YALAN

Birgün Gazetesi'nin "Erdoğan Davayı Kaybetti; 'Saray'da Altın Kaplama Klozet Var" Yalanı

Birgün Gazetesi'nin "Erdoğan Davayı Kaybetti; 'Saray'da Altın Kaplama Klozet Var" Yalanı

Birgün Gazetesi, bugün, Asliye Hukuk Mahkemesi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Altın kaplama klozet” açıklaması nedeniyle CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında açtığı 100 bin liralık tazminat davasıni reddettiğine ilişkin bir haber yayınladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Cumhurbaşkanlığı Külliye’sine yönelik iddialarıyla ilgili, "mahallinde keşif yapılması suretiyle yalan söylediğinin ve iftira attığının tesbiti, kınanması ve bu kararın basın yoluyla yayınlanması" talebiyle 100 bin liralık manevi tazminat davası açmıştı. Ancak Asliye Hukuk Mahkemsi, davayı reddetti. Mahkeme, gerekçesinde, “Altın Kaplamalı Klozet” ifadesinin, “Siyasi eleştiri olarak kabul edilmesi gerektiğini” belirtti. Kararda şu ifadelere yer verildi: “Kişinin üstlendiği görev ne kadar önemli ise hakkında yapılan eleştirilerin o kadar yoğun ve gerektiğinde sert olabileceğinin kabulü gerekir. AİHM’in kararlarında da belirtildiği üzere siyasi hüvviyete sahip şahısların kendilerine yönelik sert, ağır ve hatta incitici eleştirilere de katlanmaları gerekir. Söylenen sözler bir bütün olarak göz önünde tutulduğunda, davalının güncel olan haberlerle bağlantı kurarak ‘Altın kaplamalı klozet’ şeklinde ifade etmiş olması, davacının kişilik haklarına saldırı oluşturmayacağı, siyasi eleştiri olarak kabul edilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.” Birgün Gazetesi haberi, “Erdoğan davayı kaybetti; ‘Saray’da altın kaplama klozet var’” başlığıyla sundu. Gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yalan ve iftira sebebiyle açtığı tazminat davasına konu olan ifadenin "eleştiri" olduğu değerlendirmesiyle reddini, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun cümlelerindeki "altın klozet"in varlığının kabulü şeklinde yorumlayarak bir yalan habere imza attı.

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir