YALAN

Yurt Gazetesi’nin “Fatih’te Tarihi Miras Ranta Kurban Ediliyor” Yalanı

Yurt Gazetesi’nin “Fatih’te Tarihi Miras Ranta Kurban Ediliyor” Yalanı
Yurt Gazetesi’nde Selçuk Arslan tarafından 5 Ocak 2016 tarihinde Fatih Belediyesi hakkında bir haber yapıldı. Haberde tarihi bir miras olarak tanımladıkları Cundi Spor Tesisleri’nin Fatih Belediyesi tarafından rant elde etmek amacıyla yıkıldığı ileri sürüldü. Ancak konu ile ilgili yapılan araştırmalar söz konusu rant iddialarının doğru olmadığını, yıkılan tesis yerine kamu yararına yeşil alan içeren park yapılacağını ortaya çıkardı. Kadırga Spor Kulübü’nün antreman sahası olarak kullandığı Cundi Spor Tesisleri hazineye ait arazi üzerinde Fatih’in Küçük Ayasofya Mahallesi’nde bulunuyor. Fatih Belediyesi tarafından Cundi Spor Tesisleri’nin bulunduğu alana yönelik bir proje geliştirildiği ve proje kapsamında kamunun kullanıma sunulacak park yapılacağı ifade edildi. Proje kapsamında dinlenme alanları, süs havuzu, ahşap teraslar, yeşil alanlar ve çocuk oyun alanlarının yer alacağı açıklandı. Buna göre, halkın hizmetine sunulacak yeşil alan ve parktan herhangi bir şekilde rant elde edilemeyeceği açık bir gerçekken, bahsedilen Cundi Spor Tesisleri’nin Fatih Belediyesi tarafından rant elde etmek amacıyla yıkıldığı iddiaları yalan bir haberdir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir