YALAN

"Çaykur; işçisine virüs bulaşınca fabrikayı kapattı" Yalanı

Çaykur fabrikası
Çaykur fabrikası

Nisan ayının başından itibaren Çaykur işçilerinin koronavirüse yakalandığına dair birtakım haberler gündeme getiriliyor. Çaykur çalışanlarında koronavirüs vakaları görülmeye başladığı ve bu nedenle kurumun fabrikaları kapattığı iddia ediliyor. Bazı haber siteleri tarafından servis edilen haberlerde Çaykur’un gerekli önlemleri almadığı için çalışanlarının hızla enfekte olduğu ima ediliyor.

 

Ancak Çaykur hakkında gündeme getirilen iddialar gerçek dışı. Çaykur’un koronavirüs vakaları sebebiyle kapatılan herhangi bir fabrikası yok. Ayrıca kuruma bağlı tüm işletmeler düzenli olarak dezenfekte ediliyor ve gerekli koruyucu önlemler ivedilikle alınıyor.

Çaykur gündeme getirilen iddiaları şu ifadelerle yalanladı:  Yaklaşık on gün önce Teşekkülümüzün coronavirüse karşı aldığı önlemleri yok sayarak, küçültücü ve asılsız iddialarda bulunan aynı yerel haber sitesinde; bugün de 25 Mart’ta izne ayrılan ve izin bitimi olan 06 Nisan’da tekrar izin süresini uzatan çalışanımızla alakalı haber kaleme alınmıştır. Çalışanımızın, yakın aile fertleri arasında yaşandığı iddia edilen virüs bulgularının bizim işyerimizle bağlantı kurularak anlatılması, okuyucu üzerinde fabrikada çalışırken enfekte olduğu yönünde bir izlenim bırakmaktadır. Müddei haber sitesinin istihbaratında anlatılan olay on gün önce izne ayrılan bir çalışanımızı konu etmekte ancak enfekte olma durumu bizimle doğrudan ilgili değildir. Bizim fabrikamızda yapılan temizlik çalışması ise yaşanan olayla bağlantılı olmayıp bütün iş yerlerimizde olduğu gibi hafta sonu rutin temizlik ve dezenfekte çalışmalarımızdan birisidir. İddia edildiği gibi kapatılan bir iş yerimiz olmadığı gibi bütün fabrikalarımız açık ve kampanya hazırlıklarımız bütün işyerlerimizde kontrollü bir şekilde devam etmektedir.

 

Doğru Haber Linkleri: Çaykur

Yalan Haber Linkleri: Alınteri

 

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir