YALAN

Sahte ve İsimsiz Hesaplar Üzerinden Kamuoyu Nasıl Yanıltılıyor?

Temsili
Temsili

Sahte ve isimsiz hesaplar üzerinden kendilerini sağlık çalışanı olarak tanıtanlar ve bu tip hesap kullanan bazı sağlıkçılar hangi yalanlarla kamuoyunu yanıltıyor?

 

En sık kullanılan yalanlar:

Hastanelerde doğru düzgün yemek bile çıkmıyor.

 

Maske ve malzeme yok.

Sosyal medya üzerinden açılan sahte hesaplarla kendilerini sağlıkçı olarak tanıtanlar hastanelerdeki yaşananlarla ilgili gerçek dışı paylaşımlar yaparak kara propaganda yapıyor.

1- Öğle yemeğinin yanında verilen meyve ve yoğurdu ana yemekmiş gibi servis edip; "Devlet yemek bile veremiyor" algısı oluşturmaya çalışıyorlar.

 

 

2-Doktor ve sağlık çalışanlarına verilen ara öğünleri eksilterek ana öğünmüş gibi servis ediyorlar.

3-"Çorum Devlet Hastanesi'nde maske yok çalışanlar bez kullanıyor" yalanını servis ederek imkanlar yetersiz algısı oluşturmaya çalışıyorlar.

Çorum'da maske üretiliyor.

Hastanelerin ihtiyaçları karşılanıyor.

4-Hastanelerde verilen yemekler eksik olarak servis edilerek doktorlara yeterli yemek verilmediği ima ediliyor.

5-Hastane ve kimlik ismi verilmeden yapılan “yemek” paylaşımlarıyla mağduriyet algısı oluşturulmaya çalışılıyor.

Sorulara cevap verilmiyor.

Tepki gelince paylaşım siliniyor.

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir