YALAN

Figen Yüksekdağ'ın "Sur’daki Kurşunlu Camii Havadan Helikopterlerle Bombalandı” Yalanı

Figen Yüksekdağ'ın "Sur’daki Kurşunlu Camii Havadan Helikopterlerle Bombalandı” Yalanı
HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ, 8 Aralık 2015 tarihinde partisinin grup toplantısında konuştu. Yaptığı konuşmada “Bunların savaşında ne insanlık var ne ahlak var” diyen Yüksekdağ, devletin tarih, doğa, kültür ve yaşam alanlarını katlettiğini ileri sürdü. Yüksekdağ, konuşmasının devamında Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki ilk Osmanlı eseri olan Kurşunlu Camii’nin havadan helikopterler aracılığıyla atılan bombalarla yandığını iddia etti. Ancak Hürriyet’in haberine göre Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, PKK’lılar tarafından saldırı düzenlendi ve saldırı sebebiyle kentteki tarihi Kurşunlu Camii’nde (Fatih Paşa Camii) yangın çıktı. Haberin devamında kısa süre içerisinde bölgeye itfaiye ekiplerinin gönderildiği ancak PKK’lılar tarafından uzun namlulu silahlarla yapılan saldırı sebebiyle itfaiye ekiplerinin bölgeye ulaşamadığı ve yangına müdahale edemediği belirtildi. Diyarbakır Valiliği de 7.12.2015 tarihli basın duyurusunda, Diyarbakır’daki ilk Osmanlı eseri olan Fatih Paşa Camii’nde (Kurşunlu Camii) bölücü terör örgütü mensupları tarafından yangın çıkartıldığını ifade etti. Terör olayları nedeniyle büyük oranda hasar görmüş olan tarihi miras Fatih Paşa Camii’nin, Vakıflar Bölge Müdürlüğünce onarılması için analitik projelerinin hazırlanmaya başlandığını ve onarılmasının planlanmakta olduğunu ifade eden Valilik, “Sur ilçesinde güvenlik güçlerinin hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması amacıyla faaliyet yürüttüğü bölgede, bölücü terör örgütü mensupları tarafından cami içerisinde yangın çıkarılmış olup, orijinal kapı ve kepenklerin yandığı, duvarların hasar gördüğü bilgisi edinilmiştir” açıklamasında bulundu. Çeşitli kaynaklarca servis edilen ve altta linkleri de bulunan görüntülerde de açıkça görüldüğü gibi camide herhangi bir hava bombardımanının izi görülmemekte, aksine yangının tümüyle cami içerisinde gerçekleştiği gözlenmektedir. Yüksekdağ'ın iddia ettiği gibi havadan bombalanan bir bölgenin fotoğraflarda görüldüğü gibi sağlam durması imkansızdır. Buna göre Figen Yüksekdağ’ın Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Kurşunlu Camii’nin havadan helikopterlerle atılan bombalarla yakıldığı iddiası doğru değildir. .

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir