YALAN

“Cumhurbaşkanlığı Hediye Paketleri İle Virüs Yayılıyor” Yalanı

Temsili
Temsili

Cumhuriyet gazetesi koronavirüs salgınıyla ilgili ortaya atılan asılsız iddiaları gündeme getirmeye devam ediyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Cumhurbaşkanlığı hediye paketlerinin hazırlanışı sırasında maske ve eldiven takılmadığını, paketlerin dağıtımı sırasında virüsün yayıldığı iftirasında bulundu. Cumhuriyet gazetesi iddiayı 18 Nisan tarihinde “Cumhurbaşkanlığı hediye paketleri ile virüs yayılıyor” başlığıyla servis etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, paketlerin hazırlanıp dağıtılması için okullarda çalışan memur ve personelin görevlendirildiğini belirterek, “ Bu paketlerin dağıtılması sırasında maske ve eldiven verilmeyen çalışanların virüsü kaparak, yaygınlaşmasına neden olduklarına yönelik okul müdürlerinden imdat çığlıkları içeren telefon ve mailler alıyorum.” iddiasında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı tarafından dağıtılan hediye paketleri salgına karşı tüm tedbirler alınarak hazırlanıyor. Kaynak gösterilmeden yapılan paylaşımlarla Cumhurbaşkanlığı töhmet altında bırakılıyor, vatandaşlar ise paniğe sevk ediliyor. Tüm vatandaşlarına ücretsiz maske dağıtan Türkiye'nin çalışanlarını ve memurları mağdur etmesi düşünülemez. Ayrıca, Türkiye’nin salgına karşı mücadelede herhangi bir koruyucu ve tıbbi malzeme sıkıntısı çekmesi söz konusu değil. Bu süreçte kendi ihtiyacından çok daha fazlasını üreten Türkiye şimdiye kadar da 30’un üzerindeki ülkeye tıbbi ve koruyucu malzeme desteğinde bulundu. Türkiye’nin malzeme üretim kapasitesi ve bu konuda aldığı tedbirler göz önünde bulundurulduğunda “Cumhurbaşkanlığı hediye paketleri ile virüs yayılıyor” iddialarının tamamen hayal ürünü olduğu ortaya çıkıyor.

Doğru Haber Linkleri: AA

Yalan Haber Linkleri: Cumhuriyet gazetesi

Son Yalanlar

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı
YALAN

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı

15 Ocak, 2021
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iddiaları rakamlarla yalanladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, FOX TV'nin bu haberine karşılık şahsi Twitter hesabından tepki göstererek, "Yalan habercilikte ihtisaslaşmış FOX televizyonu, yine gerçekleri eğip bükerek vatandaşımızın aklını bulandırma peşinde" açıklamasında bulundu.
Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı
YALAN

Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı

15 Ocak, 2021
CHP'nin bir yalanı daha elinde patladı. "Çöpte ekmek arıyor" dediklerı kişi hurdacı çıktı.
CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı
YALAN

CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı

8 Ocak, 2021
CHP grup toplantılarının televizyonlarda yayınlanmaması için kanalların arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir