YALAN

İletişim Başkanlığının yeni hizmet binası ile ilgili servis edilen yalanlar

İletişim Başkanlığı
İletişim Başkanlığı

İletişim Başkanlığının yeni hizmet binası ile ilgili gerek medyada gerekse sosyal medyada birçok iddia servis edildi. Haber ve paylaşımlarda binanın özel olarak İletişim Başkanlığı için yapıldığı ve kamu bütçesine ciddi bir yük getirdiği ileri sürüldü. Birtakım paylaşımlarda ise binanın yüksek bedellerle kiralandığı öne sürüldü. İletişim Başkanlığı gibi bir kuruma böyle bir bina alınmasının ya da kiralanmasının tamamen israf olduğu dile getirildi. İletişim Başkanlığı’nın bu denli büyük bir binaya ihtiyacı olmadığı, dar bir kadronun kullanımı için bu büyüklükte bir bina alınmasının müsriflik olduğu iddia edildi.

 

 

 Konuya ilişkin açıklama yapan İletişim Başkanlığı hizmet binası olarak tahsis edilen binanın bazı haber ve paylaşımlarda iddia edildiğinin aksine Başkanlığa özel olarak yeni inşa edilen ya da yüksek bedellerle kiralanan bir bina olmadığını belirtti. Açıklamada, İletişim Başkanlığının mülga Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanlığının yerine getirdiği tüm görevleri devraldığı belirtilerek merkez teşkilatında 1000, taşra teşkilatlarında 500 olmak üzere toplam 1.500’ü aşkın çalışanla hizmet verdiği belirtildi. Bununla birlikte TRT, Anadolu Haber Ajansı ve Basın İlan Kurumu’nun faaliyetlerinin de İletişim Başkanlığı tarafından koordine edildiği ifade edildi. Devlet ile millet arasında iletişim köprüsü vazifesi gören ve dünyanın en büyük ölçekli kamu iletişim platformu olan Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’nin de (CİMER) İletişim Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösterdiği izah edilerek kurumun geniş organizasyon yapısına dikkat çekildi.

 

Doğru Haber Linkleri: İletişim Başkanlığı

Yalan Haber Linkleri: Twitter

 

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir