YALAN

Özgür Gündem'in "Hizmete Özel Katliam Talimatı" Yalanı

Özgür Gündem'in "Hizmete Özel Katliam Talimatı" Yalanı

Özgür Gündem’de 6 Ocak 2016 tarihli bir haberde TSK’ya ait ‘Hizmete Özel’ ibareli bir belgenin ortaya çıktığı ve bu belgenin askeri personele katliam yapmaları için talimatlar içerdiği iddia edildi. Haberin devamında bahsedilen belgede, mühimmat kullanan askeri personele herhangi bir cezai işlem uygulanmayacağı vaadinde bulunulduğu da ileri sürüldü. Ancak söz konusu belgenin içeriği incelendiğinde, belgenin katliam talimatları içerdiği iddiasının doğru olmadığı anlaşılmaktadır. Bahsedilen belgenin, silahlı kuvvetler tarafından askeri personelin silah kullanma yetkilerinin ve personelin müteyakkız halde bulunması gereken durumların açıklandığı bir belge olduğu görülmektedir. Belgede birlik komutanları tarafından tüm askeri personele silah kullanma yetkilerinin anlatılıp öğretilmesi, birliğe karşı herhangi bir saldırı, baskın ya da sabotaj yapılması durumunda personelin can güvenliği için mutlaka karşılık verilmesi gerektiği ifade edilmiştir. Bu tür durumlarda herhangi bir cezai uygulamaya maruz kalmaktan çekinilmesi sebebiyle saldırı ya da baskınlara karşılık verilmemesi halinde, bunun birlikteki askeri personelin can güvenliğini tehlikeye sokacağı vurgulanmaktadır. Personelin can güvenliğini tehlikeye sokan çekimserliğin giderilmesi için savcılık karşısına çıkmaktan çekinilmemesi gerektiği belirtilmiştir. Buna göre, askeri personelin silah kullanma yetkilerinin ve müteyakkız halde bulunması gereken durumların açıklandığı belgenin, bir katliam belgesi olarak sunulması doğru değildir.

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir