YALAN

Cumhuriyet'in "Žižek 'Devlet Terörü En Tehlikelisi' Yazısını Cumhuriyet'e Özel Yazdı" Yalanı

Cumhuriyet'in "Žižek 'Devlet Terörü En Tehlikelisi' Yazısını Cumhuriyet'e Özel Yazdı" Yalanı

Sloven Marksist felsefeci ve kültür eleştirmeni Slavoj Žižek'in 9 Aralık'ta New Statesman'de bir makalesi yayınlandı. Žižek makalesinde Türkiye’ye, IŞİD üzerinden çeşitli ithamlarda bulunuyor ve PKK ile mücadelesini eleştiriyordu. Žižek’in bu yazısına Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın 24 Aralık tarihinde Al Jazeera’da yayınlanan “Zizek, Türkiye ve entelektüel ciddiyetsizlik” yazısıyla cevap verdi. İbrahim Kalın yazısında, Žižek ’in iddialarını cevaplıyor ve Türkiye’nin IŞİD ile mücadele sürecini anlatıp çeşitli verilerle de destekliyordu. Bunun yanında Kalın, Žižek tarafından yazılan makaledeki çeşitli maddi hataları ve çarpıtmaları da örnekleyerek PKK hakkında “PKK, IŞİD ile savaş bahanesiyle kendi işlediği terör suçlarını gizlemeye çalışıyor” diyordu. Žižek de, İbrahim Kalın tarafından yazılan bu cevabi yazıya yine New Statesman’da “Is something rotten in the state of Turkey?” başlıklı bir cevap yazdı. Žižek'in yazısı 31 Aralık 2015 tarihinde yayınlandı. Cumhuriyet Gazetesi ise aynı yazıyı Türkçeye çevirerek ‘Devlet terörü en tehlikelisi’ başlığıyla 1 Ocak 2015 tarihinde yayınladı ve yazının Žižek tarafından “kendilerine özel” yazıldığını ifade etti.Cumhuriyet'in, orijinali New Statesman'da yayınlanan yazıyı hiçbir atıfta bulunmadan ve kaynak göstermeden "Sloven filozof Slavoj Žižek, Cumhuriyet gazetesine yazdığı özel yazıda..." diyerek sunması medya etik ilkelerine uymayan bir yalandır.

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir