YALAN

Birgün/Burcu Cansu'nun "Hastalar Yatağında Vuruluyor" Yalanı

Birgün/Burcu Cansu'nun "Hastalar Yatağında Vuruluyor" Yalanı

Birgün Gazetesi’nde Burcu Cansu imzasıyla yayınlanan, 23 Aralık 2015 tarihli haberde, sokağa çıkma yasağının olduğu ilçelerde sağlık hizmetleri konusunda yaşanan sıkıntılar konu edildi. Cansu, yaptığı haberde, Diyarbakır Tabip Odası Başkanı olarak tanıttığı Şeyhmus Gökalp’in, Cizre’de sokağa çıkma yasağıyla birlikte ilçe sağlık hizmetlerinde ortaya çıkan problemler hususunda Birgün’e konuştuğunu ve “Hastalar, hasta yataklarında kurşunlanıyor”, "Hastane askeri üs olarak kullanılıyor" şeklinde ifadeler kullandığını iddia etti. Söz konusu haberle ilgili yaptığımız araştırma doğrultusunda Şeyhmus Gökalp'in, haberde verildiği gibi Diyarbakır Tabip Odası Başkanı değil, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey üyesi olduğu öğrenildi. Kendisi ile görüştüğümüz Şeyhmus Gökalp ayrıca, “Hastalar yataklarında kurşunlanıyor.” şeklinde bir ifadesi olmadığını, bunun gerçekle ilgisi olamayacağının açık olduğunu belirtti. Gökalp, "Cizre Devlet Hastanesi askeri üs olarak kullanılıyor" iddiasına yönelik olarak da yine, kastının Birgün Gazetesi haberindeki gibi olmadığı, hastaneyi korumak amacıyla yapılan askeri tahkimatın ve çevredeki güvenlik unsurlarının fazlalığının, hastaneyi hedef haline getirebileceği kaygısını ifade etmeyi amaçladığını söyledi. Birgün Gazetesi'nin bu haberi, içeriğindeki maddi hatalardan başka “Hastalar yataklarında kurşunlanıyor”, “Cizre Devlet Hastanesi askeri üs olarak kullanılıyor” türünden mantık ve gerçek dışı ifadeleri ile açık bir çarpıtma ve yalan haber olma özelliği taşıyor.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir