YALAN

"Çaykur; işçisine virüs bulaşınca fabrikayı kapattı" Yalanı

Çaykur fabrikası
Çaykur fabrikası

Nisan ayının başından itibaren Çaykur işçilerinin koronavirüse yakalandığına dair birtakım haberler gündeme getiriliyor. Çaykur çalışanlarında koronavirüs vakaları görülmeye başladığı ve bu nedenle kurumun fabrikaları kapattığı iddia ediliyor. Bazı haber siteleri tarafından servis edilen haberlerde Çaykur’un gerekli önlemleri almadığı için çalışanlarının hızla enfekte olduğu ima ediliyor.

 

Ancak Çaykur hakkında gündeme getirilen iddialar gerçek dışı. Çaykur’un koronavirüs vakaları sebebiyle kapatılan herhangi bir fabrikası yok. Ayrıca kuruma bağlı tüm işletmeler düzenli olarak dezenfekte ediliyor ve gerekli koruyucu önlemler ivedilikle alınıyor.

Çaykur gündeme getirilen iddiaları şu ifadelerle yalanladı:  Yaklaşık on gün önce Teşekkülümüzün coronavirüse karşı aldığı önlemleri yok sayarak, küçültücü ve asılsız iddialarda bulunan aynı yerel haber sitesinde; bugün de 25 Mart’ta izne ayrılan ve izin bitimi olan 06 Nisan’da tekrar izin süresini uzatan çalışanımızla alakalı haber kaleme alınmıştır. Çalışanımızın, yakın aile fertleri arasında yaşandığı iddia edilen virüs bulgularının bizim işyerimizle bağlantı kurularak anlatılması, okuyucu üzerinde fabrikada çalışırken enfekte olduğu yönünde bir izlenim bırakmaktadır. Müddei haber sitesinin istihbaratında anlatılan olay on gün önce izne ayrılan bir çalışanımızı konu etmekte ancak enfekte olma durumu bizimle doğrudan ilgili değildir. Bizim fabrikamızda yapılan temizlik çalışması ise yaşanan olayla bağlantılı olmayıp bütün iş yerlerimizde olduğu gibi hafta sonu rutin temizlik ve dezenfekte çalışmalarımızdan birisidir. İddia edildiği gibi kapatılan bir iş yerimiz olmadığı gibi bütün fabrikalarımız açık ve kampanya hazırlıklarımız bütün işyerlerimizde kontrollü bir şekilde devam etmektedir.

 

Doğru Haber Linkleri: Çaykur

Yalan Haber Linkleri: Alınteri

 

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir