YALAN

"Sağlık Bakanlığı Kovid-19 Vakalarına İlişkin Verileri Çarpıtıyor" Yalanı

Temsili
Temsili

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba 29 Mart tarihinde Twitter hesabından Kovid-19 vakası kaynaklı ölümlerle ilgili birtakım iddialar dile getirdi. Veli Ağbaba, koronavirüs salgınından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısının çok daha fazla olduğunu ancak bunun Sağlık Bakanlığı tarafından kamuoyuyla paylaşılmadığını iddia etti. Bakanlığı verileri manipüle etmekle suçlayan Ağbaba, iddialarına kanıt olarak “E-Devlet” veri tabanını gösterdi. Ağbaba, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 28 Mart tarihinde Türkiye genelinde salgından dolayı 16 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladığını ancak o tarihte sadece İstanbul’da 20 ölüm olduğunu öne sürdü.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca verilerde manipülasyon olduğuna yönelik iddiaları “Sosyal medyada yer alan, açıkladığımız verilerde tutarsızlık olduğu yönündeki iddialar tamamen asılsızdır. Açıklanan sayısal veriler, kanıta dayalıdır. Doğrudan COVİD-19 tanısını esas almıştır. Veriler, anlık gerçek verilerdir. Gerçekleri çarpıtmanın kimseye faydası yoktur.” ifadeleriyle yalanladı. E-Devlet sistemine verileri yükleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Mezarlıklar Dairesi Ayhan Koç’ta verilerin sehven girildiği belirterek Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarını doğru olduğunu ifade etti. Koç “Sadece o gün yeni bir deneme yapılırken E-devlet ile farkında olmadan paylaşıldı." dedi.

 

Doğru Haber Linkleri: Sağlık Bakanı, Sözcü

Yalan Haber Linkleri: Veli Ağbaba Twitter

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir