YALAN

Sözcü Gazetesi'nin "AKP'nin Samimiyetini Sorgulatan Tutanak" Çarpıtması

Sözcü Gazetesi'nin "AKP'nin Samimiyetini Sorgulatan Tutanak" Çarpıtması
Sözcü Gazetesi’nde bugün yer alan bir haberde, 19 Ekim 2011 tarihinde başlayıp, 04 Aralık 2013 tarihinde sonlanan Anayasa Uzlaşma Komisyonu için Ak Parti’nin uzlaşma masasına oturmadığı, vekillerin komisyonun toplantılarına 3 defa katılmayarak çalışmaları kilitlediği ve Meclis Başkanı'nın da görüşmeleri sonlandırdığı yazıldı. Sözcü, haberi “AKP’nin samimiyetini sorgulatan tutanak” başlığıyla verdi. Türkiye’de yeni ve sivil bir anayasa kurmak amacıyla çalışmalarına 19 Ekim 2011 tarihinde başlayan, ve meclisteki sandalye sayılarına bakılmaksızın, dört partiden de (AK Parti, CHP, MHP ve BDP) eşit sayıda üçer temsilciyle yola çıkan Komisyon, çalışmalarının 2012 yılının sonunda tamamlanmasını hedeflemiş, ancak süre 2013’ün sonuna kadar uzamış, çıkan tartışmalar ve pek çok maddede uzlaşma sağlanamadığı gerekçesiyle dağılmıştı. Komisyon başkanı Cemil Çiçek, çalışmaları daha fazla sürdürmenin anlamsızlaştığına vurguyla “Komisyonun yeni bir anayasa yapacağına inanmıyorum” diyerek çalışmaları noktalamıştı. Kuruluşunda nasıl tamamlanacağı belirlenmemiş komisyonun, çalışmaların çıkmaza girdiğinin ve sürdürülemeyeceğinin belli olmasından sonra da AK Parti üyeleri, komisyonun kuruluşundaki bir kuralı kullanıp 3 kez üst üste ve toplu halde çalışmalara katılmayarak ihraçlarını sağlamışlardı.Ak Partili üyelerin bu topluca ihracıyla komisyon yapısını yitirerek dağılmış ve artık anlamsızlaşan çalışmalara nihayet bir son verilebilmişti. Ak Parti bundan önce de Uzlaşma Komisyonu’nda mutabakata varılan 60 Madde’nin yasalaşmasını önermiş, fakat CHP bunun olabilmesi için diğer partilerin de mutabakatını sağlama şartı koymuştu. Bunun üzerine AK Partili Nurettin Canikli, "MHP'nin kapıları kapatma tavrı ortada iken, 4 siyasi partinin mutabakatını aramak, uzlaşılan 60 maddenin, yasalaştırılmaması anlamına gelir. Sadece biz değil, artık hiç kimse komisyondan yeni madde üretmesini beklemiyor. Zaten bu hızla gittiği takdirde de ancak 10-15 yılda yeni bir Anayasa çıkar ama onun da garantisi yok. Artık olay bitti." Açıklamalarında bulunmuştu. Bütün bunları değerlendirdiğimizde, Sözcü Gazetesi’nin AK Parti “uzlaşma için kurulan masaya oturmadı”, “komisyon toplantılarına katılmadı, çalışmaları kilitledi” ifadeleri ve haber kurgusu tamamen çarpıtmadır.

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir