YALAN

Diken'in "Kastamonu'da İlkokul Öğrencilerine Başkanlık Anketi" Çarpıtması

Diken'in "Kastamonu'da İlkokul Öğrencilerine Başkanlık Anketi" Çarpıtması

15 Aralık 2015 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan "İlköğretimde ‘Başkanlık’ anketi” başlığıyla verilen haberde, AK Parti’nin propaganda çalışmalarını “ilköğretim”e kadar indirdiği iddia edildi. Diken Haber Sitesi de haberi “Ön referandum: Kastamonu’da ilkokul öğrencilerin başkanlık anketi” başlığıyla verdi. MEB’e bağlı Kastamonu Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM), TÜBİTAK’ın düzenlediği bir yarışmaya katılmak için, Başkanlık sistemi ile ilgili soruların yer aldığı bir anket çalışması hazırladı. Anket, Kastamonu Şehit Şerife Bacı Ortaokulu’nda velilerin cevaplandırması için dağıtıldı. Bazı okul öğretmenlerinin anketin yanlış anlaşılabileceğini söylemesi üzerine de, yönetim anket dağıtımını kesti. Diken Haber Sitesi ve Cumhuriyet, haberi içeriğiyle örtüşmeyen bir başlıkla sundu. Anket, velilerin cevaplandırılması için hazırlanırken ve yanlış anlaşılmayı önlemek için dağıtımı kesilirken, her iki haber sitesi de “İlkokul öğrencilerine başkanlık sistemi ile ilgili anket yapılıyor, anket çocukları hedefliyor”algısı yaratmaya dönük bir çarpıtma yaptı.

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir