YALAN

Sezgin Tanrıkulu'nun "Taybet İnan'ın Oğlu Mehmet İnan'ın Mektubu" Yalanı

Sezgin Tanrıkulu'nun "Taybet İnan'ın Oğlu Mehmet İnan'ın Mektubu" Yalanı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, 5 Ocak 2016’da TBMM Genel Kurul kürsüsünde bir konuşma yaptı. Tanrıkulu yaptığı konuşmada Şırnak’ın Silopi ilçesinde vurularak hayatını kaybeden Taybet İnan’ın oğlu Mehmet İnan’a ait olduğunu iddia ettiği bir mektup okudu. 7 Ocak 2016’da T24 haber sitesi yazarı Yalçın Doğan da CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından Meclis’te okunduğunu belirttiği mektuba köşeyazısında ‘Mehmet İnan’ın mektubu’ diyerek yer verdi. Ayrıca Hasan Cemal Yalçın Doğan’ın bahsedilen yazısını Twitter adresinden paylaştı. Daha önce de Ferhat Encü 03.01.2016’da Twitter adresinden Taybet İnan’ın oğlu yazmış diyerek söz konusu yazıyı paylaşmıştı. Ancak söz konusu yazının, Özgür Blog Gündem’de Reyhan Hacıoğlu tarafından 29 Aralık 2015 tarihinde kaleme alındığı çoktandır bilinmekteydi. Hem "Özgür Gündem Haber Sitesi" ve hem de "Özgür Blog Gündem" twitter hesabı, 4 Ocak 2016 tarihinde, söz konusu mektubun Mehmet İnan’a ait olmadığını, Özgür Gündem blog yazarlarından Reyhan Hacıoğlu tarafından kaleme alınmış bir yazı olduğunu açıklamışlardı. Buna göre mektuba kaynak olan taraflarca yapılan açıklamalara rağmen, Yalçın Doğan'ın Hasan Cemal tarafından yayımına yardımcı olunan yazısındaki ve Sezgin Tanrıkulu’nun TBMM konuşmasındaki mektubun, Taybet İnan’ın oğlu Mehmet İnan’a ait olduğu iddiaları doğru değildir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir