YALAN

"İnfaz Düzenlemesi İle 'Tecavüzcüler, Katiller, Teröristler ve Uyuşturucu Tacirleri' Serbest Kalacak" Yalanı

TBMM temsili
TBMM temsili

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen infaz düzenlemesi ile ilgili tartışmaların ardı arkası kesilmiyor. Sosyal medyada üzerinden infaz yasasının içeriğiyle ilgili birçok iddia dile getiriliyor. Paylaşımlarda infaz düzenlemesi ile “katilleri, cinsel istismarcıların, teröristlerin ve uyuşturucu satıcılarının” serbest kalacağı öne sürüldü. Düzenlemenin kamu vicdanını derinden yaraladığı iddia edildi.

Ancak TBMM’de kabul edilen ceza infaz düzenlemesinin kapsamına bakıldığında söz konusu iddiaların tamamen asılsız olduğu anlaşılıyor. Toplum vicdanını yaralayan; cinsel suçlar, uyuşturucu madde suçları, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı şiddet ve terör suçları düzenleme kapsamının dışında bırakıldı. Yani hiçbir istismarcı, katil, uyuşturucu taciri, terörist ve kadına şiddet uygulayan kişi bu düzenlemeden faydanlanamayacak.

Nitekim TBMM Adalet Komisyonu CHP Sözcüsü Zeynel Emre de “çocukların cinsel istismarına ilişkin affın” Meclis’e gelmediğini, görüşülmediğini ve kanunlaşmadığı ifade etti.

 

Doğru Haber Linkleri: Zeynel Emre

Yalan Haber Linkleri: Twitter

Son Yalanlar

İyi Partili Lütfü Türkkan'a Cevap Ak Partili Öznur Çalık'tan Geldi
YALAN

İyi Partili Lütfü Türkkan'a Cevap Ak Partili Öznur Çalık'tan Geldi

26 Ekim, 2020
İyi Partili Lütfü Türkkan’ın algı çalışması işe yaramadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya’daki açıklamasını çarpıtmaya çalışan Türkan’a cevabını Ak Partili Öznur Çalık verdi.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir