YALAN

"Ankara'da 2 Temmuz anmasına polis saldırdı, 4 kişi gözaltına alındı. Cemevindekiler darp edildi." Yalanı

"Ankara'da 2 Temmuz anmasına polis saldırdı, 4 kişi gözaltına alındı. Cemevindekiler darp edildi." Yalanı

Bazı sosyal medya hesaplarında ve haber sitelerinde yer alan "Ankara'da 2 Temmuz anmasına polis saldırdı, 4 kişi gözaltına alındı. Cemevindekiler darp edildi." iddiası doğru değil.

Ankara Emniyet Müdürlüğü, asılsız iddialar üzerine açıklama yaptı.

Mamak platformu adı altında örgütlenmiş bir grup tarafından "Sivas Olaylarının Yıl Dönümü" maksadıyla eylem çağrısında bulundu. Eylem çağrısı için kullanılan afişte 1915 Sözde Ermeni Soykırımı'na da yer verildiği görüldü. 

Ankara Emniyet Müdürlüğü: "Mamak platformu adı altında örgütlenmiş bir grup tarafından 'Sivas Olaylarının Yıl Dönümü' bahane edilerek aşağıdaki afişte de açıkça görüleceği üzere sözde 1915 Ermeni Soykırımı ve diğer olayları anmak maksadıyla eylem çağrısında bulunulmuştur. Konuyla ilgili olası eylem/eylemler pandemi süreci de göz önüne alınarak Ankara Valiliği'nin 20 Haziran 2020 tarihli kararıyla yasaklanmıştır. Valiliğin yasaklama kararına rağmen 2 Temmuz 2020 günü Tuzluçayır mevkiinde toplanan ve yapılan ikazlara uymayarak eylemlerine devam eden gruba müdahale edilmiş, aralarında HDP Mamak İlçe Başkanı'nın da bulunduğu dört kişi yakalanarak gözaltına alınmıştır. Ayrıca sözde Ermeni soykırımı iddialarını da içeren afiş ile ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur."

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir