YALAN

Birgün Gazetesi'nin "MLKP'li Yeliz Erbay ve Şirin Öter'in İnfazı Doğrulandı" Yalanı

Birgün Gazetesi'nin "MLKP'li Yeliz Erbay ve Şirin Öter'in İnfazı Doğrulandı" Yalanı

Birgün Gazetesi bugün “infaz doğrulandı” başlıklı bir haber yayınladı. Haberde, İstanbul Gaziosmanpaşa’da 22 Aralık 2015 tarihinde, polislerle girdikleri silahlı çatışmada öldürülen MLKP’li Yeliz Erbay ve Şirin Öter’in ön otopsi raporuna ulaşıldığını iddia eden Birgün Gazetesi, şahısların polis tarafından ve yakın mesafeden ateş açılarak infaz edildiklerini yazdı. Konuyla ilgi Emniyet açıklaması ise "Operasyon yapılan evde bulunan kadın militanların, güvenlik güçlerine silahlı ve el bombalı saldırılarda bulunduğunu, güvenlik güçlerinin de anında karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada kadın militanların öldüğünü ve olay sırasında 4 polis memurunun da değişik yerlerinden yaralandığı" şeklindeydi. Birgün Gazetesinin haberinde kaynak olarak, Yeliz Erbay ve Şirin Öter’in ailelerinin avukatlığını üstlenen ve örgüte yakınlığı ile bilinen Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarının ifadeleri kullanıldı. Habere göre avukatlar, savcı ile görüşüp dosya hakkında bilgi almışlar, tanıkların bilgisine başvurmuşlar, ön otopsi'ye katılmasalar da, morg ortamındaki kimlik tespitinde bulunmuşlardı ve ifadelerine göre de yapılan ön otopsinin raporunda, Yeliz Erbay ve Şirin Öter'in yakın mesafeden açılan ateşle öldükleri tespiti bulunuyordu. Ancak olaydan sonra savcılıkça konuya yayın yasağı getirilmişti ve ön otopsi raporu da bu yasak doğrultusunda açıklanmamıştı. Bu yüzden Avukatların morg ortamındaki kimlik tespitinde gördüklerinden yola çıkarak yaptıkları tariflerin, atışların mesafesini belirleyen bir ön otopsi raporuyla desteklenmediği açıktır. Birgün Gazetesi ise, raporun açıklanmadığı bilgisini gözardı ederek ve sadece Ezilenlerin Hukuk Bürosu’ndan avukat Özlem Gümüştaş’ın açıklamalarını kaynak gösterip, haberini “Çatışma sonrasında yaralı oldukları, darbedildikleri ve yakın mesafeden açılan ateşle infaz edildikleri görülüyor” şeklinde kurgulamış ve “infaz doğrulandı” diyerek bir yalan habere imza atmıştır.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir