonra Mısır için de bütün söylenenler yutuldu. Sisi, İstanbul’a davet edildi“ başlığı attı. Konuyla alâkalı olarak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, haftalık basın toplantısında Mısır basınında yer alan Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi’nin, Türkiye’de yapılacak İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) toplantısına davet edildiğine ilişkin haberleri değerlendirdi. Bilgiç, Mısır’ın İİT’nin üyelerinden biri ve halihazırda zirvenin dönem başkanı olduğunu hatırlatarak, “Mısır, 15 Nisan’da İstanbul’da düzenlenecek olan zirveye tabiatıyla davet edilecek. Şu aşamada zirveye ilişkin resmi davetler henüz iletilmedi. Mısır’ın söz konusu zirveye hangi düzeyde iştirak edeceği kendi makamlarınca belirlenecektir” açıklamalarında bulundu. Bilgiç’in, Mısır’ın şu anda dönem başkanı olduğu İTT’nin İstanbul’da düzenlenenecek zirvesine Mısır’ın da “doğal olarak” davet edileceğini ve davete hangi düzeyde iştirak edeceğinin kendi makamlarınca belirleneceğini vurgulamasına rağmen, ve sözkonusu haberde Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç’in açıklamalarına da yer verildiği halde, hem Ortadoğu Gazetesi’nin başlığı hem de Yeniyön Haber Sitesi’nin “AKP Mursi’yi sattı, Sisi’yi Türkiye’ye davet etti” başlığı açık bir çarpıtma olup, haber içeriğiyle örtüşmemektedir.

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir