YALAN

Nokta Dergisi'nin "Türkiye'de Tutuklu Gazeteci Sayısı 32" Çarpıtması

Nokta Dergisi'nin "Türkiye'de Tutuklu Gazeteci Sayısı 32" Çarpıtması

Nokta Dergisi 15 Aralık 2015 tarihinde, ülkelere göre tutuklu-hükümlü gazeteciler üzerinden, basın özgürlüğünün en hızlı Türkiye ve Mısır’da kötüleştiğine dair bir haber yayınladı. Haber başlığında Türkiye’de tutuklu gazeteci sayısının 32 olduğu belirtildi. Ancak Nokta Dergisi, başlıkta tutuklu gazeteci sayısını 32 olarak gösterirken, haber içeriğinde New York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) raporunu da kaynak göstererek, Türkiye’de tutuklu gazeteci sayısını 14 olarak verdi. Haberde “2014 yılında Türkiye’nin onlarca gazeteciyi serbest bıraktığının belirtildiği raporda, 2015’te hapisteki gazeteci sayısının ikiye katlanarak 14’e yükseldiğine dikkat çekiliyor” ifadeleri kullanıldı. Haber metninin sonunda Özgürlükleri Araştırma Derneği istatistiğinin de araştırmasını veren Nokta Dergisi, tabloda Türkiye’deki tutuklu gazeteci sayısını yeniden 32 olarak gösterdi. Ayrıca kaynak gösterilen CPJ, doğrudan “gazetecilik mesleğiyle bağlantılı olmayan” sebeplerle tutuklanan gazetecileri de gazetecilik faaliyetlerinden tutukluymuş gibi göstermesiyle biliniyor. Bunlar arasında Mustafa Gök ve Hatice Duman gibi yasadışı silahlı terör örgütü kurmak ve katılmak, resmi belgede sahtecilik, silahlı soygun, patlayıcı madde koymak, ve adam öldürmek suçlarıyla hüküm giymiş gazeteciler de var. Başlıkta ve haber içeriğinde geçen bilgilerin birbiriyle birkaç kez çeliştiği Nokta Dergisi’nin bu haberinde çarpıtma söz konusudur.

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir