YALAN

Yurt Gazetesi’nin “Fatih’te Tarihi Miras Ranta Kurban Ediliyor” Yalanı

Yurt Gazetesi’nin “Fatih’te Tarihi Miras Ranta Kurban Ediliyor” Yalanı
Yurt Gazetesi’nde Selçuk Arslan tarafından 5 Ocak 2016 tarihinde Fatih Belediyesi hakkında bir haber yapıldı. Haberde tarihi bir miras olarak tanımladıkları Cundi Spor Tesisleri’nin Fatih Belediyesi tarafından rant elde etmek amacıyla yıkıldığı ileri sürüldü. Ancak konu ile ilgili yapılan araştırmalar söz konusu rant iddialarının doğru olmadığını, yıkılan tesis yerine kamu yararına yeşil alan içeren park yapılacağını ortaya çıkardı. Kadırga Spor Kulübü’nün antreman sahası olarak kullandığı Cundi Spor Tesisleri hazineye ait arazi üzerinde Fatih’in Küçük Ayasofya Mahallesi’nde bulunuyor. Fatih Belediyesi tarafından Cundi Spor Tesisleri’nin bulunduğu alana yönelik bir proje geliştirildiği ve proje kapsamında kamunun kullanıma sunulacak park yapılacağı ifade edildi. Proje kapsamında dinlenme alanları, süs havuzu, ahşap teraslar, yeşil alanlar ve çocuk oyun alanlarının yer alacağı açıklandı. Buna göre, halkın hizmetine sunulacak yeşil alan ve parktan herhangi bir şekilde rant elde edilemeyeceği açık bir gerçekken, bahsedilen Cundi Spor Tesisleri’nin Fatih Belediyesi tarafından rant elde etmek amacıyla yıkıldığı iddiaları yalan bir haberdir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir