YALAN

Sözcü'nün "Meb'den Türgev'e Dev Kıyak" Yalanı

Sözcü'nün "Meb'den Türgev'e Dev Kıyak" Yalanı

Sözcü Gazetesi başta olmak üzere, Diken, Rota Haber, Sol Haber Portalı gibi pek çok medya organında, Yönetim Kurulu üyelerinden birinin de Bilal Erdoğan olduğu Türgev ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında bir ortaklık olduğu iddia edildi. “Türgev’e Dev Kıyak” ,“Milli Eğitim, Türgev’e emanet” gibi başlıklarla yayınlanan haberler, CHP İstanbul milletvekili Barış Yarkadaş tarafından da "TÜRGEV'e ballı protokol" denilerek paylaşıldı. 6 Kasım tarihinde, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında ortaöğretim ve lisans öğrencilerinin sosyal, kültürel, sportif ve mesleki becerilerinin geliştirilmesi için kurs açılmasını öngören bir iş birliği protokolü imzalandı. Bu iş birliği protokolü ile Türkiye genelinde bulunan tüm TÜRGEV yurtlarında, öğrencilerin ilgi alanlarına uygun eğitim faaliyetlerine kolaylıkla katılma imkanı bulabileceği kursların açılması amaçlandı. Kurslarda ihtiyaç duyulan tüm eğitimciler bakanlık personeli tarafından karşılanacak. Sosyal devlet olmanın gereği olarak, tamamen ücretsiz düzenlenecek kurslarda, öğretmen ücretleri de bakanlıkça karşılanacak ve bu kursları başarı ile bitiren kursiyerlere MEB onaylı sertifika verilecek. Bu eğitim hizmeti, benzeri hizmetlerin organize edilmesi için kurulmuş olan, Hayat Boyu Öğrenme Daire Başkanlığı tarafından, en az 12 kişilik gruplara, talep edildiği takdirde her dernek, vakıf, belediye ve tüm kurum ve kuruluşlara sağlanabiliyor. Hayat Boyu Öğrenme Merkezi ile protokol imzalamak ve kurs açmak isteyen tüm kurumlar için protokol hazırlama prosedürü ile ilgili tüm bilgiler http://hboprojeler.meb.gov.tr adresinde mevcut. Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda, dernek, vakıf, yurt gibi tüm kurum ve kuruluşlarda en az 12 kişinin talep etmesi ile başvuran herkesin faydalanabileceği bu hizmetin ve taraflar arasındaki iş birliği protokolünün, sadece Türgev’e özel olduğu ,MEB’in Türgev’le ortak olduğu ve benzeri iddialar ileri süren tüm bu haberler, bütünüyle gerçek dışıdır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir