YALAN

Diken'in "Kastamonu'da İlkokul Öğrencilerine Başkanlık Anketi" Çarpıtması

Diken'in "Kastamonu'da İlkokul Öğrencilerine Başkanlık Anketi" Çarpıtması

15 Aralık 2015 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan "İlköğretimde ‘Başkanlık’ anketi” başlığıyla verilen haberde, AK Parti’nin propaganda çalışmalarını “ilköğretim”e kadar indirdiği iddia edildi. Diken Haber Sitesi de haberi “Ön referandum: Kastamonu’da ilkokul öğrencilerin başkanlık anketi” başlığıyla verdi. MEB’e bağlı Kastamonu Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM), TÜBİTAK’ın düzenlediği bir yarışmaya katılmak için, Başkanlık sistemi ile ilgili soruların yer aldığı bir anket çalışması hazırladı. Anket, Kastamonu Şehit Şerife Bacı Ortaokulu’nda velilerin cevaplandırması için dağıtıldı. Bazı okul öğretmenlerinin anketin yanlış anlaşılabileceğini söylemesi üzerine de, yönetim anket dağıtımını kesti. Diken Haber Sitesi ve Cumhuriyet, haberi içeriğiyle örtüşmeyen bir başlıkla sundu. Anket, velilerin cevaplandırılması için hazırlanırken ve yanlış anlaşılmayı önlemek için dağıtımı kesilirken, her iki haber sitesi de “İlkokul öğrencilerine başkanlık sistemi ile ilgili anket yapılıyor, anket çocukları hedefliyor”algısı yaratmaya dönük bir çarpıtma yaptı.

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir