YALAN

"Ceylan Aslan'a Kıyan Cani İnfaz Düzenlemesiyle Serbest Kaldı" Yalanı

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı (açıklama)
Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı (açıklama)

Gaziantep’te eşi Rukiye Aslan’dan ayrı yaşayan Müslüm Aslan, 9 yaşındaki kızı Ceylan’ı darp etti. Hastaneye kaldırılan kız 4 gün süren yoğun bakım ünitesindeki yaşam mücadelesini kaybetti. Polisin yakaladığı Müslüm Aslan tutuklandı. Müslüm Aslan daha önce de eşini bıçakladığı için cezaevine girip çıkmıştı. Özellikle sosyal medyada Ceylan Aslan’ı katleden Müslüm Aslan’ın infaz düzenlemesinden dolayı serbest kaldığı iddia edildi. Yalan haber sosyal medyada da kısa süre içinde yayıldı ve katilin infaz düzenlemeleriyle salıverildiğini ileri süren birçok paylaşım yapıldı.

 

Gaziantep Başsavcılığı olayla ilgili yazılı açıklama yaptı. Müslüm Aslan’ın 17 Mayıs 2019 tarihinde eşini yaralama suçundan tutuklanıp, 4 Aralık 2019 tarihinde tahliye edildiği ortaya çıktı. Ceylan Aslan’ın ölümüne sebep olan Müslüm Aslan’ın infaz düzenlemeleriyle tahliye edildiği haberler tamamen gerçek dışıdır. Ayrıca kadına karşı şiddet suçları infaz yasasısın kapsamı dışında.

Doğru Haber Linkleri: Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı

Yalan Haber Linkleri: Twitter

 

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir