YALAN

Birgün Gazetesi: "IŞİD Mühürlü AKP Davetiyesi" Çarpıtması

Birgün Gazetesi: "IŞİD Mühürlü AKP Davetiyesi" Çarpıtması

Birgün Gazetesi bugünki sayısının ilk sayfasında “IŞİD mühürlü AKP davetiyesi” başlıklı bir haber yayınladı. İnternet yayınında “Siyah mühürlü davetiye için Müftülük'ten tuhaf savunma: IŞİD vazgeçsin” başlığıyla verilen haberde, İzmir’in Selçuk İlçesi’nde Tahsin Ağa Camisi’nde gerçekleştirilecek mevlute AK Parti Kadın Kolları “IŞİD logolu” davetiye bastırarak destek oldu denildi. Haberde, Selçuk AK Parti İlçe Başkanı Sema Yeşilçimen’in açıklamalarına da yer verildi. Yeşilçimen, konuyla ilgili olarak “Kadın kolları sorumlumuz Nalan Başdemir bastırmış. Mühür Peygamber Efendimiz’i simgeliyor, abartılıyor” derken, kısaca şunları aktardı: “Bu konuya neden takıldıklarını anlamadım. Bugün kutlanacak, ortak değerlerimizi yansıtan bir gece. Müftülük afişler bastırıp hazırladı. Partimizdeki hayırsever vatandaşlar da mevlit için organizasyona yardımcı oluyor. Yemekler, tatlılar hazırlıyorlar. Partimizin kadın kolları başkanımız Nalan Başdemir de bir davet hazırlatmış. Yanında lokum, akide şekeri var. Davetiyeye de Peygamber Efendimiz’in mührünü bastırmış. Allah nasip kısmet ederse, mevlit huşu içinde kutlanacak. Bunlar manevi duygularımıza zarar veriyor. Başka bir partinin temsilcisi bizi yıpratmak için ihbarda bulundu. Üç beş baldırı çıplak kullanıyor diye Peygamberimizin ambleminden vazgeçecek değiliz. Mühür IŞİD’in tekelinde değil. Onlar kullanmasın.” Haberi içerikte detaylandırarak ve konuyla ilgili tüm yetkililerin görüşlerini alarak veren Birgün Gazetesi’nin basılı versiyonunun ilk sayfasında “IŞİD Mühürlü AKP Davetiyesi” başlığı atarak çarpıtma yaptığı görüldü. IŞİD’in Hz. Muhammed’in mührü şeklinde bayrağı olduğunu bilmeyen bir okuyucu için şüphe çekecek bir başlık attığı fark edilen gazetenin ayrıca bu haber başlığını internet yayınına koymayıp sadece basılı yayınına koymayı tercih etmesi de ayrıca dikkat çekti.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir