YALAN

ODA TV: "Erdoğan Başkanlık Sistemini Böyle Savundu: Hitler Almanyası'sında da vardı" Yalanı

ODA TV: "Erdoğan Başkanlık Sistemini Böyle Savundu: Hitler Almanyası'sında da vardı" Yalanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam Suudi Arabistan ziyareti dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Üniter devletlerde de başkanlık sistemi olabilir” açıklamasını sorması üzerine Erdoğan şu ifadeleri kullandı: "Doğru. Yani 'Üniter devlette başkanlık sistemi yoktur' diye bir şey yok. Şu anda bunun zaten dünyada örneği var, geçmişten bu yana da var. Yani Hitler Almanyasına baktığınızda orada da bunu görürsünüz, daha sonra değişik ülkelerde yine aynı şekilde bunun örneklerini görürsünüz. Bütün mesele, o başkanlık sisteminin uygulamada halkını rahatsız eden bir yapısı olmasın, karakteri olmasın. Uygulamada siz eğer adalet dağıtıyorsanız, halkın aradığı, beklediği nedir, adalettir. Bu olduğu anda zaten sıkıntı olmaz.” Ayrıca Erdoğan, şu an da başkanlık sistemlerinin de A’dan Z’ye pirüpak olmadığını, elbette sıkıntılarının olduğunu belirterek "biz daha iyisinin arayışı içindeyiz. Şu anda ülkelere baktığımızda, gelişmiş ülkelerin kahir ekseriyetinde bu sistemin olduğunu görüyoruz" ifadelerini de kullandı. Ancak, ODA TV’nin haberi “Erdoğan başkanlık sistemini bölye savundu: Hitler Almanya’sında da vardı” başlığıyla yalan söyleyerek sunduğu , İlerihaber sitesinin de Erdoğan’ın açıklama yaptığı videonun belli bir bölümünü alarak, “Erdoğan’dan başkanlık sistemine örnek: Hitler Almanya’sı” diyerek açıklamayı anlam bütünlüğünden kopartarak, açık bir çarpıtma yaptığı görüldü.  Sosyal medyada da gündem konusu olan haberle ilgili, Cumhurbaşkanlığı’ndan açıklama yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Hitler Almanyası” benzetmesinin bazı haber kaynakları tarafından çarpıtılıp, tam tersi bir anlam verilerek kullanıldığı vurgulanan ve bunun basın etiği ile asla bağdaşmadığı belirtilen açıklamada Eroğan’ın özellikle altını çizdiği noktanın, “İster parlamenter ister başkanlık modeli olsun, sistem kötüye kullanıldığında, Hitler Almanyasında olduğu gibi ortaya felaketle sonuçlanan kötü yönetimler çıkabilir. Ne parlamenter sistem ne de başkanlık sistemi, bu tür sonuçların ortaya çıkmasına tek başına engel olamayabilir. Önemli olan millete hizmet eden adil bir yönetim tarzının benimsenmesidir.” olduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi: "Böyle bir benzetme söz konusu değildir. Holokostu ve antisemitizmi, İslamofibiyle beraber bir insanlık suçu olarak ilan eden Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadelerinin Hitler Almanyasına olumlu bir gönderme gibi yansıtılmaya çalışılması kabul edilemez”.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir