YALAN

Rota Haber'in "Şırnak’ta Yurtta Eylem Yapan 9 Kadın Öğrenci Gözaltına Alındı” Çarpıtması

Rota Haber'in "Şırnak’ta Yurtta Eylem Yapan 9 Kadın Öğrenci Gözaltına Alındı” Çarpıtması

Rota Haber ve PKK’ya yakınlığıyla bilinen Dicle Haber Ajansı, Besta Nuçe ve İMC TV gibi haber siteleri, 15 Aralık günü Şırnak-Cizre’de KYK’ya bağlı yurtta kalan 9 kadın öğrencinin ses çıkarma eylemi yaptıkları gerekçesiyle özel harekat polisleri tarafından gözaltına alındığını iddia ettiler. Söz konusu haber siteleri, yaptıkları haberde 9 kadın öğrencinin kaldıkları KYK yurdunda, sokağa çıkma yasaklarını ses çıkararak protesto ettilerini ve eylemin ardından Özel Harekat Polisleri’nin yurdu basarak öğrencileri taciz ve tehditlerle gözaltına aldıklarını ileri sürdüler. Ancak olayla ilgili yapılan araştırmalar, bahsedilen haber sitelerinin KYK yurdunda kalan 9 kadın öğrencinin gözaltına alınması olayını çarpıtarak sunduklarını göstermektedir. Çarpıtılarak sunulan olay aslında şu şekilde gerçekleşmiştir: *Şırnak Üniversitesi Kredi ve Yurtlar Kurumu yurdunda kalan 9 kişilik kadın öğrenci grubu Şırnak kent merkezinde saat 20.00 sıralarında, şehirde kısmen başlatılan gürültü eylemine katıldı. *Daha sonra Cizre Caddesi’ne geçen öğrenciler, sokağa çıkma yasağını proste etmek için caddeyi trafiğe kapattılar. *Caddeyi trafiğe kapatan bu öğrenci grubuna, Şırnak Terörle mücadele ekipleri müdahale ederek 9 kişiyi gözaltına aldı. *Sağlık kontrolü için Şırnak Devlet Hastanesi’ne götürülen öğrenciler, sorguları yapılmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. *Yapılan sorgulamanın ardından öğrenciler ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Sonuç olarak söz konusu 9 öğrenci gürültü çıkararak sokağa çıkma yasağını protesto ettikleri gerekçesi ile gözaltına alınmadıkları, yaptıkları gürültü eyleminin ardından Cizre Caddesi’ni trafiğe kapattıkları gerekçesi ile gözaltına alındıkları ortaya çıkmıştır. Buna göre, yukarıda bahsedilen haber sitelerinin, 9 kadın öğrencinin Cizre Caddesi’ni trafiğe kapatarak yaptıkları protesto eylemini görmezden gelmeleri, sadece gürültü çıkararak eylem yaptıkları gerekçesiyle kaldıkları yurtta gözaltına alındıkları iddiası bir çarpıtma haberdir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir