YALAN

Sözcü'nün "Salih Memecan Kovuldu" Yalanı

Sözcü'nün "Salih Memecan Kovuldu" Yalanı
Sözcü Gazetesi internet sitesi 1 Ocak 2016 tarihinde “Salih Memecan kovuldu” başlığı atarak, “AKP yanlısı çizimleriyle bilinen Sabah Gazetesi’nin karikatüristi Salih Memecan’ın görevine son verildiği öğrenildi” şeklinde devam eden bir haber yaptı. Sabah Gazetesi Yönetimi ile Memecan arasında ideolojik ayrılık yüzünden çıkan anlaşmazlığın Memecan’ın işinden kovulmasıyla sonuçlandığı anlatıldı. Ancak 1989 yılından bu yana çizgileriyle Sabah gazetesine renk katan Salih Memecan, bazı haber sitelerinde yeralan ayrılık haberleriyle ilgili olarak Sabah.com.tr’ye bir açıklama yaptı. 26 yıldır aralıksız çizdiği Sabah gazetesinden kendi isteği ile emekli olduğunun altını çizen Memecan, bundan sonra gündeme ilişkin karikatürler çizmeyeceğini, Limon ve Zeytin karakterlerinin ise Sabah’ta yer almaya devam edeceğini söyleyerek Sözcü gazetesinin haberini bizzat yalanladı.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir