YALAN

Evrensel-DİHA:"Polis Dargeçit'te bir Evi Taradı" Yalanı

Evrensel-DİHA:"Polis Dargeçit'te bir Evi Taradı" Yalanı

23 Aralık’ta Evrensel Gazetesi’nde yayınlanan DİHA kaynaklı bir habere göre, Mardin’in Dargeçit İlçesi, Safa Mahallesi’nde özel hareket polisleri tarafından bir evin tarandığı, taranan evde bulunan 67 yaşındaki Necim Kılıç ve 28 yaşındaki kızı Sabahat Kılıç’ın katledildiği, aile fertlerinden üç kişinin de yaralandığı iddia edildi. Ancak İsminin açıklanmasını istemeyen bir görgü tanığı şu açıklamaları yaptı: “Malumunuz ilçemizde 11 Aralık’ta bu yana sokağa çıkma yasağı var. Bu nedenle bizler de evimize kapanmışız. Zaman zaman yaşanan çatışmaları gizlice pencereden izliyoruz. Bahsettiğiniz olayın büyük bir bölümüne şahit olduk. 22 Aralık günüydü, polis ve askerler Safa Mahallesi’ne girmek istedi. Ancak mahallenin hâkim yerlerine PKK’nin keskin nişancıları konumlanmıştı. Polis ve asker mahalleye girer girmez keskin nişancılar ateş açtı ve bazı polis ile asker yaralandı. Salı günüydü ve polisler gün boyu uğraştı ama keskin nişancılar nedeniyle mahalleye giremedi. Ertesi gün yani 23 Aralık Çarşamba günü de polisler girmek istedi, fakat keskin nişancılar yine ateş açtı. Akşam oldu, saat 20.00 civarlarında keskin nişancılar yine ateş etmeye başladı. Tabi ilk başta polisin yine mahalleye girmeye çalıştığını anladık, ancak ortada polis falan yoktu. Gece olduğu için kurşunların nereye sıkıldığını hemen fark ettik. Kurşunlar Necmi dayının evinde parlıyordu. Safa Mahallesi ile Saray Mahallesi arası çok yakın. Kurşunların sıkıldığı yer ile evin arası 500 metrelik bir mesafe var. Tabi Safa Mahallesi’nde elektrikler yoktu, ancak Necmi Dayının evinin bulunduğu Saray Mahallesi Kılıç Sokak’ta elektrikler vardı. Hemen evinin dibinde de bir elektrik direği vardı ve evinin tamamını aydınlatıyordu. Bizim aldığımız bilgilere göre; keskin nişancılar Necmi Dayıyı görür görmez ateş açarak vuruyorlar. O yere yığılınca eşi görüyor ve yanına gidiyor. Yanına gidince keskin nişancılar bu kez eşini hedef alıyor. Çığlıkları duyan iki kızı da çıkınca onlar da hedef alınıyor. Tüm aile fertlerini bu şekilde vuruyorlar. Hepsini vurduktan sonra yaklaşık 10 dakika eve rastgele ateş açılıyor. Tabi yakınları olayı duyuyor ama keskin nişancılardan dolayı yaralıları alamıyorlar. Bir ipe kanca bağlayıp onları bulundukları yerden çektikten sonra hastaneye kaldırıyor. Necmi Dayı çok dürüst biriydi, dindardı ve dindarları seviyordu. Kanaatimce bu yüzden hedef alındı.” Ayrıca ölen kişilerin AK Parti ilçe Başkanı Beşir Kılınç’ın akrabası olduğu belirtilirken, Mardin Valiliğince yazılı açıklama yapılarak, saldırının PKK tarafından gerçekleştirildiği ifade edildi. Açıklamada “Sivil vatandaşlarımıza karşı insanlıktan nasibini almamış caniler tarafından adice, kalleşçe, alçakça gerçekleştirilen ve bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu menfur saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar temenni ederiz. Sorumlular en kısa sürede yakalanarak haklarında gerekli işlemler yapılacaktır." ifadelerine yer verildi.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir