YALAN

Sevilay Yılman'ın "Ölü Sayısı 16. Günde İtalya'da 41 iken Türkiye'de 75!" Manipülasyonu

İtalya temsili
İtalya temsili

Habertürk yazarı Sevilay Yılman 28 Mart’ta yaptığı bir Twitter paylaşımında Türkiye ile İtalya’nın koronavirüs bilançosunu karşılaştırdı. Yılman salgının 16. gününde İtalya’daki ölü sayısı 41 iken bu sayının Türkiye’de 75 olduğunu ileri sürdü. Gazeteci Sevilay Yılman bu paylaşımıyla Türkiye’deki durumun İtalya’dan daha kötü bir hale geleceğini ima etti.

 

Türkiye ve İtalya’ya ait koronavirüs verileri incelendiğinde Sevilay Yılman’ın paylaştığı rakamların gerçeği yansıtmadığı anlaşılıyor. Yılman Twitter paylaşımında Türkiye’deki toplam ölü sayısı ile İtalya’da sadece 16. günde ölenleri kıyaslayarak açıkça manipülasyon yapıyor. İtalya ilk koronavirüs vakasını 20 Şubat’ta tespit etti. Salgının 16. gününe denk gelen 6 Mart tarihinde İtalya’da toplam 197 ölüm gerçekleşti, 4636 vaka tespit edildi. Türkiye’de ise 75 ölü, 3629 vaka bulunuyor.

Doğru Haber Linkleri: AA, Sağlık Bakanlığı

Yalan Haber Linkleri: Twitter

Son Yalanlar

İyi Partili Lütfü Türkkan'a Cevap Ak Partili Öznur Çalık'tan Geldi
YALAN

İyi Partili Lütfü Türkkan'a Cevap Ak Partili Öznur Çalık'tan Geldi

26 Ekim, 2020
İyi Partili Lütfü Türkkan’ın algı çalışması işe yaramadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya’daki açıklamasını çarpıtmaya çalışan Türkan’a cevabını Ak Partili Öznur Çalık verdi.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir