YALAN

Sezgin Tanrıkulu'nun "Taybet İnan'ın Oğlu Mehmet İnan'ın Mektubu" Yalanı

Sezgin Tanrıkulu'nun "Taybet İnan'ın Oğlu Mehmet İnan'ın Mektubu" Yalanı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, 5 Ocak 2016’da TBMM Genel Kurul kürsüsünde bir konuşma yaptı. Tanrıkulu yaptığı konuşmada Şırnak’ın Silopi ilçesinde vurularak hayatını kaybeden Taybet İnan’ın oğlu Mehmet İnan’a ait olduğunu iddia ettiği bir mektup okudu. 7 Ocak 2016’da T24 haber sitesi yazarı Yalçın Doğan da CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından Meclis’te okunduğunu belirttiği mektuba köşeyazısında ‘Mehmet İnan’ın mektubu’ diyerek yer verdi. Ayrıca Hasan Cemal Yalçın Doğan’ın bahsedilen yazısını Twitter adresinden paylaştı. Daha önce de Ferhat Encü 03.01.2016’da Twitter adresinden Taybet İnan’ın oğlu yazmış diyerek söz konusu yazıyı paylaşmıştı. Ancak söz konusu yazının, Özgür Blog Gündem’de Reyhan Hacıoğlu tarafından 29 Aralık 2015 tarihinde kaleme alındığı çoktandır bilinmekteydi. Hem "Özgür Gündem Haber Sitesi" ve hem de "Özgür Blog Gündem" twitter hesabı, 4 Ocak 2016 tarihinde, söz konusu mektubun Mehmet İnan’a ait olmadığını, Özgür Gündem blog yazarlarından Reyhan Hacıoğlu tarafından kaleme alınmış bir yazı olduğunu açıklamışlardı. Buna göre mektuba kaynak olan taraflarca yapılan açıklamalara rağmen, Yalçın Doğan'ın Hasan Cemal tarafından yayımına yardımcı olunan yazısındaki ve Sezgin Tanrıkulu’nun TBMM konuşmasındaki mektubun, Taybet İnan’ın oğlu Mehmet İnan’a ait olduğu iddiaları doğru değildir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir