YALAN

Cumhuriyet'in "Türgev'in Saati 17.25" Yalanı

Cumhuriyet'in "Türgev'in Saati 17.25" Yalanı

Cumhuriyet Gazetesi 18.12.2015 tarihinde, Doğan Satmış imzalı “TÜRGEV’in saati: 17.25” başlıklı bir habere imza attı. Haber, TÜRGEV’in tanıtım fotoğraflarından birinde duvardaki saatin 17.25’i gösterdiğini, bunun manidar bir tesadüf olduğu iddiasındaydı, üstelik haber Türgev kaynaklı bir fotoğrafla da desteklenmişti. Türgev'in habere konu orijinal fotoğrafına bakıldığında ise saatin 18:42 olduğu görülüyor. Cumhuriyet fotoğrafa müdahale edip saati değiştirerek gerçeği çarpıtmış ve böylece yalan bir haber üretmiştir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir