YALAN

“Diyarbakır Valiliği Olayı Patlama Diyerek Geçiştirdi” Yalanı

“Diyarbakır Valiliği Olayı Patlama Diyerek Geçiştirdi” Yalanı
Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde İskenderpaşa Mahallesi’nde dün 13.00 sıralarında bir eve roketatar, tank veya havan mermisi olma ihtimali olan ama henüz tespit edilemeyen bir mermi isabet etti. Olayda 3 çocuk annesi 38 yaşındaki Melek Alpaydın kahvaltı yaptığı sırada öldü, 1 kişi de yaralandı. Olayla igili Vallilikten açıklama yapıldı. Valilik, Sur ilçesinde bir eve ne olduğu belirlenemeyen bir cismin isabet etmesi sonucu meydana gelen olayla ilgili tahkikat başlatıldığını duyurdu. Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Sur ilçesi İskenderpaşa Mahallesi Küçük Aktar Sokak üzerinde bulunan bir evde patlama meydana geldiği bilgisi alındığı belirtilerek, olayın akabinde bölgeye giden güvenlik ekiplerine yönelik olarak el yapımı patlayıcılar ve uzun namlulu silahlarla saldırı yapılıp, olay yerine girmelerinin bir müddet engellendiği belirtildi. Gerekli güvenlik tedbirleri alındıktan sonra olayın meydana geldiği ikamete girildiğine dikkat çekilen açıklamada, "Yapılan ilk araştırmalara göre 42 yaşında bir vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 51 yaşında bir vatandaşımızın da yaralandığı ve 112 unsurları ile hastaneye götürüldükleri öğrenilmiştir. Yapılan incelemelerde ikametin 1'inci katında bulunan duvarlarda iki ayrı delik olduğu tespit edilmiş, konunun daha detaylı araştırılabilmesi için olay yerinden numuneler alınmıştır. Ayrıca olay yerinde ve çevresinde meydana gelen olaya ilişkin olarak patlamaya sebep olan herhangi bir materyal elde edilememiştir. Konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığı'nca gerekli adli tahkikata başlanılmıştır. İlimiz genelinde bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik operasyonlar devam etmekte olup, terör ve terör örgütlerine yönelik verilen mücadeleye kararlılıkla ve aralıksız bir şekilde devam edilecektir" denildi. Dicle Haber Ajansı ise, Evrensel Gazetesi’nin de kullandığı haberinde, Valiliğin olayı “patlama” diyerek geçiştirdiğini iddia etti. Ancak, Valilik patlama ihbarı ile olay yerine güvenlik görevlillerinin gittiğini, bunun üzerine, olay yerinde ve çevresinde meydana gelen olaya ilişkin olarak patlamaya sebep olan herhangi bir materyal elde edilemediğini belirtti. Olayın patlama olmadığını ifade eden Valilik, gerekli soruşturmaların da Cumhuriye Savcılığı’nca yürütüleceğini dile getirdi. Valilik açıklamasında olayın tam aksine patlama olmadığını iddia edereken, Dicle Haber Ajansı’nın ise Valiliğin olayı patlama diyerek geçiştirdiğini söylemesi yalan bir haber yapıldığını göstermektedir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı
YALAN

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı

15 Ocak, 2021
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iddiaları rakamlarla yalanladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, FOX TV'nin bu haberine karşılık şahsi Twitter hesabından tepki göstererek, "Yalan habercilikte ihtisaslaşmış FOX televizyonu, yine gerçekleri eğip bükerek vatandaşımızın aklını bulandırma peşinde" açıklamasında bulundu.
Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı
YALAN

Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı

15 Ocak, 2021
CHP'nin bir yalanı daha elinde patladı. "Çöpte ekmek arıyor" dediklerı kişi hurdacı çıktı.
CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı
YALAN

CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı

8 Ocak, 2021
CHP grup toplantılarının televizyonlarda yayınlanmaması için kanalların arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir