YALAN

Meral Danış Beştaş'ın "Devlet Halkı ve Çocukları Öldürüyor" Yalanı

Meral Danış Beştaş'ın "Devlet Halkı ve Çocukları Öldürüyor" Yalanı

Mersin'in Tarsus İlçesi'nde, Güneydoğu illerinde uygulanan sokağa çıkma yasağını protesto etmek isteyen gurubun gösterisinde, kimi kaynaklarda yaşı 13 olarak verilen 15 yaşındaki Davut Özer, ateşli silahla vuruldu ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Olay üzerine HDP Adana milletvekili Meral Daniş Beştaş, twitter hesabı üzerinden, Davut Özer’in polis kurşunuyla öldüğünü belirten bir haber paylaşarak “Hendek bahanesine hala inanan var mı? Tarsus'ta hendek mi var ? Gerçek şu: Devlet halkı ve çocukları öldürüyor..” açıklaması yaptı. Tarsus, Fahrettinpaşa Mahallesi Cemal Gürsel Caddesi’nde meydana gelen olayda polis, eylemin izinsiz olduğunu söyleyip, gruba dağılmaları yönünde uyarıda bulunduysa da grup dağılmayarak, polise karşı molotof kokteyli, el yapımı patlayıcı, silah ve av tüfekleriyle karşılık verdi. Grubun olay sırasında açtığı ateş ve kullandığı el yapımı patlayıcılarla, bölgedeki Fahrettin Paşa İlkokulunda da yangın çıktı ve okul binası ağır hasar gördü. Davut Özer, bu olaylar sırasında karnından vurularak yaralandı ve hastanede hayatını kaybetti. Emniyet, yaptığı açıklamada Davut Özer’in “dom dom kurşunu” olarak tabir edilen ve av tüfeğinden ateşlenen bir mühimmatla yaralandığını açıkladı, faillerin yakalanması ile ilgili araştırma yapılacağını da ayrıca vurguladı. Davut Özer’in ölümüyle ilgili Meral Danış Beştaş'ın yaptığı açıklama, hem yukarıda anlatılan olay örgüsünde görülebileceği ve hem de T24 haber sitesinde belirtildiği gibi, göstericilerin silah ve av tüfekleriyle polise karşılık verdiği bilgisi yüzünden gerçekle uyuşmuyor. Olayda Davut Özer'i yaralayan türdeki silahların (av tüfeği) polis envanterinde bulunmayıp sadece göstericilerce kullanılmasının dışında "polisin gösterici kitleye ateş açması" türünden bir tanıklığa da rastlanılmıyor. Tüm bu bilgiler ışığında, Meral Danış Beştaş’ın, göstericilerin silahlı olmasını yok sayarak Davut Özer’in devlet tarafından öldürüldüğü iddiası tümüyle gerçek dışı görünüyor.

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir