YALAN

Cumhuriyet'in "Skandal Soru, Skandal Cevap" Çarpıtması

Cumhuriyet'in "Skandal Soru, Skandal Cevap" Çarpıtması
Cumhuriyet Gazetesi’nde bugün “Diyanet’ten skandal soru, skandal cevap” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesinde bir vatandaşın “Alevi olan kişi ile evlenmek caiz midir?” sorusu üzerine, Diyanet’in verdiği yanıtlar yer aldı. Diyanet’in internet sitesinde, “Kendileriyle evlenilmesi caiz olmayan kişiler ayet ve hadislerde belirtilmiş olup bunların dışında kalanlarla evlenmenin helal olduğu açıkça ifade edilmiştir” denirken şu açıklamaya da yer verildi: “Dinin kesin hükümlerinden birini veya bir kısmını inkar eden, söz ve davranışlarıyla dinin sınırları dışında bulunduklarını ilan ve ızhar eden kimseler ise Müslüman sayılmazlar. Günümüzde Sünni veya Alevi kökenli olup da bu iki geleneğin uzağında hatta alakasız nitelikte olan mesela ateist olan insanlar da vardır. Bir Müslümanın böyle kişilerle evlenmesi caiz değildir. Ancak iman esaslarına inanan, İslam’ın şartlarını kabul eden, -bir kısmını uygulamasa bile- bunları reddetmeyen kişiler ise Müslümandır. Böyle kişilerle hangi mezhepten olurlarsa olsunlar evlilik yapmak caizdir.” Dini hükümler çerçevesinde soruyu yanıtlayan Diyanet, birisiyle evlenmenin caiz olup olmamasının Müslüman inanç kriterlerine göre, kişinin etnik, siyasi, kültürel, mezhep, meşrep, tarikat aidiyetiyle ilgisi olmadığını, kişinin, ibadetlerini yerine getirsin veya getirmesin, müslüman olmasına, inançlı olmasına bağlı olduğunu belirtmiştir. Cumhuriyet’in de haberinde yer verdiği bu açıklamalarda, “skandal” diye nitelenebilecek bir içerik bulunamadığından gazetenin söz konusu haberi açık bir çarpıtmadır.

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir