YALAN

ODA TV: "Erdoğan Başkanlık Sistemini Böyle Savundu: Hitler Almanyası'sında da vardı" Yalanı

ODA TV: "Erdoğan Başkanlık Sistemini Böyle Savundu: Hitler Almanyası'sında da vardı" Yalanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam Suudi Arabistan ziyareti dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Üniter devletlerde de başkanlık sistemi olabilir” açıklamasını sorması üzerine Erdoğan şu ifadeleri kullandı: "Doğru. Yani 'Üniter devlette başkanlık sistemi yoktur' diye bir şey yok. Şu anda bunun zaten dünyada örneği var, geçmişten bu yana da var. Yani Hitler Almanyasına baktığınızda orada da bunu görürsünüz, daha sonra değişik ülkelerde yine aynı şekilde bunun örneklerini görürsünüz. Bütün mesele, o başkanlık sisteminin uygulamada halkını rahatsız eden bir yapısı olmasın, karakteri olmasın. Uygulamada siz eğer adalet dağıtıyorsanız, halkın aradığı, beklediği nedir, adalettir. Bu olduğu anda zaten sıkıntı olmaz.” Ayrıca Erdoğan, şu an da başkanlık sistemlerinin de A’dan Z’ye pirüpak olmadığını, elbette sıkıntılarının olduğunu belirterek "biz daha iyisinin arayışı içindeyiz. Şu anda ülkelere baktığımızda, gelişmiş ülkelerin kahir ekseriyetinde bu sistemin olduğunu görüyoruz" ifadelerini de kullandı. Ancak, ODA TV’nin haberi “Erdoğan başkanlık sistemini bölye savundu: Hitler Almanya’sında da vardı” başlığıyla yalan söyleyerek sunduğu , İlerihaber sitesinin de Erdoğan’ın açıklama yaptığı videonun belli bir bölümünü alarak, “Erdoğan’dan başkanlık sistemine örnek: Hitler Almanya’sı” diyerek açıklamayı anlam bütünlüğünden kopartarak, açık bir çarpıtma yaptığı görüldü.  Sosyal medyada da gündem konusu olan haberle ilgili, Cumhurbaşkanlığı’ndan açıklama yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Hitler Almanyası” benzetmesinin bazı haber kaynakları tarafından çarpıtılıp, tam tersi bir anlam verilerek kullanıldığı vurgulanan ve bunun basın etiği ile asla bağdaşmadığı belirtilen açıklamada Eroğan’ın özellikle altını çizdiği noktanın, “İster parlamenter ister başkanlık modeli olsun, sistem kötüye kullanıldığında, Hitler Almanyasında olduğu gibi ortaya felaketle sonuçlanan kötü yönetimler çıkabilir. Ne parlamenter sistem ne de başkanlık sistemi, bu tür sonuçların ortaya çıkmasına tek başına engel olamayabilir. Önemli olan millete hizmet eden adil bir yönetim tarzının benimsenmesidir.” olduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi: "Böyle bir benzetme söz konusu değildir. Holokostu ve antisemitizmi, İslamofibiyle beraber bir insanlık suçu olarak ilan eden Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadelerinin Hitler Almanyasına olumlu bir gönderme gibi yansıtılmaya çalışılması kabul edilemez”.

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir