YALAN

Birgün Gazetesi: "IŞİD Mühürlü AKP Davetiyesi" Çarpıtması

Birgün Gazetesi: "IŞİD Mühürlü AKP Davetiyesi" Çarpıtması

Birgün Gazetesi bugünki sayısının ilk sayfasında “IŞİD mühürlü AKP davetiyesi” başlıklı bir haber yayınladı. İnternet yayınında “Siyah mühürlü davetiye için Müftülük'ten tuhaf savunma: IŞİD vazgeçsin” başlığıyla verilen haberde, İzmir’in Selçuk İlçesi’nde Tahsin Ağa Camisi’nde gerçekleştirilecek mevlute AK Parti Kadın Kolları “IŞİD logolu” davetiye bastırarak destek oldu denildi. Haberde, Selçuk AK Parti İlçe Başkanı Sema Yeşilçimen’in açıklamalarına da yer verildi. Yeşilçimen, konuyla ilgili olarak “Kadın kolları sorumlumuz Nalan Başdemir bastırmış. Mühür Peygamber Efendimiz’i simgeliyor, abartılıyor” derken, kısaca şunları aktardı: “Bu konuya neden takıldıklarını anlamadım. Bugün kutlanacak, ortak değerlerimizi yansıtan bir gece. Müftülük afişler bastırıp hazırladı. Partimizdeki hayırsever vatandaşlar da mevlit için organizasyona yardımcı oluyor. Yemekler, tatlılar hazırlıyorlar. Partimizin kadın kolları başkanımız Nalan Başdemir de bir davet hazırlatmış. Yanında lokum, akide şekeri var. Davetiyeye de Peygamber Efendimiz’in mührünü bastırmış. Allah nasip kısmet ederse, mevlit huşu içinde kutlanacak. Bunlar manevi duygularımıza zarar veriyor. Başka bir partinin temsilcisi bizi yıpratmak için ihbarda bulundu. Üç beş baldırı çıplak kullanıyor diye Peygamberimizin ambleminden vazgeçecek değiliz. Mühür IŞİD’in tekelinde değil. Onlar kullanmasın.” Haberi içerikte detaylandırarak ve konuyla ilgili tüm yetkililerin görüşlerini alarak veren Birgün Gazetesi’nin basılı versiyonunun ilk sayfasında “IŞİD Mühürlü AKP Davetiyesi” başlığı atarak çarpıtma yaptığı görüldü. IŞİD’in Hz. Muhammed’in mührü şeklinde bayrağı olduğunu bilmeyen bir okuyucu için şüphe çekecek bir başlık attığı fark edilen gazetenin ayrıca bu haber başlığını internet yayınına koymayıp sadece basılı yayınına koymayı tercih etmesi de ayrıca dikkat çekti.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir