YALAN

Cumhuriyet'in “Davutoğlu, Erdoğan ve Kurtulmuş'un Aksine 'IŞİD' Dedi” Çarpıtması

Cumhuriyet'in “Davutoğlu, Erdoğan ve Kurtulmuş'un Aksine 'IŞİD' Dedi” Çarpıtması
İstanbul Sultanahmet’te bugün saat 10.20’de çok şiddetli bir patlama meydan geldi. Canlı Bomba ile gerçekleştirilen saldırıya ilişkin İstanbul Valiliği, 10 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı bilgisini verdi. Olayın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 8. Büyükelçiler Konferansı’nda İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda meydana gelen patlamayla ilgili olarak, “Suriye kökenli bir canlı bomba saldırısı olduğu belirlenen olayı kınıyorum” dedi. Akabinde Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ortak bir basın toplantısı yaparak olaya ilişkin açıklamalarda bulunarak, saldırıyı gerçekleştiren kişinin 1988 doğumlu Suriye uyruklu olduğunu ifade etti. Akşam saatlerinde ise Başbakan Ahmet Davutoğlu, saldırıyı IŞİD’in gerçekleştirdiğini ifade etti. Cumhuriyet Gazetesi de, “Davutoğlu, Erdoğan ve Kurtulmuş'un aksine 'IŞİD' dedi” başlığı atarak, Davutoğlu’nun açıklamasını konu ettiği haberde, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş daha önce yaptıkları açıklamada saldırganın faili için "IŞİD üyesi" dememişti” ifadelerine yer verdi. Cumhuriyet Gazetesi resmi makamlardan belli bir akış içinde aktarılan bilgileri ““Davutoğlu, Erdoğan ve Kurtulmuş'un aksine 'IŞİD' dedi” diyerek açık bir çarpıtma yaparak sunmuştur.

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir