YALAN

Rota Haber'in "Şırnak’ta Yurtta Eylem Yapan 9 Kadın Öğrenci Gözaltına Alındı” Çarpıtması

Rota Haber'in "Şırnak’ta Yurtta Eylem Yapan 9 Kadın Öğrenci Gözaltına Alındı” Çarpıtması

Rota Haber ve PKK’ya yakınlığıyla bilinen Dicle Haber Ajansı, Besta Nuçe ve İMC TV gibi haber siteleri, 15 Aralık günü Şırnak-Cizre’de KYK’ya bağlı yurtta kalan 9 kadın öğrencinin ses çıkarma eylemi yaptıkları gerekçesiyle özel harekat polisleri tarafından gözaltına alındığını iddia ettiler. Söz konusu haber siteleri, yaptıkları haberde 9 kadın öğrencinin kaldıkları KYK yurdunda, sokağa çıkma yasaklarını ses çıkararak protesto ettilerini ve eylemin ardından Özel Harekat Polisleri’nin yurdu basarak öğrencileri taciz ve tehditlerle gözaltına aldıklarını ileri sürdüler. Ancak olayla ilgili yapılan araştırmalar, bahsedilen haber sitelerinin KYK yurdunda kalan 9 kadın öğrencinin gözaltına alınması olayını çarpıtarak sunduklarını göstermektedir. Çarpıtılarak sunulan olay aslında şu şekilde gerçekleşmiştir: *Şırnak Üniversitesi Kredi ve Yurtlar Kurumu yurdunda kalan 9 kişilik kadın öğrenci grubu Şırnak kent merkezinde saat 20.00 sıralarında, şehirde kısmen başlatılan gürültü eylemine katıldı. *Daha sonra Cizre Caddesi’ne geçen öğrenciler, sokağa çıkma yasağını proste etmek için caddeyi trafiğe kapattılar. *Caddeyi trafiğe kapatan bu öğrenci grubuna, Şırnak Terörle mücadele ekipleri müdahale ederek 9 kişiyi gözaltına aldı. *Sağlık kontrolü için Şırnak Devlet Hastanesi’ne götürülen öğrenciler, sorguları yapılmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. *Yapılan sorgulamanın ardından öğrenciler ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Sonuç olarak söz konusu 9 öğrenci gürültü çıkararak sokağa çıkma yasağını protesto ettikleri gerekçesi ile gözaltına alınmadıkları, yaptıkları gürültü eyleminin ardından Cizre Caddesi’ni trafiğe kapattıkları gerekçesi ile gözaltına alındıkları ortaya çıkmıştır. Buna göre, yukarıda bahsedilen haber sitelerinin, 9 kadın öğrencinin Cizre Caddesi’ni trafiğe kapatarak yaptıkları protesto eylemini görmezden gelmeleri, sadece gürültü çıkararak eylem yaptıkları gerekçesiyle kaldıkları yurtta gözaltına alındıkları iddiası bir çarpıtma haberdir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı
YALAN

Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı

22 Şubat, 2021
Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı
Taraflı Medyanın Mahir Ünal Çarpıtması
YALAN

Taraflı Medyanın Mahir Ünal Çarpıtması

12 Şubat, 2021
Taraflı medya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal üzerinden bir kez daha aalgı yaratmaya çalıştı. Tele1 Mahir Ünal'ın konuk olduğu programda yaptığı konuşmayı kırparak halkın algısıyla oynadı. Taraflı Tele1 haberi; "AKP'li Mahir Ünal: Bir dönem bu ülkede bardak yoktu." başlığıyla servis etti.
BOĞAZİÇİ EYLEMLERİNDE KADIKÖY'DE BİR GENÇ POLİS TARAFINDAN DARP EDİLDİ YALANI
YALAN

BOĞAZİÇİ EYLEMLERİNDE KADIKÖY'DE BİR GENÇ POLİS TARAFINDAN DARP EDİLDİ YALANI

8 Şubat, 2021
Boğaziçi eylemlerinin yüzü haline getirilerek polisin şiddet uyguladığını iddia eden provokatörlerin yalanı ellerinde patladı. Türk Polis Teşkilatı, TRT Haber aracılığıyla gerçekleri gün yüzüne çıkarttı. Genç, yaşlı bir kadını provokatörlerin arasında kurtarmaya çalışırken provokatörler tarafından darp edildiğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir