YALAN

Figen Yüksekdağ'ın "Sur’daki Kurşunlu Camii Havadan Helikopterlerle Bombalandı” Yalanı

Figen Yüksekdağ'ın "Sur’daki Kurşunlu Camii Havadan Helikopterlerle Bombalandı” Yalanı
HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ, 8 Aralık 2015 tarihinde partisinin grup toplantısında konuştu. Yaptığı konuşmada “Bunların savaşında ne insanlık var ne ahlak var” diyen Yüksekdağ, devletin tarih, doğa, kültür ve yaşam alanlarını katlettiğini ileri sürdü. Yüksekdağ, konuşmasının devamında Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki ilk Osmanlı eseri olan Kurşunlu Camii’nin havadan helikopterler aracılığıyla atılan bombalarla yandığını iddia etti. Ancak Hürriyet’in haberine göre Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, PKK’lılar tarafından saldırı düzenlendi ve saldırı sebebiyle kentteki tarihi Kurşunlu Camii’nde (Fatih Paşa Camii) yangın çıktı. Haberin devamında kısa süre içerisinde bölgeye itfaiye ekiplerinin gönderildiği ancak PKK’lılar tarafından uzun namlulu silahlarla yapılan saldırı sebebiyle itfaiye ekiplerinin bölgeye ulaşamadığı ve yangına müdahale edemediği belirtildi. Diyarbakır Valiliği de 7.12.2015 tarihli basın duyurusunda, Diyarbakır’daki ilk Osmanlı eseri olan Fatih Paşa Camii’nde (Kurşunlu Camii) bölücü terör örgütü mensupları tarafından yangın çıkartıldığını ifade etti. Terör olayları nedeniyle büyük oranda hasar görmüş olan tarihi miras Fatih Paşa Camii’nin, Vakıflar Bölge Müdürlüğünce onarılması için analitik projelerinin hazırlanmaya başlandığını ve onarılmasının planlanmakta olduğunu ifade eden Valilik, “Sur ilçesinde güvenlik güçlerinin hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması amacıyla faaliyet yürüttüğü bölgede, bölücü terör örgütü mensupları tarafından cami içerisinde yangın çıkarılmış olup, orijinal kapı ve kepenklerin yandığı, duvarların hasar gördüğü bilgisi edinilmiştir” açıklamasında bulundu. Çeşitli kaynaklarca servis edilen ve altta linkleri de bulunan görüntülerde de açıkça görüldüğü gibi camide herhangi bir hava bombardımanının izi görülmemekte, aksine yangının tümüyle cami içerisinde gerçekleştiği gözlenmektedir. Yüksekdağ'ın iddia ettiği gibi havadan bombalanan bir bölgenin fotoğraflarda görüldüğü gibi sağlam durması imkansızdır. Buna göre Figen Yüksekdağ’ın Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Kurşunlu Camii’nin havadan helikopterlerle atılan bombalarla yakıldığı iddiası doğru değildir. .

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir