YALAN

ODA TV: "Erdoğan Başkanlık Sistemini Böyle Savundu: Hitler Almanyası'sında da vardı" Yalanı

ODA TV: "Erdoğan Başkanlık Sistemini Böyle Savundu: Hitler Almanyası'sında da vardı" Yalanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam Suudi Arabistan ziyareti dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Üniter devletlerde de başkanlık sistemi olabilir” açıklamasını sorması üzerine Erdoğan şu ifadeleri kullandı: "Doğru. Yani 'Üniter devlette başkanlık sistemi yoktur' diye bir şey yok. Şu anda bunun zaten dünyada örneği var, geçmişten bu yana da var. Yani Hitler Almanyasına baktığınızda orada da bunu görürsünüz, daha sonra değişik ülkelerde yine aynı şekilde bunun örneklerini görürsünüz. Bütün mesele, o başkanlık sisteminin uygulamada halkını rahatsız eden bir yapısı olmasın, karakteri olmasın. Uygulamada siz eğer adalet dağıtıyorsanız, halkın aradığı, beklediği nedir, adalettir. Bu olduğu anda zaten sıkıntı olmaz.” Ayrıca Erdoğan, şu an da başkanlık sistemlerinin de A’dan Z’ye pirüpak olmadığını, elbette sıkıntılarının olduğunu belirterek "biz daha iyisinin arayışı içindeyiz. Şu anda ülkelere baktığımızda, gelişmiş ülkelerin kahir ekseriyetinde bu sistemin olduğunu görüyoruz" ifadelerini de kullandı. Ancak, ODA TV’nin haberi “Erdoğan başkanlık sistemini bölye savundu: Hitler Almanya’sında da vardı” başlığıyla yalan söyleyerek sunduğu , İlerihaber sitesinin de Erdoğan’ın açıklama yaptığı videonun belli bir bölümünü alarak, “Erdoğan’dan başkanlık sistemine örnek: Hitler Almanya’sı” diyerek açıklamayı anlam bütünlüğünden kopartarak, açık bir çarpıtma yaptığı görüldü.  Sosyal medyada da gündem konusu olan haberle ilgili, Cumhurbaşkanlığı’ndan açıklama yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Hitler Almanyası” benzetmesinin bazı haber kaynakları tarafından çarpıtılıp, tam tersi bir anlam verilerek kullanıldığı vurgulanan ve bunun basın etiği ile asla bağdaşmadığı belirtilen açıklamada Eroğan’ın özellikle altını çizdiği noktanın, “İster parlamenter ister başkanlık modeli olsun, sistem kötüye kullanıldığında, Hitler Almanyasında olduğu gibi ortaya felaketle sonuçlanan kötü yönetimler çıkabilir. Ne parlamenter sistem ne de başkanlık sistemi, bu tür sonuçların ortaya çıkmasına tek başına engel olamayabilir. Önemli olan millete hizmet eden adil bir yönetim tarzının benimsenmesidir.” olduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi: "Böyle bir benzetme söz konusu değildir. Holokostu ve antisemitizmi, İslamofibiyle beraber bir insanlık suçu olarak ilan eden Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadelerinin Hitler Almanyasına olumlu bir gönderme gibi yansıtılmaya çalışılması kabul edilemez”.

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir