YALAN

Meral Danış Beştaş'ın "Devlet Halkı ve Çocukları Öldürüyor" Yalanı

Meral Danış Beştaş'ın "Devlet Halkı ve Çocukları Öldürüyor" Yalanı

Mersin'in Tarsus İlçesi'nde, Güneydoğu illerinde uygulanan sokağa çıkma yasağını protesto etmek isteyen gurubun gösterisinde, kimi kaynaklarda yaşı 13 olarak verilen 15 yaşındaki Davut Özer, ateşli silahla vuruldu ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Olay üzerine HDP Adana milletvekili Meral Daniş Beştaş, twitter hesabı üzerinden, Davut Özer’in polis kurşunuyla öldüğünü belirten bir haber paylaşarak “Hendek bahanesine hala inanan var mı? Tarsus'ta hendek mi var ? Gerçek şu: Devlet halkı ve çocukları öldürüyor..” açıklaması yaptı. Tarsus, Fahrettinpaşa Mahallesi Cemal Gürsel Caddesi’nde meydana gelen olayda polis, eylemin izinsiz olduğunu söyleyip, gruba dağılmaları yönünde uyarıda bulunduysa da grup dağılmayarak, polise karşı molotof kokteyli, el yapımı patlayıcı, silah ve av tüfekleriyle karşılık verdi. Grubun olay sırasında açtığı ateş ve kullandığı el yapımı patlayıcılarla, bölgedeki Fahrettin Paşa İlkokulunda da yangın çıktı ve okul binası ağır hasar gördü. Davut Özer, bu olaylar sırasında karnından vurularak yaralandı ve hastanede hayatını kaybetti. Emniyet, yaptığı açıklamada Davut Özer’in “dom dom kurşunu” olarak tabir edilen ve av tüfeğinden ateşlenen bir mühimmatla yaralandığını açıkladı, faillerin yakalanması ile ilgili araştırma yapılacağını da ayrıca vurguladı. Davut Özer’in ölümüyle ilgili Meral Danış Beştaş'ın yaptığı açıklama, hem yukarıda anlatılan olay örgüsünde görülebileceği ve hem de T24 haber sitesinde belirtildiği gibi, göstericilerin silah ve av tüfekleriyle polise karşılık verdiği bilgisi yüzünden gerçekle uyuşmuyor. Olayda Davut Özer'i yaralayan türdeki silahların (av tüfeği) polis envanterinde bulunmayıp sadece göstericilerce kullanılmasının dışında "polisin gösterici kitleye ateş açması" türünden bir tanıklığa da rastlanılmıyor. Tüm bu bilgiler ışığında, Meral Danış Beştaş’ın, göstericilerin silahlı olmasını yok sayarak Davut Özer’in devlet tarafından öldürüldüğü iddiası tümüyle gerçek dışı görünüyor.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir