YALAN

Sahte ve İsimsiz Hesaplar Üzerinden Kamuoyu Nasıl Yanıltılıyor?

Temsili
Temsili

Sahte ve isimsiz hesaplar üzerinden kendilerini sağlık çalışanı olarak tanıtanlar ve bu tip hesap kullanan bazı sağlıkçılar hangi yalanlarla kamuoyunu yanıltıyor?

 

En sık kullanılan yalanlar:

Hastanelerde doğru düzgün yemek bile çıkmıyor.

 

Maske ve malzeme yok.

Sosyal medya üzerinden açılan sahte hesaplarla kendilerini sağlıkçı olarak tanıtanlar hastanelerdeki yaşananlarla ilgili gerçek dışı paylaşımlar yaparak kara propaganda yapıyor.

1- Öğle yemeğinin yanında verilen meyve ve yoğurdu ana yemekmiş gibi servis edip; "Devlet yemek bile veremiyor" algısı oluşturmaya çalışıyorlar.

 

 

2-Doktor ve sağlık çalışanlarına verilen ara öğünleri eksilterek ana öğünmüş gibi servis ediyorlar.

3-"Çorum Devlet Hastanesi'nde maske yok çalışanlar bez kullanıyor" yalanını servis ederek imkanlar yetersiz algısı oluşturmaya çalışıyorlar.

Çorum'da maske üretiliyor.

Hastanelerin ihtiyaçları karşılanıyor.

4-Hastanelerde verilen yemekler eksik olarak servis edilerek doktorlara yeterli yemek verilmediği ima ediliyor.

5-Hastane ve kimlik ismi verilmeden yapılan “yemek” paylaşımlarıyla mağduriyet algısı oluşturulmaya çalışılıyor.

Sorulara cevap verilmiyor.

Tepki gelince paylaşım siliniyor.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir