YALAN

Sözcü'nün "Meb'den Türgev'e Dev Kıyak" Yalanı

Sözcü'nün "Meb'den Türgev'e Dev Kıyak" Yalanı

Sözcü Gazetesi başta olmak üzere, Diken, Rota Haber, Sol Haber Portalı gibi pek çok medya organında, Yönetim Kurulu üyelerinden birinin de Bilal Erdoğan olduğu Türgev ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında bir ortaklık olduğu iddia edildi. “Türgev’e Dev Kıyak” ,“Milli Eğitim, Türgev’e emanet” gibi başlıklarla yayınlanan haberler, CHP İstanbul milletvekili Barış Yarkadaş tarafından da "TÜRGEV'e ballı protokol" denilerek paylaşıldı. 6 Kasım tarihinde, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında ortaöğretim ve lisans öğrencilerinin sosyal, kültürel, sportif ve mesleki becerilerinin geliştirilmesi için kurs açılmasını öngören bir iş birliği protokolü imzalandı. Bu iş birliği protokolü ile Türkiye genelinde bulunan tüm TÜRGEV yurtlarında, öğrencilerin ilgi alanlarına uygun eğitim faaliyetlerine kolaylıkla katılma imkanı bulabileceği kursların açılması amaçlandı. Kurslarda ihtiyaç duyulan tüm eğitimciler bakanlık personeli tarafından karşılanacak. Sosyal devlet olmanın gereği olarak, tamamen ücretsiz düzenlenecek kurslarda, öğretmen ücretleri de bakanlıkça karşılanacak ve bu kursları başarı ile bitiren kursiyerlere MEB onaylı sertifika verilecek. Bu eğitim hizmeti, benzeri hizmetlerin organize edilmesi için kurulmuş olan, Hayat Boyu Öğrenme Daire Başkanlığı tarafından, en az 12 kişilik gruplara, talep edildiği takdirde her dernek, vakıf, belediye ve tüm kurum ve kuruluşlara sağlanabiliyor. Hayat Boyu Öğrenme Merkezi ile protokol imzalamak ve kurs açmak isteyen tüm kurumlar için protokol hazırlama prosedürü ile ilgili tüm bilgiler http://hboprojeler.meb.gov.tr adresinde mevcut. Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda, dernek, vakıf, yurt gibi tüm kurum ve kuruluşlarda en az 12 kişinin talep etmesi ile başvuran herkesin faydalanabileceği bu hizmetin ve taraflar arasındaki iş birliği protokolünün, sadece Türgev’e özel olduğu ,MEB’in Türgev’le ortak olduğu ve benzeri iddialar ileri süren tüm bu haberler, bütünüyle gerçek dışıdır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir