YALAN

Sevilay Yılman'ın "Ölü Sayısı 16. Günde İtalya'da 41 iken Türkiye'de 75!" Manipülasyonu

İtalya temsili
İtalya temsili

Habertürk yazarı Sevilay Yılman 28 Mart’ta yaptığı bir Twitter paylaşımında Türkiye ile İtalya’nın koronavirüs bilançosunu karşılaştırdı. Yılman salgının 16. gününde İtalya’daki ölü sayısı 41 iken bu sayının Türkiye’de 75 olduğunu ileri sürdü. Gazeteci Sevilay Yılman bu paylaşımıyla Türkiye’deki durumun İtalya’dan daha kötü bir hale geleceğini ima etti.

 

Türkiye ve İtalya’ya ait koronavirüs verileri incelendiğinde Sevilay Yılman’ın paylaştığı rakamların gerçeği yansıtmadığı anlaşılıyor. Yılman Twitter paylaşımında Türkiye’deki toplam ölü sayısı ile İtalya’da sadece 16. günde ölenleri kıyaslayarak açıkça manipülasyon yapıyor. İtalya ilk koronavirüs vakasını 20 Şubat’ta tespit etti. Salgının 16. gününe denk gelen 6 Mart tarihinde İtalya’da toplam 197 ölüm gerçekleşti, 4636 vaka tespit edildi. Türkiye’de ise 75 ölü, 3629 vaka bulunuyor.

Doğru Haber Linkleri: AA, Sağlık Bakanlığı

Yalan Haber Linkleri: Twitter

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir