YALAN

“Cumhurbaşkanlığı Hediye Paketleri İle Virüs Yayılıyor” Yalanı

Temsili
Temsili

Cumhuriyet gazetesi koronavirüs salgınıyla ilgili ortaya atılan asılsız iddiaları gündeme getirmeye devam ediyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Cumhurbaşkanlığı hediye paketlerinin hazırlanışı sırasında maske ve eldiven takılmadığını, paketlerin dağıtımı sırasında virüsün yayıldığı iftirasında bulundu. Cumhuriyet gazetesi iddiayı 18 Nisan tarihinde “Cumhurbaşkanlığı hediye paketleri ile virüs yayılıyor” başlığıyla servis etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, paketlerin hazırlanıp dağıtılması için okullarda çalışan memur ve personelin görevlendirildiğini belirterek, “ Bu paketlerin dağıtılması sırasında maske ve eldiven verilmeyen çalışanların virüsü kaparak, yaygınlaşmasına neden olduklarına yönelik okul müdürlerinden imdat çığlıkları içeren telefon ve mailler alıyorum.” iddiasında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı tarafından dağıtılan hediye paketleri salgına karşı tüm tedbirler alınarak hazırlanıyor. Kaynak gösterilmeden yapılan paylaşımlarla Cumhurbaşkanlığı töhmet altında bırakılıyor, vatandaşlar ise paniğe sevk ediliyor. Tüm vatandaşlarına ücretsiz maske dağıtan Türkiye'nin çalışanlarını ve memurları mağdur etmesi düşünülemez. Ayrıca, Türkiye’nin salgına karşı mücadelede herhangi bir koruyucu ve tıbbi malzeme sıkıntısı çekmesi söz konusu değil. Bu süreçte kendi ihtiyacından çok daha fazlasını üreten Türkiye şimdiye kadar da 30’un üzerindeki ülkeye tıbbi ve koruyucu malzeme desteğinde bulundu. Türkiye’nin malzeme üretim kapasitesi ve bu konuda aldığı tedbirler göz önünde bulundurulduğunda “Cumhurbaşkanlığı hediye paketleri ile virüs yayılıyor” iddialarının tamamen hayal ürünü olduğu ortaya çıkıyor.

Doğru Haber Linkleri: AA

Yalan Haber Linkleri: Cumhuriyet gazetesi

Son Yalanlar

Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı
YALAN

Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı

13 Aralık, 2021
CHP'li Ömer Fethi Gürer geçtiğimiz günlerde meclisteki bir konuşmasında çeşitli iddialara yer verdi. CHP'li Gürer, Bakan Pakdemirli'nin Meclis’teki konuşması sırasında gösterdiği “seçilmiş ürünlerde maliyet ve satış fiyatları” tablosuna ilişkin, “Bakan, arpa üreten çiftçiye maliyetinin altında bir fiyat verdiğini itiraf etmiş oldu” ifadelerine yer verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı, arpa fiyatlarının piyasa fiyatının altında kaldığı ve çiftçinin zarara uğratıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada "arpa fiyatlarına" ilişkin sözlerinin çarpıtılarak farklı bir şekilde kamuoyuna yansıtıldığının görüldüğü açıkça ifade edildi. Arpa üretiminin kuraklık nedeniyle geçen yıla göre yüzde 30,7, buğday üretiminin ise yüzde 13,9 azaldığı bilgisi verilen açıklamada, "Kuraklığın da etkisiyle birim alandan elde edilen verimin düşmesi kilogram başına düşen maliyeti artırmaktadır. Arpa üretiminin dekara maliyeti, buğdaya göre daha az olmaktadır ancak bu yıl kuraklık nedeniyle dekar başına arpa verimindeki düşüş, buğdaya göre daha yüksek oranda gerçekleşmiştir. Bu nedenle 1 kilogram arpanın maliyeti, 1 kilogram buğdaya göre daha yüksek oluşmuştur." ifadelerinde bulundu.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı

13 Aralık, 2021
"Muhammed kardeşimizin ailesinin bizden bugüne kadar herhangi bir yardım ve iş talebi olmamıştır."
 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir