YALAN

Sözcü'nün "Kıbrıs’ta ‘Asrın Suyu’ Krize Dönüştü, Su Denize Dökülüyor" Yalanı

Sözcü'nün "Kıbrıs’ta ‘Asrın Suyu’ Krize Dönüştü, Su Denize Dökülüyor" Yalanı

28 Aralık 2015 tarihinde Sözcü Gazetesi başta olmak üzere bazı haber siteleri tarafından Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a boru hatlarıyla götürülen suyun iki aydır yönetim krizi çözülemediği için denize boşaltıldığı yönünde haberler yapıldı. Söz konusu medya organları borularla gelen suyun yönetilmesiyle ilgili devam eden kriz sebebiyle, iki ülke arasındaki mali protokolün de tıkanma noktasına geldiğini ve su parasının nasıl tahsil edileceğine ilişkin anlaşmazlık yaşandığını da iddia ettiler. Ancak CNN Türk’ün 28.12.2015 tarihli haberine göre söz konusu iddiaların asılsız olduğu ortaya çıktı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın basın açıklamasına yer verilen haberde Türkiye’den Kıbrıs’a gönderilen suyun denize boşa akıtıldığı bilgisinin doğru olmadığı belirtildi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada suyun iki aydır denize boşaltıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. 19 Temmuz 2010 yılında imzalanan Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC Çerçeve anlaşmasına göre; Türkiye tarafındaki Alaköprü Barajından alınan suyun, KKTC’deki Geçitköy Barajı’nda depolanacağını ifade eden Bakanlık “Kalan diğer tesisler ise (İçmesuyu, Arıtma tesisi, Terfi merkezleri, Su hazneleri, Dağıtım şebekeleri) KKTC tarafından yapılacaktı.” açıklamasında bulundu. Açıklamanın devamında Bakanlık, 2 adet Terfi Merkezi’nin, İçmesuyu İleri Arıtma Tesisi’nin, Su Hazneleri ve 477 km Ana Dağıtım hatlarının DSİ Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilerek tamamlanmış olduğunu ve şehir su haznelerine kadar su iletildiğini vurguladı. Şu an itibariyle Geçitköy Barajı’na Türkiye tarafından suyun iletilmesinin devam ettiğini ve verilen suyun denize boşa akıtıldığı bilgisin doğru olmadığını ifade eden Bakanlık şu açıklamalarda bulundu:

“İletilen su ile yeraltı suları beslenmektedir. Bu durum aşırı su sarfiyatından dolayı su seviyesi düşen yeraltı suyunun yükseltilmesi ve tuzlu deniz suyunun su taşıyan tabakalara nüfuzunun önlenmesi açısından faydalıdır. Netice olarak, KKTC tarafının karar vermesi halinde hemen Lefkoşe’ye su verilebilecek durumdadır. Basının ve kamuoyunun bilgisine sunulur.”

Buna göre Türkiye ile KKTC arasında borularla akıtılan suyun yönetimi hususunda yönetim krizi olduğu ve bundan ötürü suyun denize akıtıldığı yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir