YALAN

Selahattin Bey "Parti İçerisinde Erdoğan Sevdalısı Bir Damar Her Zaman Vardı" Dememiştir Yalanı

Selahattin Bey "Parti İçerisinde Erdoğan Sevdalısı Bir Damar Her Zaman Vardı" Dememiştir Yalanı
HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ 13 Aralık 2015 tarihinde, Diyarbakır’da bölgede yaşanan gelişmeler ve Sur'da yaşanan çatışmalar ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Yüksekdağ basın toplantısında, Selahattin Demirtaş’ın “Bizim parti içerisinde Erdoğan sevdalısı bir damar her zaman vardı.” açıklaması ile ilgili olarak “Partimiz bakımından Selahattin Bey’in kesinlikle öyle bir ifadesi olmamıştır.” dedi. Selahattin Demirtaş’ın ifadelerinin çarpıtıldığını iddia eden Yüksekdağ, bir Erdoğancılar kanadı, Erdoğan seviciler, Erdoğan sevenler diye tabir edilecek bir kanat olmadığını, daha önceki süreçlerde de aslında böyle bir kanat olmadığını ileri sürdü. Ancak Hürriyet’in 10.12.2015 tarihli haberine göre HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş TBMM’de bir grup gazeteciyle yaptığı görüşmede bazı açıklamalarda bulundu. Haberde eski HDP’li vekillerin 7 Haziran öncesi son grup toplantısındaki, “Seni başkan yaptırmayacağız!” çıkışından dolayı Selahattin Demirtaş’ı eleştirdikleri ve Demirtaş’ın konuya ilişkin olarak ilk kez açıklama yaptığı belirtildi. Demirtaş’ın TBMM’de gazetecilerle yaptığı görüşmede “Bizim parti içerisinde Erdoğan sevdalısı bir damar her zaman vardı. Bunlar gizli Erdoğancılardı aslında.” dediği ifade edildi. Ayrıca Demirtaş’ın “Bizden çok Erdoğan’ı sevip sayarak, AKP ile ilişki kurarak, AKP’ye neredeyse yalakalık yaparak sorunun çözüleceğine inanıyordu bu tipler.” dediği ve bunların eski milletvekili olmasının nedeninin de bu olduğu yönünde açıklamalarda bulunduğu ifade edildi. Buna göre, Figen Yüksekdağ’ın Selahattin Demirtaş’ın “HDP içerisinde Erdoğan sevdalıları var.” açıklamasında bulunmadığı iddiası doğru değildir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir