YALAN

"Sağlık Bakanlığı Kovid-19 Vakalarına İlişkin Verileri Çarpıtıyor" Yalanı

Temsili
Temsili

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba 29 Mart tarihinde Twitter hesabından Kovid-19 vakası kaynaklı ölümlerle ilgili birtakım iddialar dile getirdi. Veli Ağbaba, koronavirüs salgınından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısının çok daha fazla olduğunu ancak bunun Sağlık Bakanlığı tarafından kamuoyuyla paylaşılmadığını iddia etti. Bakanlığı verileri manipüle etmekle suçlayan Ağbaba, iddialarına kanıt olarak “E-Devlet” veri tabanını gösterdi. Ağbaba, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 28 Mart tarihinde Türkiye genelinde salgından dolayı 16 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladığını ancak o tarihte sadece İstanbul’da 20 ölüm olduğunu öne sürdü.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca verilerde manipülasyon olduğuna yönelik iddiaları “Sosyal medyada yer alan, açıkladığımız verilerde tutarsızlık olduğu yönündeki iddialar tamamen asılsızdır. Açıklanan sayısal veriler, kanıta dayalıdır. Doğrudan COVİD-19 tanısını esas almıştır. Veriler, anlık gerçek verilerdir. Gerçekleri çarpıtmanın kimseye faydası yoktur.” ifadeleriyle yalanladı. E-Devlet sistemine verileri yükleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Mezarlıklar Dairesi Ayhan Koç’ta verilerin sehven girildiği belirterek Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarını doğru olduğunu ifade etti. Koç “Sadece o gün yeni bir deneme yapılırken E-devlet ile farkında olmadan paylaşıldı." dedi.

 

Doğru Haber Linkleri: Sağlık Bakanı, Sözcü

Yalan Haber Linkleri: Veli Ağbaba Twitter

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir