YALAN

“Diyarbakır Valiliği Olayı Patlama Diyerek Geçiştirdi” Yalanı

“Diyarbakır Valiliği Olayı Patlama Diyerek Geçiştirdi” Yalanı
Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde İskenderpaşa Mahallesi’nde dün 13.00 sıralarında bir eve roketatar, tank veya havan mermisi olma ihtimali olan ama henüz tespit edilemeyen bir mermi isabet etti. Olayda 3 çocuk annesi 38 yaşındaki Melek Alpaydın kahvaltı yaptığı sırada öldü, 1 kişi de yaralandı. Olayla igili Vallilikten açıklama yapıldı. Valilik, Sur ilçesinde bir eve ne olduğu belirlenemeyen bir cismin isabet etmesi sonucu meydana gelen olayla ilgili tahkikat başlatıldığını duyurdu. Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Sur ilçesi İskenderpaşa Mahallesi Küçük Aktar Sokak üzerinde bulunan bir evde patlama meydana geldiği bilgisi alındığı belirtilerek, olayın akabinde bölgeye giden güvenlik ekiplerine yönelik olarak el yapımı patlayıcılar ve uzun namlulu silahlarla saldırı yapılıp, olay yerine girmelerinin bir müddet engellendiği belirtildi. Gerekli güvenlik tedbirleri alındıktan sonra olayın meydana geldiği ikamete girildiğine dikkat çekilen açıklamada, "Yapılan ilk araştırmalara göre 42 yaşında bir vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 51 yaşında bir vatandaşımızın da yaralandığı ve 112 unsurları ile hastaneye götürüldükleri öğrenilmiştir. Yapılan incelemelerde ikametin 1'inci katında bulunan duvarlarda iki ayrı delik olduğu tespit edilmiş, konunun daha detaylı araştırılabilmesi için olay yerinden numuneler alınmıştır. Ayrıca olay yerinde ve çevresinde meydana gelen olaya ilişkin olarak patlamaya sebep olan herhangi bir materyal elde edilememiştir. Konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığı'nca gerekli adli tahkikata başlanılmıştır. İlimiz genelinde bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik operasyonlar devam etmekte olup, terör ve terör örgütlerine yönelik verilen mücadeleye kararlılıkla ve aralıksız bir şekilde devam edilecektir" denildi. Dicle Haber Ajansı ise, Evrensel Gazetesi’nin de kullandığı haberinde, Valiliğin olayı “patlama” diyerek geçiştirdiğini iddia etti. Ancak, Valilik patlama ihbarı ile olay yerine güvenlik görevlillerinin gittiğini, bunun üzerine, olay yerinde ve çevresinde meydana gelen olaya ilişkin olarak patlamaya sebep olan herhangi bir materyal elde edilemediğini belirtti. Olayın patlama olmadığını ifade eden Valilik, gerekli soruşturmaların da Cumhuriye Savcılığı’nca yürütüleceğini dile getirdi. Valilik açıklamasında olayın tam aksine patlama olmadığını iddia edereken, Dicle Haber Ajansı’nın ise Valiliğin olayı patlama diyerek geçiştirdiğini söylemesi yalan bir haber yapıldığını göstermektedir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir