YALAN

Özgür Gündem'in "Hizmete Özel Katliam Talimatı" Yalanı

Özgür Gündem'in "Hizmete Özel Katliam Talimatı" Yalanı

Özgür Gündem’de 6 Ocak 2016 tarihli bir haberde TSK’ya ait ‘Hizmete Özel’ ibareli bir belgenin ortaya çıktığı ve bu belgenin askeri personele katliam yapmaları için talimatlar içerdiği iddia edildi. Haberin devamında bahsedilen belgede, mühimmat kullanan askeri personele herhangi bir cezai işlem uygulanmayacağı vaadinde bulunulduğu da ileri sürüldü. Ancak söz konusu belgenin içeriği incelendiğinde, belgenin katliam talimatları içerdiği iddiasının doğru olmadığı anlaşılmaktadır. Bahsedilen belgenin, silahlı kuvvetler tarafından askeri personelin silah kullanma yetkilerinin ve personelin müteyakkız halde bulunması gereken durumların açıklandığı bir belge olduğu görülmektedir. Belgede birlik komutanları tarafından tüm askeri personele silah kullanma yetkilerinin anlatılıp öğretilmesi, birliğe karşı herhangi bir saldırı, baskın ya da sabotaj yapılması durumunda personelin can güvenliği için mutlaka karşılık verilmesi gerektiği ifade edilmiştir. Bu tür durumlarda herhangi bir cezai uygulamaya maruz kalmaktan çekinilmesi sebebiyle saldırı ya da baskınlara karşılık verilmemesi halinde, bunun birlikteki askeri personelin can güvenliğini tehlikeye sokacağı vurgulanmaktadır. Personelin can güvenliğini tehlikeye sokan çekimserliğin giderilmesi için savcılık karşısına çıkmaktan çekinilmemesi gerektiği belirtilmiştir. Buna göre, askeri personelin silah kullanma yetkilerinin ve müteyakkız halde bulunması gereken durumların açıklandığı belgenin, bir katliam belgesi olarak sunulması doğru değildir.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir