YALAN

“Batman’dan Diyarbakır’a Sevkedilen Mahkumlara İşkence Yapıldı” Yalanı

Temsili
Temsili

Bir süredir Diyarbakır cezaevindeki mahkumlara kötü muamele yapıldığına yönelik çeşitli iddialara servis ediliyor. Özellikle geçtiğimiz ay Batman cezaevinden Diyarbakır cezaevine nakledilen mahkumlara kabul sırasında işkenceye yapıldığı ileri sürüldü. Cezaevi tarafından uygulanan tutumun insan haklarına aykırı olduğu iddia edildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, bazı tutuklu ve hükümlülere cezaevinde kötü muamele edildiği iddialarının asılsız olduğunu bildirdi.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bu hükümlü ve tutukluların kuruma kabulleri mevzuat çerçevesinde üst aramaları yapılarak, görevli doktorlar tarafından sağlık muayenelerinden geçirilmek suretiyle gerçekleştirilmiştir. Hükümlü ve tutukluların üst aramaları ve kurumdaki koğuşlarına konulmaları sırasında ve sonrasında kendilerine yönelik herhangi bir şiddet veya kötü muamelede bulunulması söz konusu değildir. İşkence iddiaları asılsızdır. Konuyla ilgili yapılan haber ve sosyal medya paylaşımları, kamuoyunu yanıltmaya ve yönlendirmeye yönelik, art niyetli, gerçek dışı paylaşımlardır."

 

Doğru Haber Linkleri: Sabah

Yalan Haber Linkleri: Rojname

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir