YALAN

Cumhuriyet'in “Davutoğlu, Erdoğan ve Kurtulmuş'un Aksine 'IŞİD' Dedi” Çarpıtması

Cumhuriyet'in “Davutoğlu, Erdoğan ve Kurtulmuş'un Aksine 'IŞİD' Dedi” Çarpıtması
İstanbul Sultanahmet’te bugün saat 10.20’de çok şiddetli bir patlama meydan geldi. Canlı Bomba ile gerçekleştirilen saldırıya ilişkin İstanbul Valiliği, 10 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı bilgisini verdi. Olayın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 8. Büyükelçiler Konferansı’nda İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda meydana gelen patlamayla ilgili olarak, “Suriye kökenli bir canlı bomba saldırısı olduğu belirlenen olayı kınıyorum” dedi. Akabinde Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ortak bir basın toplantısı yaparak olaya ilişkin açıklamalarda bulunarak, saldırıyı gerçekleştiren kişinin 1988 doğumlu Suriye uyruklu olduğunu ifade etti. Akşam saatlerinde ise Başbakan Ahmet Davutoğlu, saldırıyı IŞİD’in gerçekleştirdiğini ifade etti. Cumhuriyet Gazetesi de, “Davutoğlu, Erdoğan ve Kurtulmuş'un aksine 'IŞİD' dedi” başlığı atarak, Davutoğlu’nun açıklamasını konu ettiği haberde, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş daha önce yaptıkları açıklamada saldırganın faili için "IŞİD üyesi" dememişti” ifadelerine yer verdi. Cumhuriyet Gazetesi resmi makamlardan belli bir akış içinde aktarılan bilgileri ““Davutoğlu, Erdoğan ve Kurtulmuş'un aksine 'IŞİD' dedi” diyerek açık bir çarpıtma yaparak sunmuştur.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir