YALAN

Sevilay Yılman'ın "Ölü Sayısı 16. Günde İtalya'da 41 iken Türkiye'de 75!" Manipülasyonu

İtalya temsili
İtalya temsili

Habertürk yazarı Sevilay Yılman 28 Mart’ta yaptığı bir Twitter paylaşımında Türkiye ile İtalya’nın koronavirüs bilançosunu karşılaştırdı. Yılman salgının 16. gününde İtalya’daki ölü sayısı 41 iken bu sayının Türkiye’de 75 olduğunu ileri sürdü. Gazeteci Sevilay Yılman bu paylaşımıyla Türkiye’deki durumun İtalya’dan daha kötü bir hale geleceğini ima etti.

 

Türkiye ve İtalya’ya ait koronavirüs verileri incelendiğinde Sevilay Yılman’ın paylaştığı rakamların gerçeği yansıtmadığı anlaşılıyor. Yılman Twitter paylaşımında Türkiye’deki toplam ölü sayısı ile İtalya’da sadece 16. günde ölenleri kıyaslayarak açıkça manipülasyon yapıyor. İtalya ilk koronavirüs vakasını 20 Şubat’ta tespit etti. Salgının 16. gününe denk gelen 6 Mart tarihinde İtalya’da toplam 197 ölüm gerçekleşti, 4636 vaka tespit edildi. Türkiye’de ise 75 ölü, 3629 vaka bulunuyor.

Doğru Haber Linkleri: AA, Sağlık Bakanlığı

Yalan Haber Linkleri: Twitter

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir