YALAN

Cudi Kültür Ve Sanat Merkezi'nin "Polis 12-13 Yaşındaki Kürt Çocuklara İşkence Ediyor" Yalanı

Cudi Kültür Ve Sanat Merkezi'nin "Polis 12-13 Yaşındaki Kürt Çocuklara İşkence Ediyor" Yalanı

17 Aralık 2015 tarihinde, Facebook’ta “Cudi Kültür ve Sanat Merkezi” isimli bir hesaptan bir video paylaşıldı. Kısa sürede 5.000'inin üzerinde kullanıcı tarafından paylaşılan videoda, 12-13 yaşlarındaki Kürt çocuklarını, özel harekat polislerinin duvara yaslayarak darp ve işkence ettikleri iddia edildi. Ancak arka plan sesleri yerine müzik eklenmiş video araştırıldığında görüntülerin Venezuela’da çekilmiş olduğu anlaşıldı. 31 Temmuz tarihinde Youtube’a konulan görüntülerin üstüne müzik eklenmiş ve görüntülerin Türkiye’de çekildiği iddia edilerek İspanyolca olan konuşmalar silinmişti. Tüm bu açıklamalar ve aşağıda eklenmiş linkler ışığında görülmektedir ki bu haber bütünüyle gerçek dışıdır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir