YALAN

Diken'in "Kastamonu'da İlkokul Öğrencilerine Başkanlık Anketi" Çarpıtması

Diken'in "Kastamonu'da İlkokul Öğrencilerine Başkanlık Anketi" Çarpıtması

15 Aralık 2015 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan "İlköğretimde ‘Başkanlık’ anketi” başlığıyla verilen haberde, AK Parti’nin propaganda çalışmalarını “ilköğretim”e kadar indirdiği iddia edildi. Diken Haber Sitesi de haberi “Ön referandum: Kastamonu’da ilkokul öğrencilerin başkanlık anketi” başlığıyla verdi. MEB’e bağlı Kastamonu Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM), TÜBİTAK’ın düzenlediği bir yarışmaya katılmak için, Başkanlık sistemi ile ilgili soruların yer aldığı bir anket çalışması hazırladı. Anket, Kastamonu Şehit Şerife Bacı Ortaokulu’nda velilerin cevaplandırması için dağıtıldı. Bazı okul öğretmenlerinin anketin yanlış anlaşılabileceğini söylemesi üzerine de, yönetim anket dağıtımını kesti. Diken Haber Sitesi ve Cumhuriyet, haberi içeriğiyle örtüşmeyen bir başlıkla sundu. Anket, velilerin cevaplandırılması için hazırlanırken ve yanlış anlaşılmayı önlemek için dağıtımı kesilirken, her iki haber sitesi de “İlkokul öğrencilerine başkanlık sistemi ile ilgili anket yapılıyor, anket çocukları hedefliyor”algısı yaratmaya dönük bir çarpıtma yaptı.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir