YALAN

Nokta Dergisi'nin "Türkiye'de Tutuklu Gazeteci Sayısı 32" Çarpıtması

Nokta Dergisi'nin "Türkiye'de Tutuklu Gazeteci Sayısı 32" Çarpıtması

Nokta Dergisi 15 Aralık 2015 tarihinde, ülkelere göre tutuklu-hükümlü gazeteciler üzerinden, basın özgürlüğünün en hızlı Türkiye ve Mısır’da kötüleştiğine dair bir haber yayınladı. Haber başlığında Türkiye’de tutuklu gazeteci sayısının 32 olduğu belirtildi. Ancak Nokta Dergisi, başlıkta tutuklu gazeteci sayısını 32 olarak gösterirken, haber içeriğinde New York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) raporunu da kaynak göstererek, Türkiye’de tutuklu gazeteci sayısını 14 olarak verdi. Haberde “2014 yılında Türkiye’nin onlarca gazeteciyi serbest bıraktığının belirtildiği raporda, 2015’te hapisteki gazeteci sayısının ikiye katlanarak 14’e yükseldiğine dikkat çekiliyor” ifadeleri kullanıldı. Haber metninin sonunda Özgürlükleri Araştırma Derneği istatistiğinin de araştırmasını veren Nokta Dergisi, tabloda Türkiye’deki tutuklu gazeteci sayısını yeniden 32 olarak gösterdi. Ayrıca kaynak gösterilen CPJ, doğrudan “gazetecilik mesleğiyle bağlantılı olmayan” sebeplerle tutuklanan gazetecileri de gazetecilik faaliyetlerinden tutukluymuş gibi göstermesiyle biliniyor. Bunlar arasında Mustafa Gök ve Hatice Duman gibi yasadışı silahlı terör örgütü kurmak ve katılmak, resmi belgede sahtecilik, silahlı soygun, patlayıcı madde koymak, ve adam öldürmek suçlarıyla hüküm giymiş gazeteciler de var. Başlıkta ve haber içeriğinde geçen bilgilerin birbiriyle birkaç kez çeliştiği Nokta Dergisi’nin bu haberinde çarpıtma söz konusudur.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir