YALAN

Birgün Gazetesi'nin "MLKP'li Yeliz Erbay ve Şirin Öter'in İnfazı Doğrulandı" Yalanı

Birgün Gazetesi'nin "MLKP'li Yeliz Erbay ve Şirin Öter'in İnfazı Doğrulandı" Yalanı

Birgün Gazetesi bugün “infaz doğrulandı” başlıklı bir haber yayınladı. Haberde, İstanbul Gaziosmanpaşa’da 22 Aralık 2015 tarihinde, polislerle girdikleri silahlı çatışmada öldürülen MLKP’li Yeliz Erbay ve Şirin Öter’in ön otopsi raporuna ulaşıldığını iddia eden Birgün Gazetesi, şahısların polis tarafından ve yakın mesafeden ateş açılarak infaz edildiklerini yazdı. Konuyla ilgi Emniyet açıklaması ise "Operasyon yapılan evde bulunan kadın militanların, güvenlik güçlerine silahlı ve el bombalı saldırılarda bulunduğunu, güvenlik güçlerinin de anında karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada kadın militanların öldüğünü ve olay sırasında 4 polis memurunun da değişik yerlerinden yaralandığı" şeklindeydi. Birgün Gazetesinin haberinde kaynak olarak, Yeliz Erbay ve Şirin Öter’in ailelerinin avukatlığını üstlenen ve örgüte yakınlığı ile bilinen Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarının ifadeleri kullanıldı. Habere göre avukatlar, savcı ile görüşüp dosya hakkında bilgi almışlar, tanıkların bilgisine başvurmuşlar, ön otopsi'ye katılmasalar da, morg ortamındaki kimlik tespitinde bulunmuşlardı ve ifadelerine göre de yapılan ön otopsinin raporunda, Yeliz Erbay ve Şirin Öter'in yakın mesafeden açılan ateşle öldükleri tespiti bulunuyordu. Ancak olaydan sonra savcılıkça konuya yayın yasağı getirilmişti ve ön otopsi raporu da bu yasak doğrultusunda açıklanmamıştı. Bu yüzden Avukatların morg ortamındaki kimlik tespitinde gördüklerinden yola çıkarak yaptıkları tariflerin, atışların mesafesini belirleyen bir ön otopsi raporuyla desteklenmediği açıktır. Birgün Gazetesi ise, raporun açıklanmadığı bilgisini gözardı ederek ve sadece Ezilenlerin Hukuk Bürosu’ndan avukat Özlem Gümüştaş’ın açıklamalarını kaynak gösterip, haberini “Çatışma sonrasında yaralı oldukları, darbedildikleri ve yakın mesafeden açılan ateşle infaz edildikleri görülüyor” şeklinde kurgulamış ve “infaz doğrulandı” diyerek bir yalan habere imza atmıştır.

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir