YALAN

Figen Yüksekdağ'ın "Sur’daki Kurşunlu Camii Havadan Helikopterlerle Bombalandı” Yalanı

Figen Yüksekdağ'ın "Sur’daki Kurşunlu Camii Havadan Helikopterlerle Bombalandı” Yalanı
HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ, 8 Aralık 2015 tarihinde partisinin grup toplantısında konuştu. Yaptığı konuşmada “Bunların savaşında ne insanlık var ne ahlak var” diyen Yüksekdağ, devletin tarih, doğa, kültür ve yaşam alanlarını katlettiğini ileri sürdü. Yüksekdağ, konuşmasının devamında Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki ilk Osmanlı eseri olan Kurşunlu Camii’nin havadan helikopterler aracılığıyla atılan bombalarla yandığını iddia etti. Ancak Hürriyet’in haberine göre Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, PKK’lılar tarafından saldırı düzenlendi ve saldırı sebebiyle kentteki tarihi Kurşunlu Camii’nde (Fatih Paşa Camii) yangın çıktı. Haberin devamında kısa süre içerisinde bölgeye itfaiye ekiplerinin gönderildiği ancak PKK’lılar tarafından uzun namlulu silahlarla yapılan saldırı sebebiyle itfaiye ekiplerinin bölgeye ulaşamadığı ve yangına müdahale edemediği belirtildi. Diyarbakır Valiliği de 7.12.2015 tarihli basın duyurusunda, Diyarbakır’daki ilk Osmanlı eseri olan Fatih Paşa Camii’nde (Kurşunlu Camii) bölücü terör örgütü mensupları tarafından yangın çıkartıldığını ifade etti. Terör olayları nedeniyle büyük oranda hasar görmüş olan tarihi miras Fatih Paşa Camii’nin, Vakıflar Bölge Müdürlüğünce onarılması için analitik projelerinin hazırlanmaya başlandığını ve onarılmasının planlanmakta olduğunu ifade eden Valilik, “Sur ilçesinde güvenlik güçlerinin hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması amacıyla faaliyet yürüttüğü bölgede, bölücü terör örgütü mensupları tarafından cami içerisinde yangın çıkarılmış olup, orijinal kapı ve kepenklerin yandığı, duvarların hasar gördüğü bilgisi edinilmiştir” açıklamasında bulundu. Çeşitli kaynaklarca servis edilen ve altta linkleri de bulunan görüntülerde de açıkça görüldüğü gibi camide herhangi bir hava bombardımanının izi görülmemekte, aksine yangının tümüyle cami içerisinde gerçekleştiği gözlenmektedir. Yüksekdağ'ın iddia ettiği gibi havadan bombalanan bir bölgenin fotoğraflarda görüldüğü gibi sağlam durması imkansızdır. Buna göre Figen Yüksekdağ’ın Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Kurşunlu Camii’nin havadan helikopterlerle atılan bombalarla yakıldığı iddiası doğru değildir. .

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir