YALAN

“Cumhurbaşkanlığı Hediye Paketleri İle Virüs Yayılıyor” Yalanı

Temsili
Temsili

Cumhuriyet gazetesi koronavirüs salgınıyla ilgili ortaya atılan asılsız iddiaları gündeme getirmeye devam ediyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Cumhurbaşkanlığı hediye paketlerinin hazırlanışı sırasında maske ve eldiven takılmadığını, paketlerin dağıtımı sırasında virüsün yayıldığı iftirasında bulundu. Cumhuriyet gazetesi iddiayı 18 Nisan tarihinde “Cumhurbaşkanlığı hediye paketleri ile virüs yayılıyor” başlığıyla servis etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, paketlerin hazırlanıp dağıtılması için okullarda çalışan memur ve personelin görevlendirildiğini belirterek, “ Bu paketlerin dağıtılması sırasında maske ve eldiven verilmeyen çalışanların virüsü kaparak, yaygınlaşmasına neden olduklarına yönelik okul müdürlerinden imdat çığlıkları içeren telefon ve mailler alıyorum.” iddiasında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı tarafından dağıtılan hediye paketleri salgına karşı tüm tedbirler alınarak hazırlanıyor. Kaynak gösterilmeden yapılan paylaşımlarla Cumhurbaşkanlığı töhmet altında bırakılıyor, vatandaşlar ise paniğe sevk ediliyor. Tüm vatandaşlarına ücretsiz maske dağıtan Türkiye'nin çalışanlarını ve memurları mağdur etmesi düşünülemez. Ayrıca, Türkiye’nin salgına karşı mücadelede herhangi bir koruyucu ve tıbbi malzeme sıkıntısı çekmesi söz konusu değil. Bu süreçte kendi ihtiyacından çok daha fazlasını üreten Türkiye şimdiye kadar da 30’un üzerindeki ülkeye tıbbi ve koruyucu malzeme desteğinde bulundu. Türkiye’nin malzeme üretim kapasitesi ve bu konuda aldığı tedbirler göz önünde bulundurulduğunda “Cumhurbaşkanlığı hediye paketleri ile virüs yayılıyor” iddialarının tamamen hayal ürünü olduğu ortaya çıkıyor.

Doğru Haber Linkleri: AA

Yalan Haber Linkleri: Cumhuriyet gazetesi

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir