YALAN

Sözcü Gazetesi'nin "AKP'nin Samimiyetini Sorgulatan Tutanak" Çarpıtması

Sözcü Gazetesi'nin "AKP'nin Samimiyetini Sorgulatan Tutanak" Çarpıtması
Sözcü Gazetesi’nde bugün yer alan bir haberde, 19 Ekim 2011 tarihinde başlayıp, 04 Aralık 2013 tarihinde sonlanan Anayasa Uzlaşma Komisyonu için Ak Parti’nin uzlaşma masasına oturmadığı, vekillerin komisyonun toplantılarına 3 defa katılmayarak çalışmaları kilitlediği ve Meclis Başkanı'nın da görüşmeleri sonlandırdığı yazıldı. Sözcü, haberi “AKP’nin samimiyetini sorgulatan tutanak” başlığıyla verdi. Türkiye’de yeni ve sivil bir anayasa kurmak amacıyla çalışmalarına 19 Ekim 2011 tarihinde başlayan, ve meclisteki sandalye sayılarına bakılmaksızın, dört partiden de (AK Parti, CHP, MHP ve BDP) eşit sayıda üçer temsilciyle yola çıkan Komisyon, çalışmalarının 2012 yılının sonunda tamamlanmasını hedeflemiş, ancak süre 2013’ün sonuna kadar uzamış, çıkan tartışmalar ve pek çok maddede uzlaşma sağlanamadığı gerekçesiyle dağılmıştı. Komisyon başkanı Cemil Çiçek, çalışmaları daha fazla sürdürmenin anlamsızlaştığına vurguyla “Komisyonun yeni bir anayasa yapacağına inanmıyorum” diyerek çalışmaları noktalamıştı. Kuruluşunda nasıl tamamlanacağı belirlenmemiş komisyonun, çalışmaların çıkmaza girdiğinin ve sürdürülemeyeceğinin belli olmasından sonra da AK Parti üyeleri, komisyonun kuruluşundaki bir kuralı kullanıp 3 kez üst üste ve toplu halde çalışmalara katılmayarak ihraçlarını sağlamışlardı.Ak Partili üyelerin bu topluca ihracıyla komisyon yapısını yitirerek dağılmış ve artık anlamsızlaşan çalışmalara nihayet bir son verilebilmişti. Ak Parti bundan önce de Uzlaşma Komisyonu’nda mutabakata varılan 60 Madde’nin yasalaşmasını önermiş, fakat CHP bunun olabilmesi için diğer partilerin de mutabakatını sağlama şartı koymuştu. Bunun üzerine AK Partili Nurettin Canikli, "MHP'nin kapıları kapatma tavrı ortada iken, 4 siyasi partinin mutabakatını aramak, uzlaşılan 60 maddenin, yasalaştırılmaması anlamına gelir. Sadece biz değil, artık hiç kimse komisyondan yeni madde üretmesini beklemiyor. Zaten bu hızla gittiği takdirde de ancak 10-15 yılda yeni bir Anayasa çıkar ama onun da garantisi yok. Artık olay bitti." Açıklamalarında bulunmuştu. Bütün bunları değerlendirdiğimizde, Sözcü Gazetesi’nin AK Parti “uzlaşma için kurulan masaya oturmadı”, “komisyon toplantılarına katılmadı, çalışmaları kilitledi” ifadeleri ve haber kurgusu tamamen çarpıtmadır.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir