YALAN

Birgün/Burcu Cansu'nun "Hastalar Yatağında Vuruluyor" Yalanı

Birgün/Burcu Cansu'nun "Hastalar Yatağında Vuruluyor" Yalanı

Birgün Gazetesi’nde Burcu Cansu imzasıyla yayınlanan, 23 Aralık 2015 tarihli haberde, sokağa çıkma yasağının olduğu ilçelerde sağlık hizmetleri konusunda yaşanan sıkıntılar konu edildi. Cansu, yaptığı haberde, Diyarbakır Tabip Odası Başkanı olarak tanıttığı Şeyhmus Gökalp’in, Cizre’de sokağa çıkma yasağıyla birlikte ilçe sağlık hizmetlerinde ortaya çıkan problemler hususunda Birgün’e konuştuğunu ve “Hastalar, hasta yataklarında kurşunlanıyor”, "Hastane askeri üs olarak kullanılıyor" şeklinde ifadeler kullandığını iddia etti. Söz konusu haberle ilgili yaptığımız araştırma doğrultusunda Şeyhmus Gökalp'in, haberde verildiği gibi Diyarbakır Tabip Odası Başkanı değil, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey üyesi olduğu öğrenildi. Kendisi ile görüştüğümüz Şeyhmus Gökalp ayrıca, “Hastalar yataklarında kurşunlanıyor.” şeklinde bir ifadesi olmadığını, bunun gerçekle ilgisi olamayacağının açık olduğunu belirtti. Gökalp, "Cizre Devlet Hastanesi askeri üs olarak kullanılıyor" iddiasına yönelik olarak da yine, kastının Birgün Gazetesi haberindeki gibi olmadığı, hastaneyi korumak amacıyla yapılan askeri tahkimatın ve çevredeki güvenlik unsurlarının fazlalığının, hastaneyi hedef haline getirebileceği kaygısını ifade etmeyi amaçladığını söyledi. Birgün Gazetesi'nin bu haberi, içeriğindeki maddi hatalardan başka “Hastalar yataklarında kurşunlanıyor”, “Cizre Devlet Hastanesi askeri üs olarak kullanılıyor” türünden mantık ve gerçek dışı ifadeleri ile açık bir çarpıtma ve yalan haber olma özelliği taşıyor.

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir