YALAN

Diken'in "Torba Yasada Sayıştay 'Devre Dışı': THY ve Türk Telekom Denetlenemeyecek" Yalanı

Diken'in "Torba Yasada Sayıştay 'Devre Dışı': THY ve Türk Telekom Denetlenemeyecek" Yalanı

Diken haber sitesi 24 Aralık 2015 tarihli bir haberinde, Ak Parti hükümetinin torba yasa teklifine eklediği bir düzenleme ile Sayıştay’ın devre dışı kalacağını ve böylece THY ve Türk Telekom’un denetlenemeyeceğini iddia etti. Diken’in bahsettiği düzenleme, önceki gün hükümetin Meclis’e sunduğu torba yasa tasarısına sonradan eklediği 7 ek maddeden oluşmaktadır. Sayıştay ile ilgili olan düzenlemede, Sayıştay Kanunu’nun 4. Maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir:

"(4) Kamu payı %50'den az olan ve Borsa Istanbul’da işlem gören şirketlere ilişkin ilgili mevzuatı uyarınca düzenlenen bağımsız denetim raporları Sayıştay’a gönderilir. Sayıştay, kendisine sunulan bağımsız denetim raporlarını esas alarak hazırlayacağı raporu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bilgisine sunar.”

Yukarıdaki fıkrada Diken’in iddia ettiği gibi Sayıştay’ın devre dışı kalması gibi bir husus söz konusu değildir. Ayrıca bu fıkra, ‘kamu payı %50’den az olan’ THY ve Türk Telekom’un denetlenemeyeceğine dair bir bilgiyi de içermemektedir. Aksine düzenlemede yer alan bu fıkra, söz konusu şirketler için bağımsız denetçiler tarafından rapor hazırlanmasını ve Sayıştay’ın da bu bağımsız denetim raporuna dayanarak hazırlayacağı raporu Meclis’e sunmasını öngörmektedir. Bun göre Diken haber sitesinin torba yasaya getirilen düzenleme ile Sayıştay’ın devre dışı kalacağı ve THY ile Türk Telekom’un denetlenemeyeceği iddiası doğru değildir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir