YALAN

Özgür Gündem'in "Hizmete Özel Katliam Talimatı" Yalanı

Özgür Gündem'in "Hizmete Özel Katliam Talimatı" Yalanı

Özgür Gündem’de 6 Ocak 2016 tarihli bir haberde TSK’ya ait ‘Hizmete Özel’ ibareli bir belgenin ortaya çıktığı ve bu belgenin askeri personele katliam yapmaları için talimatlar içerdiği iddia edildi. Haberin devamında bahsedilen belgede, mühimmat kullanan askeri personele herhangi bir cezai işlem uygulanmayacağı vaadinde bulunulduğu da ileri sürüldü. Ancak söz konusu belgenin içeriği incelendiğinde, belgenin katliam talimatları içerdiği iddiasının doğru olmadığı anlaşılmaktadır. Bahsedilen belgenin, silahlı kuvvetler tarafından askeri personelin silah kullanma yetkilerinin ve personelin müteyakkız halde bulunması gereken durumların açıklandığı bir belge olduğu görülmektedir. Belgede birlik komutanları tarafından tüm askeri personele silah kullanma yetkilerinin anlatılıp öğretilmesi, birliğe karşı herhangi bir saldırı, baskın ya da sabotaj yapılması durumunda personelin can güvenliği için mutlaka karşılık verilmesi gerektiği ifade edilmiştir. Bu tür durumlarda herhangi bir cezai uygulamaya maruz kalmaktan çekinilmesi sebebiyle saldırı ya da baskınlara karşılık verilmemesi halinde, bunun birlikteki askeri personelin can güvenliğini tehlikeye sokacağı vurgulanmaktadır. Personelin can güvenliğini tehlikeye sokan çekimserliğin giderilmesi için savcılık karşısına çıkmaktan çekinilmemesi gerektiği belirtilmiştir. Buna göre, askeri personelin silah kullanma yetkilerinin ve müteyakkız halde bulunması gereken durumların açıklandığı belgenin, bir katliam belgesi olarak sunulması doğru değildir.

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir