YALAN

"Sadece Suriyelilere Covid-19 Testi Ücretsiz" Yalanı

"Sadece Suriyelilere Covid-19 Testi Ücretsiz" Yalanı

Suriyelilere yönelik algı ve provokasyonlar devam ediyor. Bu kez yine CHP milletvekili adayı ve araştırmacı Kemal Özkiraz sosyal medya üzerinden yaptığı yalan yanlış paylaşımlarla dikkat çekmeye çalıştı. CHP’li Özkiraz’ın iddiasına göre Suriyelilere hastane masrafları tamamen ücretsizken Türk vatandaşlardan para alınıyor ve sigortası olmayan hastalardan Covid-19 testi için ücret talep eden devlet hastanesi, hastayı Suriyeli olarak kaydedince ücret alınmıyor.

SGK korona virüs salgını ile mücadele sürecindeki son gelişmeleri de dikkate alarak Sağlık Uygulama Tebliği'nde özel düzenlemeler yapmıştı. Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanlığı’nın kararıyla 24 Mart 2020’den bu yana geçerli olan Covid-19 tanısı konulanlara test, tedavi ücretleri devlet tarafından karşılanıyor.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/04/20200409-7.htm

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 14 Ekim 2020 tarihinde yapmış olduğu basın toplantısında sözlü olarak da ifade ettiği "Türkiye, herkese ücretsiz test ve tedavi imkanı sağlamıştır." bu iddiaları yalanlar niteliktedir. Kemal Özkiraz’ın paylaşımının altına ücretsiz test yaptıran vatandaşların yaptığı yorumlar da dikkat çekti. Özkiraz’ın algı çalışması elinde patladı.

 

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir