YALAN

Birgün Gazetesi'nin "MLKP'li Yeliz Erbay ve Şirin Öter'in İnfazı Doğrulandı" Yalanı

Birgün Gazetesi'nin "MLKP'li Yeliz Erbay ve Şirin Öter'in İnfazı Doğrulandı" Yalanı

Birgün Gazetesi bugün “infaz doğrulandı” başlıklı bir haber yayınladı. Haberde, İstanbul Gaziosmanpaşa’da 22 Aralık 2015 tarihinde, polislerle girdikleri silahlı çatışmada öldürülen MLKP’li Yeliz Erbay ve Şirin Öter’in ön otopsi raporuna ulaşıldığını iddia eden Birgün Gazetesi, şahısların polis tarafından ve yakın mesafeden ateş açılarak infaz edildiklerini yazdı. Konuyla ilgi Emniyet açıklaması ise "Operasyon yapılan evde bulunan kadın militanların, güvenlik güçlerine silahlı ve el bombalı saldırılarda bulunduğunu, güvenlik güçlerinin de anında karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada kadın militanların öldüğünü ve olay sırasında 4 polis memurunun da değişik yerlerinden yaralandığı" şeklindeydi. Birgün Gazetesinin haberinde kaynak olarak, Yeliz Erbay ve Şirin Öter’in ailelerinin avukatlığını üstlenen ve örgüte yakınlığı ile bilinen Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarının ifadeleri kullanıldı. Habere göre avukatlar, savcı ile görüşüp dosya hakkında bilgi almışlar, tanıkların bilgisine başvurmuşlar, ön otopsi'ye katılmasalar da, morg ortamındaki kimlik tespitinde bulunmuşlardı ve ifadelerine göre de yapılan ön otopsinin raporunda, Yeliz Erbay ve Şirin Öter'in yakın mesafeden açılan ateşle öldükleri tespiti bulunuyordu. Ancak olaydan sonra savcılıkça konuya yayın yasağı getirilmişti ve ön otopsi raporu da bu yasak doğrultusunda açıklanmamıştı. Bu yüzden Avukatların morg ortamındaki kimlik tespitinde gördüklerinden yola çıkarak yaptıkları tariflerin, atışların mesafesini belirleyen bir ön otopsi raporuyla desteklenmediği açıktır. Birgün Gazetesi ise, raporun açıklanmadığı bilgisini gözardı ederek ve sadece Ezilenlerin Hukuk Bürosu’ndan avukat Özlem Gümüştaş’ın açıklamalarını kaynak gösterip, haberini “Çatışma sonrasında yaralı oldukları, darbedildikleri ve yakın mesafeden açılan ateşle infaz edildikleri görülüyor” şeklinde kurgulamış ve “infaz doğrulandı” diyerek bir yalan habere imza atmıştır.

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir