YALAN

Birgün Gazetesi: "IŞİD Mühürlü AKP Davetiyesi" Çarpıtması

Birgün Gazetesi: "IŞİD Mühürlü AKP Davetiyesi" Çarpıtması

Birgün Gazetesi bugünki sayısının ilk sayfasında “IŞİD mühürlü AKP davetiyesi” başlıklı bir haber yayınladı. İnternet yayınında “Siyah mühürlü davetiye için Müftülük'ten tuhaf savunma: IŞİD vazgeçsin” başlığıyla verilen haberde, İzmir’in Selçuk İlçesi’nde Tahsin Ağa Camisi’nde gerçekleştirilecek mevlute AK Parti Kadın Kolları “IŞİD logolu” davetiye bastırarak destek oldu denildi. Haberde, Selçuk AK Parti İlçe Başkanı Sema Yeşilçimen’in açıklamalarına da yer verildi. Yeşilçimen, konuyla ilgili olarak “Kadın kolları sorumlumuz Nalan Başdemir bastırmış. Mühür Peygamber Efendimiz’i simgeliyor, abartılıyor” derken, kısaca şunları aktardı: “Bu konuya neden takıldıklarını anlamadım. Bugün kutlanacak, ortak değerlerimizi yansıtan bir gece. Müftülük afişler bastırıp hazırladı. Partimizdeki hayırsever vatandaşlar da mevlit için organizasyona yardımcı oluyor. Yemekler, tatlılar hazırlıyorlar. Partimizin kadın kolları başkanımız Nalan Başdemir de bir davet hazırlatmış. Yanında lokum, akide şekeri var. Davetiyeye de Peygamber Efendimiz’in mührünü bastırmış. Allah nasip kısmet ederse, mevlit huşu içinde kutlanacak. Bunlar manevi duygularımıza zarar veriyor. Başka bir partinin temsilcisi bizi yıpratmak için ihbarda bulundu. Üç beş baldırı çıplak kullanıyor diye Peygamberimizin ambleminden vazgeçecek değiliz. Mühür IŞİD’in tekelinde değil. Onlar kullanmasın.” Haberi içerikte detaylandırarak ve konuyla ilgili tüm yetkililerin görüşlerini alarak veren Birgün Gazetesi’nin basılı versiyonunun ilk sayfasında “IŞİD Mühürlü AKP Davetiyesi” başlığı atarak çarpıtma yaptığı görüldü. IŞİD’in Hz. Muhammed’in mührü şeklinde bayrağı olduğunu bilmeyen bir okuyucu için şüphe çekecek bir başlık attığı fark edilen gazetenin ayrıca bu haber başlığını internet yayınına koymayıp sadece basılı yayınına koymayı tercih etmesi de ayrıca dikkat çekti.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir