YALAN

“Diyarbakır Valiliği Olayı Patlama Diyerek Geçiştirdi” Yalanı

“Diyarbakır Valiliği Olayı Patlama Diyerek Geçiştirdi” Yalanı
Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde İskenderpaşa Mahallesi’nde dün 13.00 sıralarında bir eve roketatar, tank veya havan mermisi olma ihtimali olan ama henüz tespit edilemeyen bir mermi isabet etti. Olayda 3 çocuk annesi 38 yaşındaki Melek Alpaydın kahvaltı yaptığı sırada öldü, 1 kişi de yaralandı. Olayla igili Vallilikten açıklama yapıldı. Valilik, Sur ilçesinde bir eve ne olduğu belirlenemeyen bir cismin isabet etmesi sonucu meydana gelen olayla ilgili tahkikat başlatıldığını duyurdu. Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Sur ilçesi İskenderpaşa Mahallesi Küçük Aktar Sokak üzerinde bulunan bir evde patlama meydana geldiği bilgisi alındığı belirtilerek, olayın akabinde bölgeye giden güvenlik ekiplerine yönelik olarak el yapımı patlayıcılar ve uzun namlulu silahlarla saldırı yapılıp, olay yerine girmelerinin bir müddet engellendiği belirtildi. Gerekli güvenlik tedbirleri alındıktan sonra olayın meydana geldiği ikamete girildiğine dikkat çekilen açıklamada, "Yapılan ilk araştırmalara göre 42 yaşında bir vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 51 yaşında bir vatandaşımızın da yaralandığı ve 112 unsurları ile hastaneye götürüldükleri öğrenilmiştir. Yapılan incelemelerde ikametin 1'inci katında bulunan duvarlarda iki ayrı delik olduğu tespit edilmiş, konunun daha detaylı araştırılabilmesi için olay yerinden numuneler alınmıştır. Ayrıca olay yerinde ve çevresinde meydana gelen olaya ilişkin olarak patlamaya sebep olan herhangi bir materyal elde edilememiştir. Konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığı'nca gerekli adli tahkikata başlanılmıştır. İlimiz genelinde bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik operasyonlar devam etmekte olup, terör ve terör örgütlerine yönelik verilen mücadeleye kararlılıkla ve aralıksız bir şekilde devam edilecektir" denildi. Dicle Haber Ajansı ise, Evrensel Gazetesi’nin de kullandığı haberinde, Valiliğin olayı “patlama” diyerek geçiştirdiğini iddia etti. Ancak, Valilik patlama ihbarı ile olay yerine güvenlik görevlillerinin gittiğini, bunun üzerine, olay yerinde ve çevresinde meydana gelen olaya ilişkin olarak patlamaya sebep olan herhangi bir materyal elde edilemediğini belirtti. Olayın patlama olmadığını ifade eden Valilik, gerekli soruşturmaların da Cumhuriye Savcılığı’nca yürütüleceğini dile getirdi. Valilik açıklamasında olayın tam aksine patlama olmadığını iddia edereken, Dicle Haber Ajansı’nın ise Valiliğin olayı patlama diyerek geçiştirdiğini söylemesi yalan bir haber yapıldığını göstermektedir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir