YALAN

"Osman Karadeniz Nerede?" Yalanı

"Osman Karadeniz Nerede?" Yalanı

7 Haziran seçimleri sonrası, kamuoyunu meşgul eden olaylardan biri kayıp piyade er Osman Karadeniz haberiydi. Diyarbakırlı olan ve İzmir-Buca Merkez Komutanlığı’nda askerlik yapan Osman Karadeniz, 11 Haziran’da kayıplara karışmıştı. Karadeniz’in, telefonla aradığı ailesine HDP’nin 5 Haziran’daki Diyarbakır mitingine yönelik bombalı saldırıya tepki gösterdiği için diğer askerlerin şiddetine maruz kaldığını ve Denizli’ye sürgün edildiğini söylediği öne sürülmüştü. Bunun üzerine, ailesi kayıp ihbarında bulunmuş ve abisinin facebook paylaşımından Osman Karadeniz’in kaybolduğu haberleri sosyal medyada yayılmıştı. “Osman Karadeniz nerede? ” hashtagiyle paylaşılan haberler, kısa sürede twitter gündemine oturmuş, HDP’li milletvekilleri ve pek çok isim Osman Karadeniz’in askerlik sırasında kaybolduğunu belirterek TSK’yı suçlayıcı açıklamalar yapmıştı.Osman Karadeniz’in bulunması için sosyal medyada çok sayıda kampanya başlatılmış, Cumartesi Anneleri’nin eylemleri dahi Osman Karadeniz’in kaybolma hikayesi için araç haline getirilmiş , İnsan Hakları Derneği Osman Karadeniz’in kızkardeşiyle basın toplantısı düzenlemiş ve kaybolmasından sorumlu olarak TSK’yı göstermiş hatta HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü 7 Haziran Seçimleri sonrası Meclis’e ilk soru önergesini bu konu için vermişti. Bunun üzerine Genelkurmay Başkanlığı açıklama yapmış, kaybolduğu ileri sürülen Piyade Er Osman Karadeniz'in tertip edildiği birliğe katılmak için kendisine bir gün yol izni verildiğini, İzmir Merkez Komutanlığından kontrollerin ardından çıktığı, bununla ilgili güvenlik kamerası görüntülerinin bulunduğunu belirterek, Karadeniz'in hala birliğine katılmadığı ve firari durumunda olduğunu bildirmişti. Ayrıca 6 Haziran'da İzmir Merkez Komutanlığına gelen Osman Karadeniz'in kardeşi Mehmet Ali Karadeniz'den de kardeşinin bölücü terör örgütü ile bağlantısının olduğu bilgisinin alındığı da vurgulanmıştı. Bunun üzerine tezviratlar devam etmiş, ve Osman Karadeniz’in kaybolması meselesi çözülememişti.

Ancak, dün Osman Karadeniz’in PKK safında çatışırken öldüğü haberinin gelmesi gerçeği de gün yüzüne çıkardı. PKK tarafından yapılan açıklamada, Mardin'in Dargeçit İlçesi'nde 26 Aralık'ta çıkan çatışmada öldürülen 3 teröristin kimlikleri ifade edilirken, bunlardan birinin 11 Haziran'dan beri kayıp olan 'Kurtay Amed' kod adlı Osman Karadeniz olduğu açıklandı. 

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir