YALAN

Demirtaş'ın "Hazine Yardımı Alamadık" Yalanı

Demirtaş'ın "Hazine Yardımı Alamadık" Yalanı
Selahattin Demirtaş ,3 Aralık 2015 tarihinde Washington merkezli Ortadoğu Enstitüsü’nün (Middle East Institute) düzenlediği 6. Türkiye Konferansı'nda konuştu. Konuşmanın başında seçim döneminde yaşadıkları zorluklara değinen Demirtaş, hazine yardımını hak etmelerine rağmen, hazineden yardım alamadıklarını da aktardı. Ancak, pek çok haber sitesinde HDP de dahil olmak üzere tüm siyasi partilere hazineden yapılacak yardımın 2016 yılının Ocak ayında yapılacağı yer almıştı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ağustos ayında yaptığı açıklamada, Siyasi Partiler Kanunu gereğince, hazine yardımı ödemesinin, ilgili şartları taşıyan partilere her yılın ocak ayında, katlı ödemelerin ise YSK’nın seçim takvimine dair kararını izleyen 10 gün içinde yapılacağını ifade etmiş, 7 Haziran'da yapılan seçimlerin sonucunda hazine yardımı almaya hak kazanan siyasi partilere ise hazine yardımının ancak 2016 yılının Ocak ayında yapılabileceğini söylemişti. Buna göre Siyasi Partiler Kanunu gereğince 2016 yılının Ocak ayında diğer partiler gibi hazine yardımı alacak olan HDP genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın sözleri gerçeği yansıtmamaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir